چهارشنبه, 23 مرداد 1398 ساعت 09:54
کد خبر: 60178

جاهای دیدنی تبریز که نباید از دست‌شان داد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تبریز از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و به همین‌خاطر گردشگران بسیاری را به سمت خودش جذب می‌کند. جاهای دیدنی تبریز کم نیستند و همین موضوع باعث سردرگمی گردشگران می‌شود، چون اغلب زمان کمی دارند و نمی‌دانند با این وقت کم، کدام جاهای دیدنی تبریز را در اولویت بازدیدشان از این شهر توریستی قرار دهند. برای این‌که بتوانید از زمان‌تان در تبریز به بهترین شکل استفاده کنید، سفرزون جاهای دیدنی تبریز را کنار هم جمع کرده‌ایم و در این مطلب به‌ شما پیشنهاد می‌دهیم.

 
 1. ائل‌گلی ، یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز

جاهای دیدنی تبریز

باغ‌های گل و درختان تفرجگاه شاه گلی فضایی مناسب برای استراحت و رهایی از خستگی سفر را فراهم می‌کنند

مسافران تبریز از ایل‌گلی نمی‌گذرند! این تفرجگاه زیبا در جنوب شرقی تبریز قرار دارد و تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می‌کند. در میان استخر این مجموعه عمارت «کلاه فرنگی» نشسته که امروزه به‌عنوان رستوران از آن استفاده می‌شود. این مکان در دوره‌ی «آق‌قویونلوها» پایه‌گذاری شده و بعداً در دوره‌ی «صفویه» گسترش یافته است. در دوران معاصر هم با اضافه شدن تفریحات جدید و ساخت هتل‌ بر جذابیت آن افزوده شده است.

جاهای دیدنی تبریز
دریاچه شاه گلی

 

وقت بازدید از ایل‌گلی یا «شاه گلی» می‌توانید از پیاده‌روی در میان درختان و گل‌ها لذت ببرید، روی دریاچه قایق‌سواری کنید، در رستوران‌ها و کافه‌های داخل و اطراف ایل‌گلی «کوفته تبریزی» و «کباب» بخورید، و به مجموعه‌ی «سورتمه‌سواری» تبریز در جنوب شاه‌گلی بروید و کمی آدرنالین به رگ‌های‌تان ترشح کنید!

 

 

 
 1.  بازار تبریز، میراثی تاریخی در دل شهر

جاهای دیدنی تبریز

اگر دوست دارید حال‌و‌هوای یک بازار سنتی را تجربه کنید، بی‌برو‌برگرد، پیشنهادمان، بازار قدیمی تبریز است. این بازار «بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان» است که به قسمت‌های مختلفی تقسیم شده و در میان آن‌ها، بازار فرش‌فروشان بیش‌ترین جذابیت را دارد. اگر به دیدن بازار بزرگ تبریز می‌روید، توصیه می‌کنیم حتماً از تیمچه‌ی «مظفریه» با سقف بلند و معماری جالبش دیدن کنید.

جاهای دیدنی تبریز

 

 

 

 1.  مسجد کبود، زیبای آبی بازمانده از تاریخ

جاهای دیدنی تبریز
مسجد کبود

جاهای دیدنی تبریز

مثل بیش‌تر شهرهای تاریخی ایران، در بین جاهای دیدنی تبریز، مسجدها از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. در این میان، «مسجد کبود» یا مسجد جهانشاه با کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای و معماری منحصربه‌فردش از خاص‌ترین مسجدهای ایران و از معروف‌ترین جاهای دیدنی تبریز است. این مسجد که در سال ۸۷۰ هجری قمری و توسط «سطان جهان‌شاه» از سلسله‌ی «قره‌قویونلوها» بنا شد، با وجود گذر زمان و صدمه دیدن کاشی‌کاری‌هایش، همچنان هر بیننده‌‌‌ای را متحیر و مبهوت می‌کند. رنگ خاص کاشی‌های کبودش در کاشی‌کاری ایرانی کم‌نظیر است.

جاهای دیدنی تبریز
مسجد کبود | از جاهای دیدنی تبریر

جاهای دیدنی تبریز

 

 

 
 1.  موزه‌ی آذربایجان، شگفتی‌های تبریز در یک نگاه

جاهای دیدنی تبریز
موزه‌ی آذربایجان | از جاهای دیدنی تبریز

موزه‌‌ آذربایجان پس از موزه‌ی «ملی تهران»، به‌عنوان دومین موزه‌ی باستان‌شناسی ایران و یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی تبریز شناخته می‌شود. این موزه در کنار مسجد کبود قرار گرفته و بنابراین بهتر است اگر به دیدن مسجد کبود تبریز می‌روید، بازدید از این موزه را هم در برنامه‌‌تان بگنجانید. در ۳ طبقه‌ی آن بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ قطعه از آثار پیش از تاریخ، پیش از اسلام و پس از اسلام به نمایش درآمده است. مجسمه‌های غول‌پیکر، اسناد تاریخی دوران باستان و اشیای قبل از تاریخ از آثار ویژه‌ی این موزه هستند که شما را شگفت‌زده می‌کنند. همین‌طور در این موزه، مجموعه‌ای از آثار تجسمی تبریز نگهداری می‌شود که در نوع خود منحصربه‌فرد است.

 

رستوران های تبریز ، فرصت لذت از خوشمزگی‌های آذربایجان 

 
 1. ارگ علیشاه، از جاهای دیدنی تبریز

جاهای دیدنی تبریز

«ارگ علیشاه» یا «ارگ تبریز» ابتدا در سده‌ی هشتم هجری و با هدف ساخت مسجد علیشاه بنا شد، ولی در این دوران به‌صورت ناتمام رها شد. در سال‌های بعد و تا پایان دوره‌ی «قاجاریه» با اضافه شدن قسمت‌های جدید به آن، از این بنا به‌عنوان «دژ نظامی» استفاده شد و نقطه‌ی تمرکز دفاع تبریز در جنگ‌های ایران و روسیه هم بود.

جاهای دیدنی تبریز
ارگ علیشاه | دروازه‌ی قدیمی شهر تبریز

متاسفانه بخش‌های زیادی از این بنا در حمله‌ی روس‌ها و بخش‌هایی دیگر در دوره‌ی «پهلوی اول» به بهانه‌ی ایجاد فضای سبز تخریب شد، ولی عظمت دیوارها و طاق‌های این بنای تاریخی همچنان می‌تواند هر بیننده‌ای را به حیرت وادارد. این مکان دیدنی تبریز در تقاطع خیابان امام خمینی (ره) و خیابان فردوسی تبریز قرار گرفته است.

 

 


6- خانه‌ مشروطه، یادآور انقلاب و قانون

جاهای دیدنی تبریز
موزه خانه مشروطه
جاهای دیدنی تبریز
خانه‌ی مشروطه | خانه‌ای که سران مشروطه برای تصمیم‌گیری‌های مهم در آن جمع می‌شدند

اگر به تاریخ و به‌خصوص دوران «مشروطه» علاقه دارید، حتماً از دیدن موزه‌ و خانه‌ تاریخی مشروطه لذت خواهید برد. خانه‌ی مشروطه که زمانی منزل «حاج مهدی کوزه‌کنانی» بوده، یکی از معروف‌ترین و پرافتخارترین خانه‌های قدیمی تبریز است. این خانه محل هم‌فکری و اتخاذ تصمیم‌های مهم سران مشروطه مانند «ستارخان» و «باقرخان» بوده و حالا تبدیل به موزه‌ی مشروطه شده است و آثار مربوط به این دوران مانند تندیس سران مشروطه، سندها و مکاتبات تاریخی‌ای مثل فرمان مشروطیت را در خود جای داده است.

جاهای دیدنی تبریز

خانه‌ مشروطه | خانه‌ی شهریار(موزه‌ی استاد شهریار) | جاهای دیدنی تبریز

 7. مقبره‌ الشعرا، سرای حال و روز خوش شعر

جاهای دیدنی تبریز

«مقبره‌ الشعرا» یکی از جاذبه‌های گردشگری تبریز با معماری مدرن است. این مکان در محله‌ی «سرخاب» تبریز قرار گرفته و از آن با عنوان «گورستان‌های تاریخی» تبریز هم یاد می‌شود. بر طبق اسناد، این قبرستان از حدود قرن هشتم هجری استفاده می‌شده و در گذشته با نام‌هایی مانند «قبرستان سرخاب» و «حظیره‌ الشعرا» هم شناخته می‌شده است. این قبرستان پس از زلزله‌های قرن ۱۲ هجری قمری متروک شد، ولی در دوران معاصر با توجه به اهمیت بالا و شاعران و عرفای بسیاری که در آن به خاک سپرده شده‌اند، مورد توجه قرار گرفت.

جاهای دیدنی تبریز
آرامگاه-شهریار

جاهای دیدنی تبریز

 

 

 

در دهه‌ ۵۰ با برگزاری مسابقه‌ای، طرح بنای امروزی آن انتخاب شد. در این بنا بیش از۴۰۰ تن از شاعران، عرفا و بزرگان اهل ایران و برخی از کشورهای همسایه‌ی ایران دفن شده‌اند. مقبره الشعرای تبریز در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است.

 1. موزه‌ی استاد شهریار، از او سراغ بگیرید

جاهای دیدنی تبریز
خانه‌ شهریار (موزه‌ی استاد شهریار) | جاهای دیدنی تبریز

وقتی بحث از بزرگان و شاعران آذربایجان به میان می‌آید، استاد «شهریار» اولین نامی‌ست که به ذهن می‌آید. موزه‌ی استاد شهریار قبلاً محل زندگی «محمدحسین شهریار» بوده است که در محله‌ی «مقصودیه‌ی» تبریز قرار دارد. این خانه پس از فوت استاد به موزه‌ای برای بزرگداشتش تبدیل شده و شیفتگان شعر و ادب را به سوی خود می‌خواند. در این موزه می‌توانید از آثار و لوازم شخصی استاد شهریار مانند کتاب‌ها، دست‌خط‌ها و یادبودهای مختلفش دیدن کنید، همین‌طور می‌توانید با خیال راحت بنشینید و در دفتر یادبود استاد هرچه دل تنگ‌تان می‌خواهد، بنویسید.

 9. تله‌کابین و تفرجگاه عون‌بن‌علی

جاهای دیدنی تبریز

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، تفرجگاه و تله‌کابین عون‌بن‌علی تبریز را فراموش نکنید. عون‌بن‌علی که با نام‌های «عینالی» و «عینال-زینال» هم شناخته می‌شود، نام کوه و آرامگاهی در شمال تبریز است. طی سال‌های گذشته با ساخت تله‌کابین، آبشار مصنوعی، رستوران و کافه و درخت‌کاری، تفرجگاه عون‌بن‌علی به محلی مناسب برای گردش، تفریح و ورزش تبدیل شده است. با سوار شدن بر تله‌کابین و رفتن به قله‌ی کوه به‌خوبی بر شهر تبریز و اطراف آن احاطه خواهید داشت و می‌توانید علاوه بر دیدن منظره‌های دیدنی دورنمای شهر تبریز، از خدمات رستوران‌ها و کافه‌های بالای کوه هم لذت ببرید.

 

 1. روستای کندوان، کاوش در دل سنگستان

  جاهای دیدنی تبریز

  تفرجگاه عون بن علی محلی مناسب برای لذت بردن از کمی هیجان، ورزش و پیاده‌روی است

  جاهای دیدنی تبریزروستای کندوان

جاهای دیدنی تبریز
کندوان تجربه‌ یک شب ناب و به‌یادماندنی

شاید روستای کندوان کم‌تر از بقیه‌ی جاذبه‌های گردشگری تبریز نیاز به معرفی داشته باشد. روستای صخره‌ای کندوان از جاهای دیدنی تبریز است که در فاصله‌ی ۶۰ کیلومتری این شهر خفته. کندوان معماری منحصربه‌فردی دارد و گردشگران بسیاری را از کشورهای مختلف جهان سمت خود می‌کشد. خانه‌های سنتی این روستا درون صخره‌های «کله‌قندی» مثل کندوی زنبور عسل در کنار یکدیگر چیده شده‌اند.

جاهای دیدنی تبریز
روستای کندوان از شناخته‌شده ترین جاهای دیدنی تبریز است
جاهای دیدنی تبریز
بهترین فصل سفر به کندوان

علاوه بر جاذبه‌ بصری، مغازه‌هایی هم در روستا هست که سوغاتی‌های جورواجور و محصولات محلی کندوان مانند عسل، انواع لبنیات، ادویه‌ و صنایع دستی را به گردشگران ارایه می‌کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395