سه شنبه, 22 مرداد 1398 ساعت 08:09
کد خبر: 60096

اطلاعات تکميلي

  • معاون توسعه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش خبر داد

اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی برای رتبه‌بندی معلمان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: معاون توسعه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: برای شروع سال تحصیلی و افزایش انگیزه، ضرایب رتبه بندی معلمان را براساس 2 هزار میلیارد تومانی که جداگانه گرفتیم، اصلاح می کنیم که کار صورت بگیرد تا تصمیم بعدی از طرف دولت و مجلس گرفته شود.

یکی از طرح‌هایی که چند سال است در آموزش‌وپرورش مطرح است، رتبه‌بندی معلمان است. علی اصغر فانی، وزیر آموزش‌وپرورش دولت یازدهم، در سال ۹۳ مرحله نخست این طرح را به اجرا درآورد. در این مرحله به فرهنگیانی که بیش از ۵ سال سابقه آموزشی داشتند به طور میانگین حدود ۲۰۰ هزار تومان اضافه شد. آن زمان گفته می‌شد که مرحله دوم این طرح، یک سال بعد به اجرا درمی‌آید، اما این اتفاق نیفتاد. اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری هم در سال ۹۶ و پس از انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری گفت ما وقتی مرحله اول طرح رتبه‌بندی معلمان را اجرا کردیم حدود ۲ هزار میلیارد تومان بودجه به آن دادیم که بعد متوجه شدیم رقم بزرگی است و بعید است که دولت دیگر زیر بار مرحله دوم آن برود. در حال حاضر هم که حدود ۲۰ ماه از آن می‌گذرد مشخص شده است که آن حرف کاملا جدی و حساب‌شده بوده است و بدون برنامه‌ریزی نمی‌شود چنین ردیف بودجه‌ای برای این طرح در نظر گرفت و بعد هم آن را رها کرد.
در این خصوص با علی اللهیار ترکمن، معاون توسعه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش رتبه بندی معلمان گفت و گو کردیم.
اللهیار ترکمن اظهار کرد: ما به استناد ماده 63 قانون برنامه ششم، دولت این اختیار را دارد که یا با استفاده از ساز و کار هایی که خودش می تواند تعریف کند و تصویب نامه هیأت وزیران، برای این 2 هزار میلیارد تومان ضریب تعیین کند و یا در قالب یک لایحه کلی به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد و به قانون تبدیل کند؛ چون پولی که در حال حاضر در اختیار آموزش و پرورش برای رتبه بندی است، 9 هزار میلیارد تومان است نه 2 هزار میلیارد تومان به همین خاطر از سال 94 که این رتبه بندی اجرا شد تاکنون که سال به سال این افزایش یافته، 7 هزار میلیارد تومان از اعتبارات موجود ما در داخل آموزش و پرورش صرف رتبه بندی سال 94 می شود و فرهنگیان در حال دریافت آن هستند.
وی افزود: حالا اگر قرار باشد که دولت لایحه به مجلس ارائه کند و قانون کلی به تصویب برسد، قطعاً برای 9 هزار میلیارد تومان تصمیم گیری می شود. فعلاً برای شروع سال تحصیلی و افزایش انگیزه معلمان، این 2 هزار میلیاردی که جداگانه گرفتیم، ضرایب را براساس 2 هزار میلیارد تومان اصلاح می کنیم که کار صورت بگیرد تا تصمیم بعدی از طرف دولت و مجلس گرفته شود.
همچنین در این خصوص عبدالرضا مصری، نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح رتبه‌بندی معلمان از شهریور یا مهر اجرایی می‌شود، گفت: مجلس برای اجرای این طرح ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است اما این مبلغ کافی نیست.
وی افزود: با توجه به کمبود اعتبار طرح رتبه‌بندی معلمان، ممکن است اجرای آن با شرایط فعلی سبب افزایش حقوق به اندازه اعلام شده نشود.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش چهارم مرداد گفته بود که با اجرای طرح رتبه‌بندی حقوق معلمان ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.
به گفته سید جواد حسینی، افزایش حقوق حاصل از طرح رتبه‌بندی از شهریور در احکام حقوقی همه معلمان اعمال می‌شود.
در عین حال حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس ۱۱ مرداد گفت: اگر دولت بخواهد به حقوق تمام معلمان ۶۰۰ هزار تومان اضافه کند به سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و از سوی دیگر دولت هنوز لایحه رتبه‌بندی را به مجلس نیاورده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399