سه شنبه, 16 مهر 1398 ساعت 16:31
کد خبر: 62727

اطلاعات تکميلي

  • رییس سازمان فضایی ایران،

توسعه زیرساخت و خدمات باید همزمان باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:رییس سازمان فضایی در خصوص توسعه همزمان زیرساخت ها و فناوری های فضایی گفت: زمانی که زیر ساخت های بردباند ایجاد شد، برخی از جوانان کشور در حوزه‌ ارائه سرویس‌ها و اپلیکشن ها وارد شدند و توانستند با ارائه سرویس حمل و نقل اینترنتی رقبای خارجی خود را کنار بزنند.

مرتضی براری در رویداد تخصصی صنایع خلاق فرهنگی در  حوزه‌ پارک‌های گردشگری فضا پایه تعیین مرزهای زمین، هوا و فضا را جزو بحث‌های جدی در سازمان ملل دانست و افزود: این که فضا از 82 کیلومتری به بالا و یا 99 کیلومتری به بالا است، بحث‌های زیادی مطرح شده است.

وی فضا را از جمله اولویت‌های استراتژیک در دنیا دانست و اظهار کرد:‌ بر اساس سند جامع کشور دستیابی به فضا به عنوان عالی‌ترین جایگاه قابل توجه ذکر شده است، ضمن آن که در این سند بر توسعه زیر ساخت‌های بومی فضایی نیز تاکید شد.

براری ادامه داد: زیر ساختهای فضایی از جمله اقتصادهای فضا پایه است و بر این اساس یکی از دغدغه‌های ما است و این امر نیز در پژوهشگاه فضایی ایران در حال پیگیری است.

رئیس سازمان فضایی با اشاره به پروژه‌های در دستور کار پژوهشگاه فضایی، ادامه داد: این پژوهشگاه علاوه بر طراحی و ساخت دو ماهواره، سامانه بلوک انتقال مداری را نیز در دستور کار قرار دارد . این بلوک توانمندی کشور را برای قراردادن ماهواره در مدار ۲۵۰ کیلومتر و ۷ هزار کیلومتر فراهم می‌کند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه توسعه همزمان زیر ساختها و فناوری‌های فضایی، خاطر نشان کرد: زمانی که زیر ساختهای بردباند ایجاد شد، برخی از جوانان کشور در حوزه‌ ارائه سرویس‌ها و اپلیکشن ها وارد شدند و توانستند با ارائه سرویس حمل و نقل اینترنتی رقبای خارجی خود را کنار بزنند.

وی با اشاره به تلاش‌های آمازون برای توسعه بازارهای خود در کشور، اظهار کرد:‌ با روی کار آمدن شرکت‌های ایرانی، آمازون قادر به توسعه بازار خود در ایران نبود که این دو نمونه نشان می‌دهد جوانان توانمند کشور به موقع وارد اپلیکیشن‌ها و سرویس‌ها شدند.

براری با انتقاد از وضعیت توسعه شبکه‌های اجتماعی، دلیل استقبال جامعه به شبکه‌های خارجی را دیر حرکت کردن در این حوزه دانست و ادامه داد: بر این اساس لازم است که همان گونه که اقدام به توسعه فناوری‌های فضایی می‌شود، زیر ساختهای آن ایجاد شود تا متخصصان داخلی در قالب استارتاپ‌ها فعالیت خود را آغاز کنند.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه ایران یک دهه است که رتبه‌ اول خود در منطقه را در حوزه‌ فضایی حفظ کرده است، یاد آور شد: بهترین راهبرد ما برای توسعه فناوری‌های فضایی آن است که حوزه فضایی را به اقتدار اقتصاد فضایی تبدیل کنیم.

براری با اشاره به زیبایی‌های نهفته در حوزه فضا، یاد آور شد: اولویت ما این است که به اسرار نهفته در حوزه فضا آشنایی و معرفت پیدا کنیم و این یکی از مهمترین محورهای نقشه جامعه کشور در حوزه‌ فضا به شمار می‌رود. در این راستا مهم آن است که ظرفیت‌هایی را در کشور ایجاد کنیم تا حوزه فضا را به حوزه‌ اقتصادی تبدیل کنیم.

رئیس سازمان فضایی با اشاره به برگزاری رویداد تخصصی در حوزه‌ پارک‌ها و گردشگاه‌های فضا پایه از سوی پژوهشگاه فضایی، خاطر نشان کرد: بر اساس آمارهای منتشر شده از ۶ منطقه برتر گردشگری دنیا سه مورد از آنها مرتبط با گردشگری فضایی می‌شود و با توجه به ظرفیت‌های گردشگری فضایی در کشور باید نسبت به توسعه این حوزه اقدام کنیم.

براری، وجود تپه‌های شبیه سیاره مریخ و دره ستارگان در کشور را از جمله جاذبه‌های گردشگری فضایی در کشور نام برد و ادامه داد: بر این اساس تلاش داریم تا با همکاری سازمان میراث فرهنگی و بخش خصوصی این مناطق را به فرصت‌های علمی و تحقیقاتی در کشور تبدیل کنیم.

وی وجود آسمان پاک در کشور را از دیگر جاذبه‌های فضایی در کشور نام برد و ادامه داد:‌ از آنجایی که محتوای نجومی علاقه‌مندان زیادی دارد، اخیرا تفاهم‌نامه همکاری میان ناسا و گوگل به امضاء رسیده است تا بتواند با دریافت رویدادهای فضایی آن را برای دنیا پخش کند و از سوی دیگر از آنجا که کشور دارای آسمان جذابی است، با استاندارها در حال مذاکره هستیم تا با جلوگیری از آلودگی نوری موجب خدشه وارد شدن به آسمان پاک کشور نشوند.

وی همچنین با اشاره به ضرورت توجه به پیاده‌سازی ظرفیت فضا بر روی زمین، گفت: بر این اساس تلاش داریم تا در برخی از نقاط کشور که قابلیت پیاده‌سازی ظرفیت‌های فضایی را دارند ، نسبت به شبیه‌سازی‌های فضایی در این مناطق اقدام کنیم.

همچنین حسین صمیمی دراین  رویداد تخصصی صنایع خلاق فرهنگی در حوزه پارک‌های گردشگری فضاپایه برگزاری این رویداد را برنامه محوری پژوهشگاه فضایی ایران دانست و ابراز امیدواری کرد که برگزاری آن گام موثری برای پیوند دو حوزه مهم اقتصاد فضایی و گردشگری باشد.

وی با تاکید بر اینکه امروزه اقتصاد فضاپایه به عنوان یک اقتصاد نو ظهور و ارزش‌آفرین در دنیا مطرح است، ادامه داد: از  سوی دیگر صنعت گردشگری در حال تبدیل شدن به سومین اقتصاد دنیا است و در دو حوزه اقتصاد فضاپایه و گردشگری کشور دارای ظرفیت‌های خوبی است.

صمیمی خاطر نشان کرد: در حوزه فضایی از نیروی انسانی خبره و کارآمد برخوردار هستیم و در حوزه طراحی و ساخت ماهواره‌ها، پرتاب ماهواره و حوزه توسعه خدمات فضا پایه قدم‌های بسیار خوبی برداشته‌ایم.

رییس پژوهشگاه فضایی، ایران را جزو ۱۰ کشور اول دنیا در ظرفیت‌های گردشگری توصیف کرد و ادامه داد: بنابراین اگر بتوانیم فصل مشترک کاری خوبی بین این دو حوزه مهم اقتصادی پیدا کنیم، می‌توانیم امید داشته باشیم که اتفاقات خوبی در حوزه کارآفرینی، اشتغالزایی و بهبود رشد اقتصادی رخ دهد.

وی اضافه کرد: در نگاه اول زمینه برای این پیوند مناسب است. وجود جذابیت‌های طبیعی و مواهب الهی در کشور مانند تپه‌های مریخی دامغان که شبیه‌ترین جای زمین به مریخ هستند و دره ستارگان قشم، آسمان شب‌های چهار محال و بختیاری که نیازمند ایده‌هایی هستند تا با جذب سرمایه‌گذاری، این مکان‌ها را به گردشگاه‌هایی جذاب تبدیل کنند.

صمیمی ابراز امیدواری کرد که ایده‌های خروجی از این رویداد بتواند این امیدها را به واقعیت تبدیل کند.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399