مسکن و شهرسازی

یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه دهک‌های ۷ و ۸ هم قدرت خرید مسکن را از دست داده اند گفت: حتی در صورتی که سرمایه ها از بازارهای رقیب همچون بورس وارد مسکن شود بعید است که در این بخش رونق بگیرد چون تقاضای واقعی به حاشیه رفته است.
چهارشنبه, 31 ارديبهشت 1399 ساعت 12:44

افزایش حدود ۳۰ درصدی هزینه تولید مسکن

افزایش حدود ۳۰ درصدی هزینه‌های تولید مسکن، چشم‌انداز این بازار در سال جاری را تا حدودی مشخص می‌کند و اگر بازارهای رقیب بر بازار مسکن تاثیر نگذارند، با توجه به توان پایین متقاضیان مصرفی رشد بالاتر از ۳۰ درصد قیمت مسکن در سال جاری بعید به نظر می‌رسد.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از بهره برداری ۳۳ هزار واحد مسکونی مهر تا دو ماه آتی خبر داده و گفته است: تمامی واحدهای باقیمانده مسکن مهر به غیر از واحدهایی که دارای پرونده حقوقی هستند و واحدهای فاقد متقاضی امسال تکمیل و تحویل متقاضیان می‌شود.
دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399 ساعت 10:59

سند توسعه منطقه ساحلی مکران تصویب شد

به استناد بند الف ماده ۳۲ قانون احکام دائمی برنامه¬های توسعه کشور، شورای‌عالی آمایش سرزمین، سند توسعه منطقه ساحلی مکران در افق ۱۴۱۵، که مبتنی بر مطالعات طرح ویژه توسعه و عمران منطقه ساحلی مکران مصوب دی ماه ۱۳۹۷ شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران است را تصویب نمود.
مدیر امور اعتبارات بانک مسکن جزییات دریافت وام ۴۰ میلیون تومانی تعمیرات صاحبان مسکن مهر را اعلام کرد و از برنامه ریزی برای پرداخت تسهیلات به ۱۴۰ هزار واحد مسکن ملی، خبر داد.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت کوتاه‌شدن فرآیند تصویب طرح‌های جامع یادآور شد که تهیه این طرح‌ها باید مساله‌محور باشد.
​معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران با اشاره به تعیین‌تکلیف تحویل واحدهای مسکن مهر در استان تهران از تحویل بخشی از واحدهای مسکن مهر در هفته دولت و دهه فجر خبر داد.
معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: از آنجایی که واحدهای مسکونی در یک مجتمع قیمت یکسانی ندارند، بنابراین راه اندازی بورس املاک و مسکن با مشکلاتی در نرخ گذاری مواجه می‌شود.
یکشنبه, 21 ارديبهشت 1399 ساعت 08:24

رشد 180 درصدی قیمت مسکن تهران در 2 سال گذشته

متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی در فروردین امسال به ۱۵ میلیون و ۵۴۷ هزار تومان رسید آمار اعلامی از سوی دفتر مدیریت اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نشان می­دهد که قیمت مسکن در شهر تهران طی دو سال گذشته 180 درصد رشد داشته و در بازه زمانی…
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تعدادی از متقاضیان واجد شرایط مسکن ملی به بانک معرفی شده‌اند گفت: نامه این متقاضیان به سرپرست بانک مسکن ارسال شده و به زودی فرایند افتتاح حساب این افراد و واریز آورده اولیه آن‌ها به بانک آغاز می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آغاز تفاهم‎نامه وزرات آموزش و پرورش و آغاز عملیات اجرایی مسکن فرهنگیان تاکید کرد که به جزاین تفاهم‎نامه برای تامین مسکن جامعه کارگری نیز یک تفاهمنامه با وزارت رفاه به امضا رسیده است. همچنین برنامه‎هایی برای تامین مسکن بازنشستگان، نیروهای مسلح و اصحاب…
قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: بر اساس مصوبه دولت تمام قرارداد‌های اجاره مسکن تا پایان تیرماه تمدید می‌شود.
دوشنبه, 15 ارديبهشت 1399 ساعت 11:37

شامخ ساختمان ۴۶ درصد کاهش یافت

جدیدترین یافته های آماری در بخش ساختمان ایران نشان داد که شامخ ساختمان در فروردین ماه امسال در پله 18.75 قرار گرفته و با توجه به شرایط کنونی کاهش 46 درصدی را نسبت به ماه قبل ثبت کرده است.
درحالی عضو کمیسیون عمران مجلس از اختیاری شدن بازپرداخت تسهیلات مسکن تا خرداد ۹۹ خبر داده بود که مدیر امور ارتباطات بانک مسکن این خبر را تکذیب کرد.
یک مقام مسئول در بانک عامل بخش مسکن از کاهش نرخ سود تسهیلات نوسازی بافت فرسوده از محل اوراق تسهیلات مسکن از ۱۷.۵ به ۱۶ درصد خبر داد.
معاون وزیر راه و شهرسازی از افتتاح اولین گروه از واحدهای مسکن ملی در خرداد ماه سال جاری در استان کرمان خبر داد و گفت: مسکن ملی در حوزه فرهنگیان روز دوشنبه کلنگ‌زنی می‌شود و تا کنون 70 هزار نفر در واجد شرایط در این حوزه ثبت‌نام کرده‌اند.
افق پیش روی بازار مسکن به عواملی از جمله مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا، نرخ ارز، قیمت نفت، ظرفیت بازارهای موازی همچون بورس و طلا، تسهیلات بانکی، قیمت مصالح ساختمانی و میزان تولید مسکن بستگی دارد. با این حال برآیند کلی نظر کارشناسان این است که اگر وضعیت در یک…
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل ورود دیرهنگام دولت به طرح اقدام ملی مسکن گفت: ما در سال‌های اخیر کمبود مسکن نداشته‌ایم. آمارها نشانگر این است که تعداد مسکن از آمار خانوار بالاتر است. منتهی توزیع آن اشکال اساسی دارد. در این میان، جامعه‌ای وجود…
وزیر راه وشهرسازی با اشاره به تاثیر وضع مالیات در بخش مسکن گفت:‌ بخش مسکن باید از کالای سرمایه‌ای و سوداگری خارج شود از این رو سامانه جامع املاک و اسکان تهیه و عملیاتی شد. اگر سازمان امور مالیاتی امسال به درستی از آن بهره‌برداری کند شاهد هجوم منابع غیرمولد…
سرپرست دفتر توسعه مهندسی ساختمان از الزام نظام های مهندسی سراسر کشور به استفاده از موسسات حسابرسی رسمی خبر داد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران‌می‌گوید یکی از اشکالاتی که در قوانین مربوط به معاملات ملک وجود دارد این است که هیچ مکانیسم تنبیهی برای خریداران املاک فاقد سند و فاقد اعتبار وجود ندارد، اما بعد از اینکه خریدار، مال باخته می‌شود به دنبال آن است تا حق و حقوقش را…
معاون وزیر راه‌ و شهرسازی با بیان اینکه بسته حمایتی تعریف شده می‌تواند تا ۲۵ درصد قیمت تمام شده تولید مسکن را کاهش دهد، گفت: اراضی موجود در منطقه ۲۲ قابلیت اجرای مسکن ملی در قالب پروژه‌های مشارکتی را دارند که در صورت درخواست بخش خصوصی وارد پروژه خواهیم شد.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از ارسال طرح الزام موجران به تمدید خودکار شش‌ماهه قراردادهای فعلی اجاره، به هیات دولت خبر داد.
گزارش بانک مرکزی از تحولات مسکن شهر تهران حاکی از کاهش قابل توجه میزان معاملات در فروردین ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته است که تاثیر بیماری کووید-19 بر بازار مسکن را کاملا آشکار می‌کند و این در حالی است که قیمت‌ها رشد داشته است.
محمد جعفر علیزاده معاون وزیر راه و شهرسازی از پیشرفت ۸۰ درصدی مصلی تهران که ساخت آن برعهده سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی است خبر داد و گفت: با انجام مطالعات ارزش در خصوص پروژه مصلی، پیش‌بینی می‌شود بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیاردتومان در اجرای این پروژه…
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ضمن اعلام این مطلب که ۲۰۰ هزار واحدمسکونی نیمه‌کاره با تکمیل به طرح اقدام ملی مسکن متصل می‌شوند از تهیه بسته تشویقی جهش تولید مسکن و ارایه آن به معاون اول رییس جمهور خبر داد.
دوشنبه, 01 ارديبهشت 1399 ساعت 16:03

سقوط ۷۰ درصدی معاملات مسکن در فروردین

معاملات بازار مسکن در اولین ماه از سال ۱۳۹۹ و در شرایط کرونایی با سقوط ۷۰ درصد و ۵۲ درصد سالیانه به ترتیب در تهران و کل کشور مواجه شد.
عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر این‌‌که گرانی در کمین بازار اجاره مسکن است، گفت:‌ وزارت راه در تولید مسکن کُند عمل کرده است.
نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران پیش‌بینی کرد: امسال افزایش نرخ اجاره‌بها کمتر از خط تورم باشد و حتی در شهرهای کوچک اجاره افزایش نیابد.
مدیرکل بنیاد مسکن استان قزوین اعلام کرد که برای تامین مصالح ساختمانی با «قیمت مناسب» در طرح اقدام ملی مسکن، از طریق بورس کالا اقدام خواهد شد تا هزینه ساخت کمتر شود.
صفحه 1 از 55

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399