یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 21:00
کد خبر: 62603

اطلاعات تکميلي

  • سه سند همکاری بین وزارت راه و معاونت علمی ریاست جمهوری امضا شد

اقدامات عملی وزارت راه جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)


عصراقتصاد:سه سند تفاهم‌نامه بین وزارت راه و شهرسازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه‌های هواشناسی و حمل‌ونقل هوشمند به امضا رسید.

محمد اسلامی امروز در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری وزارت راه و شهرسازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: یکی از سیاست‌های اصولی وپاپرجا وزارت راه، توجه به ظرفیت‌های داخل است. در شرایط کنونی که تحریم‌های ظالمانه، جاری است و هر روز هم طرح های جدیدتری از تحریم ها با لحن تهدیدآمیز علیه ایران وضع می‌شود، توجه به ظرفیت‌های داخلی اهمیت بیشتری می‌یابد.

وی افزود: از این رو با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان، محصولات جدیدی تولید می‌کنیم که محصول تفاهمنامه سازمان هواشناسی و سازمان راهداری با شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از این شرکت‌ها از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

اسلامی ادامه داد: این ها مسایل پر محتوایی است که به لحاظ تصمیم گیری جدید نیست و یک تاثیر فرهنگی و بنیادی درنگاه و رفتار سازمانی ما دارد تا بتوانیم در کشور از ظرفیت  های دانش بنیان آن استفاده کنیم

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: دو نمونه از اجرای این سیاست‌ها امروز در تفاهم با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تحقق  یافته است این تفاهم‌نامه‌ها در بخش‌های هواشناسی و حمل‌ونقل جاده‌ای است .

وی ادامه داد: در بحث هواشناسی در گذشته همه دستگاه‌های هواشناسی، وارداتی بود اما امروز در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و نگاه این وزارتخانه به ظرفیت های مجموعه دانش بنیان و جلوگیری از خروج ارز در کشور در سازمان هواشناسی برای تجهیز و ارتقای قدرت پیش‌بینی هواشناسی، از تولیدات داخل استفاده می‌کنیم و این تفاهم‌نامه بخشی در حوزه حوادث هوانوردی و بخشی در حوزه وضعیت هوا است.

به گفته اسلامی، از آنجایی که حمل و نقل در اقتصاد و هم در زندگی مردم تأثیر بالایی دارد، در بخش جاده‌ای نیز تفاهمنامه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان راهداری  و حمل و نقل جاده ای امضا شد.

افزایش کیفیت حمل و نقل، قیمت نهایی کالا را کاهش می دهد

وی خاطرنشان کرد: به هر میزان که در نظام حمل و نقل کیفیت را ارتقا دهیم موجب می شود راندمان این حوزه افزایش پیدا کند و با استفاده از فناوری‌های نوین می‌توانیم به افزایش بهره وری حمل و نقل جاده‌ای، هوشمندسازی ناوگان، مصرف کمتر سوخت و پیمایش بیشتر، افزایش بهره‌وری، توسعه، نوسازی ناوگان و در نهایت کاهش قیمت تمام شده کالا برسیم.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: تفاهم کرده‌ایم که واگذاری بخشی از اراضی پردیس به پارک فناوری پردیس آغاز شود تا زمینه حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان بیشتر فراهم شود.

وی افزود: ایران به لحاظ اقلیمی در شرایطی است که هم متنوع است به همین دلیل امکانات و تجهیزات را باید به گونه‌ای ارتقا دهیم که در حوزه هواشناسی با استفاده از توان داخل به روز باشیم. 

وزیر راه و شهرسازی گفت: ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان کشور به بلوغ رسیده است و می‌تواند نیاز سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کشور را تأمین کند.

همچنین  سورنا ستاری ، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری دراین مراسم اظهارکرد : در اقتصاد دانش‌بنیان زیست بوم مهم است. زیست بوم همین همدلی‌ها است و  همین که سازمان هواشناسی به دنبال نرم‌افزارهایی در داخل باشد که استعداد آن در داخل وجود دارد.

وی ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان و جوانان متخصص ما توانایی برنامه‌نویسی درباره حوادث غیرمترقبه و پیش‌بینی وقوع این حوادث را دارند و در داخل نیز امکان تولید این نرم‌افزارها وجود دارد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور افزود: امروز تفاهم کردیم در حوزه شهرهای هوشمند همکاری مشترک داشته باشیم با این استعداد در حوزه استارتاپ‌ها می‌توانیم قدم‌های مناسبی برداریم.

ستاری تصریح کرد: امروز همچنین با وزیر راه و شهرسازی تفاهمی در خصوص توسعه پارک فناوری پردیس از محل اراضی شهر جدید پردیس امضا کردیم.

به گفته وی، شورای عالی شهرسازی اخیراً مصوبه‌ای داشته است که شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند در محیط‌های شهری مستقر شوند که خبر بسیار خوبی برای ما بود.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور درباره تفاهمنامه با سازمان هواشناسی خاطرنشان کرد: به حوزه ساخت رادارهای پیچیده و های‌تک هواشناسی ورود کرده‌ایم و مطمئن هستیم شرکت‌های دانش‌بنیان ما از پس آن برمی‌آیند.

ستاری در خصوص تفاهمنامه با سازمان راهداری اظهار کرد: بحث الکترونیکی کردن صدور بارنامه و سایر رویدادهای جاده‌ای چه در حوزه باری و چه مسافری را با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای دنبال خواهیم کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399