چهارشنبه, 06 شهریور 1398 ساعت 09:34
کد خبر: 60865

اطلاعات تکميلي

  • با امضای تفاهم‌نامه وزارت فرهنگ و جهاد دانشگاهی

چرخه حوزه فرهنگ و اقتصاد سرعت می‌گیرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه میان این وزارتخانه و جهاد دانشگاهی، از موضوع شهرک‌های کسب و کارهای فرهنگی به عنوان بندی از این تفاهم‌نامه یاد کرد و گفت: در چرخه حوزه فرهنگ و اقتصاد باید بین ایده، تولیدکننده و مصرف‌کننده چرخه را سرعت دهیم چراکه این فن بازارها به این مهم کمک می‌کند.

سیدعباس صالحی روزگذشته در آیین امضای تفاهم‌نامه و انعقاد قرارداد همکاری در زمینه حمایت و توسعه صنایع فرهنگی و خلاق بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه فرهنگ و هنر ایران ثروت ملی ایران بوده و هست اظهار داشت: ایران همیشه با این ثروت ملی تعریف می شود، اما گاهی این ثروت ملی مورد غفلت قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در گذشته این ثروت به صورت ثروت مادی و معنوی مطرح بوده است، بنابراین با هر نگاه اقتصادی بخواهیم به این موضوع توجه کنیم فرهنگ و هنر برای جامعه ثروت ملی محسوب می شود؛ با نظریه های نو و سنتی تر می توان به مزیت بومی این ثروت به عنوان فرصت جهشی برای اقتصاد توجه کرد.
فرهنگ و اقتصاد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: برای اینکه اقتصاد فرهنگ و هنر را جدی تر بگیریم و به عنوان یک رویکرد اساسی مورد حمایت قرار دهیم باید از زوایه های مختلف قابلیت های این حوزه را مورد توجه قرار بدهیم.
صالحی یادآور شد: در دولت یازدهم و دوازدهم در مورد این موضوع رویکردهایی داشته ایم، برای نمونه روز گذشته در شهر نجف آباد گذر فرهنگ این شهر را با هدف اقتصاد فرهنگ و هنر افتتاح کردیم تا در یک فضای بومی اقتصاد فرهنگی، هویت شهری، تمایزات و جاذبه های شهری را نشان دهیم، براساس این طرح شهرهایی که کمتر شناسنامه دارند با شناسنامه هویتی تعریف می شوند.
وی افزود: حوزه های مختلف در این تفاهم نامه در نظر گرفته شده است، ابتدا پردیس های فرهنگ و هنر با نگاه ترکیب خلق ثروت معنوی و مادی شکل خواهد گرفت، در حوزه های مختلف پدید آمدن این ترکیب اقتصادی امکان دارد، در حوزه ویدئو، اپلیکیشن، بازی های رایانه ای، مدل و لباس، هنرهای تجسمی و... این امر امکان پذیر است.
فرهنگ و اقتصاد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در مرحله دوم حوزه مشاوره و کارآفرینی برای این حرکت های تولید ثروت در قالب فرهنگ و هنر امکان پذیر است؛ با آموزش های کوتاه مدت می توان با کوتاه کردن راه و استفاده از تجربه های بیرونی و داخلی در رسیدن به موفقیت و بهره وری سریع تر اقدام کرد.
صالحی تصریح کرد: آموزش هایی که به تسهیلات و جذب سرمایه زود بازده تبدیل شود اهمیت خواهد داشت و تمام این اتفاقات در حوزه مشاوره رخ می دهد.
وی در پایان گفت: سومین موضوع این تفاهم نامه بحث شهرک های کسب و کارهای فرهنگی است، در چرخه حوزه فرهنگ و اقتصاد باید بین ایده، تولید کننده و مصرف کننده چرخه را سرعت بدهیم و این فن بازارها به این امر کمک خواهد کرد.
در پایان این مراسم با حضور سید عباس صالحی و حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی تفاهم نامه همکاری بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جهاد دانشگاهی منعقد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395