چهارشنبه, 21 فروردين 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 55095

حرارت فصل داغ جابجایی زیر پای مستاجران

این مورد را ارزیابی کنید
(9 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد: بازار مسکن سال گذشته شوک قیمتی را تجربه کرد و به دنبال آن اجاره بها هم افزایش چشمگیری داشته و در انتظار آغاز گام های آهسته و لاک پشتی مسئولان دراین زمینه به سر می برد.

بازار مسکن که باید یک حرکت شبانه روزی در زمینه پروژهای وسیع ساخت و ساز مشاهده کند به صنعت تولید محتوا در زمینه نظریه های مختلف کارشناسی روی آورده است که در جایگاه منطقی خود قابل دفاع است اما پیشنهاد های دلسوزان این رشته که بخش وسیعی از اقتصاد کلان را شکل می دهد باید در کنار فعالیت های عملی دیده شود.
در آستانه آغاز فصل نقل و انتقال هستیم و مشخص نیست که خانه به دوشان که اکثریت آنها از اقشار متوسط و ضعیف جامعه هستند تا چه زمانی باید شاهد این بازار بی تدبیر و نا امید باشند .
جسم بی جان و نحیف مسکن که امروز نفس های آن به شمارش افتاده است، دستاورد بی مدیریتی دولت هایی است که هر کدام به زخم های آن اضافه کرده اند.

بازار مسکن
در شرایط فعلی ایران که نوسان ارز، کاهش شدید ارزش پول ملی، افزایش قیمت مواد خوراکی و مصرفی و در کنار آن کاهش امنیت شغلی مشاهده می شود و فردی که مستاجر است با حقوقی که بعضا با تاخیر دریافت می کند چگونه می تواند اجاره بهای نجومی را پرداخت کند .
این مسئله حایز اهمیت است که فشارهای اقتصادی برپیکره خانواده منجربه معضلات اجتماعی می شود.
در همین راستا حسام عقبایی، نایب رییس اول اتحادیه املاک براین باور است که دولت باید مسکن استیجاری در دستور کار قرار دهد که  با تزریق واحد های مسکونی در شهرهای بزرگ  اجاره را کنترل می کند.
مسکن در دنیا هم به عنوان کالای سرمایه ای و مصرفی مطرح می شود و دربیشترکشورها با ابزارهای مالیاتی مسیر سرمایه ای بودن آن را مسدود می کنند.
و صنعت اجاره داری از دو بخش افزایش قیمت مسکن و افزایش درآمدهای حاصل از اجاره تشکیل شده است و در ایران جزء  کسب و کار های سود ده محسوب نمی شود و تا اجاره داری به صورت حرفه ای و شرکتی فاصله زیادی داریم.
همچنین مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک براین باور است که باید صنعت اجاره داری در ایران همانند سایر کشورها احیا شود تا باعث جلوگیری از رشد بیش از حد نرخ اجاره بها شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان می کند قیمت مسکن در سال 98 رشدی در حد نرخ تورم دارد بنابراین افزایش نرخ اجاره بها رخ می دهد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395