جمعه, 25 مرداد 1398 ساعت 17:53
کد خبر: 60246

ظرفیت ترانزیت ایران، قربانی ناهماهنگی متولیان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد:نقش کریدورها در درآمد زایی و رشد شاخص های اقتصادی غیر قابل انکار است و کریدور شمال – جنوب  که مهمترین حلقه تجارت بین آسیا و اروپا است که در مقایسه با مسیرهای سنتی از نظر مسافت و زمان تا ۴۰ درصد کوتاهتر و از نظر هزینه تا ۳۰ درصد ارزانتر است  راه‌گذر شمال – جنوب یکی از مسیرهای مهم ترانزیتی در آسیای میانه است اما فعالان اقتصادی و دستگاه ها و نهاد های مرتبط در این حوزه از تعدد متولیان  در  مدیریت و اجرای مستقل و ناهماهنگی گله دارند و آن را مانع بزرگی برای تحقق اهداف می دانند

 گلایه بخش خصوصی درباره اینکه   22  سازمان و نهاد در امر ترانزیت کریدورها فعال هستند ولی چون مدیریت و اجرای مستقل و ناهماهنگی دارند، در فعالیت ها اختلال ایجاد می کنند

جلیل اسلامی ،  معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی درگفت و گو با عصر اقتصاد در این خصوص می گوید موضوع  کریدورها خاص و پیچیده و مهم است و برای یک کشور و سرزمین که نقش ترانزیت و چهارراهی برای منطقه ایفا کند مزیت است که ایران از این موقعیت برخوردار است.

به گفته معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی باید همه زیر ساخت ها و هماهنگی ها با یک هدف مشخص تعریف کرده باشیم و بر اساس آن فعالیت انجام شود.

وی در خصوص این موضوع که یک سازمان متولی هماهنگی بین سازمان ها را بر عهده بگیر ، می گوید در موضوع کریدور ها قانون وظایفی را برای هر کدام از بخش ها مشخص کرده است و اگر هر نهاد و سازمان بر اساس تقسیم  وظایف قانونی خود عمل کند تداخلی ایجاد نمی شود.

اسلامی بر این باور است که سیستم دولتی باید تسهیل کننده این مسیر باشد و بخش خصوصی باید به عنوان عمل کننده و به صورت واقعی فعالیت تجاری و صادراتی و وارداتی با ترانزیت انجام دهد و  این اتفاق یک هماهنگی و هارمونی خوبی بین این بخش ها می خواهد که مسئول هماهنگی را قانون تعیین کرده است .

وی در خصوص اینکه آیا سازمان بنادر و دریانوردی می تواند مسئولیت همه این زنجیره را برعهده بگیرد می گوید بر اساس قوانین موجود این بحث  در حال حاضر امکان پذیرنیست و نیازمنداین است که  درآینده تمهیداتی دیگراندیشیده شود

قابل ذکر است به طور کلی سه مدل دستگاه و دوایر دولتی در بخش ترانزیت مؤثر هستند که شامل گروه حمل و نقلی ها مانند سازمانها و شرکت های تابعه وزارت راه، گروه تجاری ها مانند سازمانها و دستگاه های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور خارجه و گروه دستگاه های نظارتی مانند گمرک، قرنطینه های وزارت جهاد کشاورزی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، برخی دستگاه های امنیتی، ناجا و راهور ناجا و ... می شود.

پیش از این مسعود پل‌ مه، دبیر کل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته درباره کریدور شمال- جنوب گفته بود  زیر ساخت های دریایی و بندری از لحاظ تجهیزات و منابع انسانی وجود دارد و بخش خصوصی و دولتی برای حل مشکلات توانمندی های لازم را دارند.

 به گفته پل مه با بیان اینکه نبود رشد اقتصادی در کریدورها نتیجه تعارض هایی است و22 سازمان و نهاد در امر ترانزیت کریدورها فعال هستند ولی چون مدیریت و اجرای مستقل و ناهماهنگی دارند، در فعالیت ها اختلال ایجاد می شود.

برخی فعالان بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل بین المللی معتقدند با وجود ظرفیت های بالای کریدور شمال- جنوب در حوزه حمل و نقل، متاسفانه بخش خصوصی سکان دار و متولی اصلی این کریدور نیست و تعداد سازمان‌های تصمیم‌گیرنده در رابطه با حمل و نقل بین‌المللی بسیار زیاد است

پیش از این امین ترفع  ، مدیرکل دفتر تجاری سازی و امورتشکل های وزارت راه و شهرسازی در در پاسخ به سوال خبرنگار «عصر اقتصاد» با تاکید بر عدم تعامل مناسب میان دولت و بخش خصوصی در دوران گذشته، گفته بود  متولی ترانزیت در کشور شرکت های  حمل ونقل و کامیون داران هستند و وزارت راه در این زمینه تنها تسهیلگر است.

 به گفته مدیرکل دفتر تجاری سازی و امورتشکل های وزارت راه و شهرسازی این انتقاد وجود دارد که  صدای  بخش دولتی و خصوصی در زمان مناسبی شنیده نشده است و باید به همین منظور مکانیزمی ایجاد شود.

وی ادامه می دهد جلسه ای برگزار شد و بخش های مختلف حوزه حمل و نقل در این جلسه حضور داشتند و مسائلی نیز مورد بحث قرار گرفت .

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395