سه شنبه, 22 مرداد 1398 ساعت 09:11
کد خبر: 60117

سه هکتار از مراتع تالاب بین المللی هامون در آتش سوخت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زابل در شمال سیستان و بلوچستان گفت: سه هکتار از مراتع تالاب بین المللی هامون بر اثر عامل انسانی و وزش باد در آتش سوخت.

مهدی سراوانی‌ اول اظهار داشت: این آتش سوزی در حدود ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه امشب در بخشی از تالاب بین المللی هامون آغاز شد.
وی گفت: با وقوع این آتش سوزی بلافاصله محیط‌بانان محیط زیست به همراه ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی و مردم بومی منطقه وارد عمل شده و آن را مهار کردند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست زابل علت این آتش سوزی را بی احتیاطی برخی از هموطنانمان ذکر کرد و گفت: با وجودی که وزش باد باعث گسترش آتش سوزی شد اما خوشبختانه حتی یک درخت هم دچار حریق نشد و تنها بخشی از پوشش علفی خشک بستر هامون سوخته است.تالاب بین المللی هامونوی ادامه داد: آتش‌سوزی در زمین‌های شمال غرب کوه خواجه که از نوعی پوشش گیاهی به نام «جگن یا اشک» برخوردار است شروع شده بود که اگر وزش باد نبود در همان مراحل اولیه مهار می شد اما باد آتش را در سطح سه گسترش داد اما با تلاش نیروهای محیط زیست، منابع طبیعی و مردم محلی از پیشروی آن جلوگیری و مهار شد.
سراوانی‌اول از شهروندان درخواست کرد: باتوجه به خشک شدن تالاب هامون و مستعد بودن مراتع برای آتش سوزی از روشن کردن آتش در نزدیکی مراتع خشک شده جدا خودداری کنند.
آتش سوزی در این نقطه از تالاب بین المللی هامون مسبوق به سابقه بوده است به گونه ای که در سال ٩٦ در چند نوبت چندین هکتار از مراتع این نقطه طعمه حریق شد که بر اساس اعلام مسئولان دست اندرکار عامل آتش سوزی بی احتیاطی انسان و وزش باد بوده است.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395