چهارشنبه, 17 مهر 1398 ساعت 09:43
کد خبر: 62745

شبکه های برون مرزی استعدادهای بالقوه در شفاف سازی اخبار اقتصادی و بین المللی هستند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصراقتصاد: عضو گروه اقتصاد دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اشاره به اینکه ژورنالیسم تحقیقی در دستور کار شبکه های برون مرزی باشد، این شبکه ها را یک استعداد بالقوه در شفاف سازی اخبار اقتصادی دسته اول در سطح بین الملل دانست. 

مرتضی مرتضوی، اقتصاد دان و عضو گروه اقتصاد دانشگاه علوم اسلامی رضوی تحولات اخیر در حوزه بین الملل و تشدید تحریم های اقتصادی امریکا علیه ایران را نشان از فشار حداکثری دانست و گفت: ایالات متحده قصد دارد مردم ایران را تحت فشار قرار دهد، بر این اساس با شرکتی که با طرف ایرانی کار کند و بخواهد تحریم ها را دور بزند با اشد مجازات مقابله می کند. این برای ما پیامدی دارد و آن این است که کار ما را در حوزه فروش نفت سخت می کند، کما اینکه هم اکنون هم سخت کرده است؛ یعنی ما فروش نفتمان مقداری کاهش پیدا کرده است، ولیکن یک اتفاق دیگری که ممکن است بیافتد این است که تحریم های راهبردی را ایجاد کند.
وی درباره نقش شبکه های برون مرزی به ویژه پرس تی وی در شکل‌گیری ذهنیت مردم جهان نسبت به محدودیت های اقتصادی ایجاد شده علیه کشورمان عنوان کرد: رسانه های ما کارشان را انجام می دهند ولی چون زمین بازی ما متعلق به آن ها است، وارد شدن یک رسانه برون مرزی به زمین طرف مقابل سختی هایی دارد. ما یک زمانی احساس ناامنی داریم و یک زمانی با خود نا امنی مواجه هستیم، زمانی احساس فقر می کنیم یا واقعا فقیر هستیم؛ این دو با هم متفاوت هستند و اکثر افراد بر اساس انتظارات و احساسات شان درکی که از ماجرا می کنند، با اصل قضیه متفاوت است. رسانه ها در شکل گیری ادراکات، احساسات و تصورات به شدت موثر اند.
مرتضوی در پاسخ به این سوال که شبکه های برون مرزی در شرایط این چنینی باید چه دستور العملی را اتخاذ کنند تا روشنگری های لازم را نسبت به آنچه در حوزه بین الملل علیه ایران بر پا است را صورت بندی کنند، تصریح کرد: اگر شبکه های برون مرزی می خواهند موفق باشند باید مرجع خبری دست اول همه رسانه های دیگر باشند، مهمترین دستورالعمل آن در صحنه حضور داشتن و منبع اصلی خبر بودن است؛ یعنی به عنوان مثال اگر تمام خبرها از جانب پرس تی وی در لحظه منتشر شود، بعد از مدتی در دنیا  تبدیل به مرجع اخبار می شود. اگر در مورد مسائلی که اتفاق می افتد باز هم پرس تی وی فعال باشد و در صحنه حاضر و اولین گزارش ها از اتفاقاتی که علیه ایران اتفاق می افتد را پوشش دهد، می تواند حداقل در خصوص مسائل ایران خودش را بالا بکشد و این اتفاقی است که به عنوان نمونه درباره ماجرای پهپادها از پرس تی وی شاهد بودیم.
وی در این باره افزود: رسانه های برون مرزی باید فعال و خودشان توزیع کننده محتوا باشند و تنها در صدد تکذیب و تکمیل اخبار نباشند؛ اگر این رویه تبدیل شود به یک استراتژی فعال و تهاجمی که ما مسئله بسازیم و مسائل خودمان را بیان کنیم می تواند قوی تر عمل کند، البته محدودیت ها را هم باید در نظر گرفت، محدودیت خبرنگار و منابع مالی اندکی که شبکه های برون مرزی دارند را هم باید در نظر داشت، اگر در حوزه رسانه های بین المللی برنامه ای داشته باشیم باید روی شبکه های برون مرزی سرمایه گذاری کنیم. برای این که یک سیاست فعال در فضای رسانه ای داشته باشیم، باید از مزیت های نسبی خودمان در منطقه بهره ببریم. شبکه های برون مرزی باید بحث ژورنالیسم تحقیقی را جدی بگیرند و این زمینه را که رسانه های مطرح دنیا در آن فعال هستند در دستور العمل خود قرار دهند و رسانه ملی نیز باید در این زمینه سرمایه گذاری کند.
این استاد دانشگاه در مورد عواملی که در بهتر شنیده شدن پیام جمهوری اسلامی از طریق شبکه های برون مرزی به ویژه پرس تی وی که از زبان پر مخاطب انگلیسی استفاده می کند، نقش دارد اذعان کرد: بسیاری از جلوه های بصری که پرس تی وی پخش می کند منحصر به فرد است، آن عنصری که می تواند شبکه های برون مرزی را از کلیه شبکه ها جدا کند این است که روی هویت و صداقت خودش بیش از پیش تاکید کند، این که به مخاطب ثابت شود که این شبکه برون مرزی یک شبکه صادقی در این فضای غیر صادق رسانه ای است، می تواند اعتماد مخاطبان را برای این رسانه به ارمغان آورده و آن را تقویت کند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399