محیط زیست

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مطالعه انجام شده در مورد تبعات آلودگی هوا در هفت شهر بزرگ ایران نشان می‌دهد که سالانه ۲۹ هزار و ۵۰۰ نفر در این شهرها جان خود را بر اثر آلودگی از دست می‌دهند که این تعداد کشته شده‌،…
با بستن گود زباله شادگان واقع در محدوده تالاب بین المللی شادگان پنج هزار هکتار از زمین‌های خشک این تالاب از روستای سلمانه تا دارخوین پس از چند سال خشکسالی آبگیری شد.
دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 14:39

قدرت عجیب صدف‌ها در فیلتر کردن آب

بر اساس مطالعات محققان، صدف‌ها مانند یک اَبَر فیلتر در دنیای زیر آب هستند که هریک از آن‌ها روزانه ۲۵ لیتر آب را پالایش می‌کنند.
دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 14:31

اورانگوتان‌ها قربانی صنعت روغن پالم

جنگل‌زدایی‌ها با هدف کشت صنعتی درخت نخل روغنی (پالم)، دهه‌هاست اورانگوتان‌های باهوش را که از شباهت‌های فیزیکی متعددی با انسان برخوردارند، در معرض خطر انقراض قرار داده است. روز جهانی اورانگوتان فرصتی دوباره برای آگاهی بخشی در این زمینه در اختیار می‌گذارد.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: گستره این دریاچه با افزایش یکهزار و ۱۵ کیلومتری در همسنجی با زمان مشابه سال گذشته به ۲ هزار و ۹۳۱ کیلومترمربع رسیده و امیدبخش است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به اینکه از ابتدای تابستان تاکنون ۱۱ هزار و ۲۵۴ هکتار از جنگل‌ها و مراتع کشور در پی آتش‌سوزی آسیب دیده‌اند، گفت: بیش از ۹۰ درصد از این آتش‌سوزی‌ها عوامل انسانی دارد که در صدر این عوامل پرتاب ته‌سیگار به…
کمیته حقیقت یاب برای بررسی مرگ مشکوک چهار توله ببر در باغ وحش مشهد تشکیل شده است.
اخیراً خبری مبنی‌بر تلف‌شدن هفت توله ببر در باغ‌وحش مشهد اعلام شد، اما گمانه‌زنی‌های مختلفی درمورد علت این موضوع وجود دارد.
مواد جامد، مایع و گاز (غیر از فاضلاب) که پس از مصرف یا استفاده، دیگر کارآیی ندارند و دور ریخته می‌شوند، پسماند (زباله) گفته می‌شود. پسماندها در تعاریف علمی به شش گروه شهری، صنعتی، خطرناک، بیمارستانی، الکترونیکی و فضایی تقسیم‌بندی می‌شوند.
برخلاف برخی شایعه‌ها، کارشناسان امر بر این باور هستند که شکاف‌ها و فرونشست‌های ایجاد شده در بستر دشت کاشان هیچ ارتباطی با سایر مسائل مانند فعالیت گسل‌ها و وقوع زمین‌لرزه یا جاری شدن سیلاب‌ها نداشته و از بهره‌برداری بی‌رویه سفره‌های آب زیرزمینی منطقه ناشی می‌شود.
بسیاری از کشاورزان برای پاکسازی زمین از بقایای کشاورزی پس از برداشت محصول کاه و کلش آن را می سوزانند غافل از اینکه این کار، عوارض ناخوشایندی را بر جای گذاشته و سلامت محیط زیست را به خطر می‌اندازد.
پیکر مرحوم دکتر غلامعلی بسکی که از وی به عنوان پدر طبیعت ایران نام برده می شود، عصر روز جمعه با حضور طبیعت دوستان گلستانی و جمعی از مدیران استانی در موقوفه خود در روستای تنگراه در شرق استان گلستان به خاک سپرده شد.
رئیس سازمان محیط زیست گفت: قوانین بین‌الملل درباره آب‌های مرزی شفافیت لازم را ندارد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زابل در شمال سیستان و بلوچستان گفت: سه هکتار از مراتع تالاب بین المللی هامون بر اثر عامل انسانی و وزش باد در آتش سوخت.
یکشنبه, 20 مرداد 1398 ساعت 12:09

ماهیان دریای خزر در آستانه انقراض

یک عضو هیات علمی پژوهشکده اکولوژی دریای خزر گفت که با استمرار روند رو به رشد که صید بی‌رویه و تخریب زیستگاه‌های آبی را شتاب داده است، ماهیان این دریا در معرض انقراض و نابودی قرار دارند.
معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست گفت: همکاری ایران با دانشگاه ملبورن پس از تحریم‌ها لغو شده است.
ماهی قزل‌آلای خال قرمز، بومی ایران و جزو گونه‌های حمایت شده محسوب می‌شود چون به دلایل مختلفی همچون تخریب زیستگاه و هجوم ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان در معرض خطر قرار گرفته از این رو سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری بخش خصوصی و مشارکت مردم محلی، اقدام به مبارزه بیولوژیک برای…
رئیس اداره محیط زیست دماوند تاکید کرد: معادن سنگ لاشه که بخش عمده آن در منطقه شکار ممنوع کوه سفید قرار دارد و وسعت بسیاری را در برگرفته برای زیستگاه‌های طبیعی و محیط زیست شهرستان یک معضل و نیازمند بررسی است.
۱۹ مردادماه، روز جهانی شیر است و به این مناسبت بعد از اینکه اردیبهشت ماه امسال کامران (شیر نر) از انگلستان و خرداد ماه ایلدا (شیر ماده) از ایرلند وارد ایران شدند و باغ وحش از تهران خانه جدید آنها شد، قرار است امروز برای اولین بار به هم معرفی…
بزرگترین سایت باغ انار کردستان به وسعت ۱۳۰ هکتار در روستای روآر از توابع سروآباد به دلیل از کار افتادن شناورهای انتقال دهنده آب و عدم آبیاری درختان آن در خطر خشک شدن قرار گرفته است.
رئیس مرکز تغییر اقلیم و هوا سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بیشتر مفاد و مصوبات قانون هوای پاک با پیشنهاد وزارت صمت در دولت تعلیق شده که این گله سازمان حفاظت محیط زیست از این وزارتخانه است.
سرپرست دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها در سازمان حفاظت محیط زیست گفت: خدمات سالانه تالاب انزلی ۶ هزار دلار در هر هکتار است که با اجرای طرح توسعه راه‌آهن بندر انزلی، حدود ۵۰۰ هکتار از تالاب تحت تاثیر قرار می‌گیرد و مجریان این طرح باید مجموع سه میلیون دلار بابت…
‌استاد آب و هوا شناسی دانشگاه خوارزمی گفت: طبق تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان، میان آب و هوا و خلق و خوی افراد و موارد دیگری مانند جرایم خیابانی، نزاع، خودکشی و افسردگی ارتباط وجود دارد، برای مثال افزایش دما و گرمایش صبر و تحمل افراد را کاهش داده و…
رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس شاخص SPEI خشکسالی هواشناسی، این استان در ۱۰ سال اخیر بیشترین مساحت درگیر خشکسالی را در کشور به خود اختصاص داده است.
مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به اینکه آلاینده ناکس پیش‌ساز آلاینده ازن است، گفت: متاسفانه امکان اندازه‌گیری این آلاینده در مراکز معاینه فنی وجود ندارد و از این رو کاتالیستی روی خودروها نصب می‌شود که تاثیری روی کاهش آلاینده ناکس ندارد.
شنبه, 12 مرداد 1398 ساعت 10:06

زراعت چوب در ۱۰ استان کشور در سال ۹۸

توسعه زراعت چوب به منظور افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، رویکرد جدی دولت تدبیر و امید است که بر اساس تکلیف برنامه ششم توسعه باید از ۱۵ هزار هکتار فعلی به ۷۵ هزار هکتار برسد و به همین دلیل با برنامه ریزی دولت امسال ۷ میلیون نهال تولید…
گویا قرار است رویای علاقه‌مندان محیط زیست به همین زودی نقش برآب شود چراکه طبق اظهار استاندار گلستان با ادامه روند کنونی و خشک شدن آرام آرام سطح آب موجود، خلیج گرگان تا چهار سال آینده خشک خواهد شد.
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پس از گذشت حدود ۱۰۰ روز از انجام عملیات تلقیح مصنوعی روی «دلبر» (یکی از یوز‌های ماده در پارک پردیسان) علایم ظاهری نشان می‌دهد که این یوزپلنگ بارور نشده است.
مدیر عامل آبفای روستایی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در کل ۵ هزار و ۵۹۴ روستا در استان وجود دارد که از این تعداد ۲ هزار و ۸۶۸ روستا دارای سامانه آبرسانی هستند، گفت: چاه نیمه‌های ۱، ۲، ۳ و ۴ نسبت به سال‌های گذشته شرایط مطلوبی دارند و…
مدیرکل دفتر فنی مرتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: تاکنون کار ممیزی ۷۶.۵ میلیون هکتار از مراتع ۸۴.۸ میلیون هکتاری کشور به اتمام رسیده است و برای ۳۰۲ هزار دامدار در مراتع ممیزی شده، پروانه چرا صادر شده است.
صفحه 1 از 22

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395