چهارشنبه, 26 تیر 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 58779

اطلاعات تکميلي

  • معاون اول رئیس جمهور:

برای رفع موانع راهی جز توجه به آموزش و پرورش نداریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: معاون اول رئیس جمهور گفت: اگر به دنبال رفع موانع کشور هستیم راهی جز توجه به آموزش و پرورش و مدرسه وجود ندارد.


مهرماه هر سال رئیس جمهور وقت در جمع دانش‌آموزان حاضر می شود و پرسشی را متناسب با مهمترین موضوعات کشور و یا عرصه تعلیم و تربیت مطرح می‌کند، پرسشی که اینک با گذر ۱۹ سال به یکی از نمادهای آغاز سال تحصیلی تبدیل شده است.
حسن روحانی رئیس‌جمهوری در آیین بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی ۹۸-۹۷ پرسش از دانش‌آموزان سراسر کشور خواست که به پرسش های «پارسال چه مهارت‌هایی آموختید و برای امسال در این زمینه چه انتظاراتی دارید؟» پاسخ دهند. رئیس‌جمهوری در تکمیل پرسش خود از دانش‌آموزان سراسر کشور سوال کرد: تاکنون چه کسی و کدام معلم به شما در کسب مهارت بیشتر کمک کرده و فکر می‌کنید چه مهارت‌هایی برای زندگی‌تان مهم تر است؟
به این ترتیب روزگذشته نوزدهمین کنگره ملی پرسش مهر ریاست جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار شد و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور از دانش‌آموزان و فرهنگیان برگزیده‌ای که به پرسش مهر سال تحصیلی ۹۸-۹۷ پاسخ داده‌بودند، تقدیر کرد.
جهانگیری، گفت: در مقاطعی قرار داریم که با تنگناهای جدیدی مواجه هستیم و اگر به دنبال رفع موانع کشور هستیم راهی جز توجه به آموزش و پرورش و مدرسه وجود ندارد و تنها راه توسعه کشور و رهایی از بیماری‌های مزمن کشور توجه به این نهاد است.
وی ادامه داد: نقش سرمایه انسانی در کشور بر کسی پوشیده نیست. سرمایه انسانی می‌تواند سرمایه‌های دیگر کشور را توسعه دهد و قادر است سایر سرمایه‌ها را به حرکت در آورد. اولین و مهم‌ترین موضوعی که نباید با محدودیت به آن نگاه کنیم آموزش و پرورش است.
وی اظهار کرد: مسیر توسعه از آموزش و پرورش می‌گذرد. مقام معظم رهبری فرمودند که سرمایه گذاری در آموزش و پرورش نباید نادیده گرفته شود و ده‌ها برابر سرمایه گذاری در این نهاد نتیجه عایدمان می‌شود.
جهانگیری افزود: اکنون در دورانی به سر می بریم که علم بشر به سرعت دچار تغییرات می‌شود، فناوری‌های جدید وشرایط جدیدی بر اساس تغییرات ایجاد می‌شود و آموزش و پرورش با تغییرات ساده پاسخگوی این نیازها نیست. آموزش و پرورشی که انسان‌های نقاد، پرسشگر و مشارکت پذیر تحویل جامعه دهد امروز با تنگناهای بسیاری روبه رو است و از جمله این تنگناها مسائل ساختاری، فکری، اقتصادی فکری است.

‏توجه فرهنگیان به شرایط بودجه‌ای کشور

وی در ادامه بیان کرد: برای تغییرات در آموزش و پرورش نیازمند معلم هستیم، ما باید دغدغه مالی آنها را رفع کنیم و زندگی شرافتمندانه برای آنها رقم بزنیم. از ۶ سالی که دولت جدید روی کارآمد، ۴ سال آن را در تحریم بودیم اما به دنیا نشان دادیم ایران می‌تواند با قدرت‌های بزرگ بنشیند و یا گفتگو و تعامل داشته باشد.
جهانگیری با اشاره به اینکه هیچ تحریمی طبق برجام نباید وجود داشته باشد، گفت: بازگشت به برجام کار ساده ای است اما اروپایی‌ها باید به آمریکا بگویند از تحریم‌های ظالمانه دست بردارند.
وی بیان کرد: هنر دیپلماسی ایرانیان وجود سرمایه انسانی است که در این بخش در نبرد دیپلماسی با قدرت های بزرگ به تواقق برسیم.ما نشان دادیم که دنیا بداند با مردمان تاریخ ساز روبرو است، طرف های برجام راهی ندارند جز آنکه متعهد باشند کارها را انجام دهند. از دوستان آموزش و پرورشی و دکتر حسینی می خواهم شرایط اقتصادی و بودجه ای کشور را برای معلمان توضیح دهند تا فرهنگیان در جریان شرایط دولت باشند تا برای حل مشکلات راهکار بدهند.
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: اینکه یک سوم بودجه ما اکنون از در آمدهای نفتی است و دنیا می‌خواهد این درآمد را به صفر برساند. در چنین شرایط محدودیت بودجه‌ای، تلاش کردیم بودجه آموزش و پرورش را مورد توجه قرار دهیم و از سال ۸۲ تا الان بودجه این نهاد سه برابر شده است. دولت آنچه در توان داشته برای آموزش و پرورش گذاشته است.
جهانگیری گفت: هدف دولت در سال ۹۸ صرفه جویی در هزینه هاست. بودجه مصوب ۶۰ هزار میلیارد کم می‌شود و این موضوع روی همه دستگاه‌ها اثرگذار است که البته امیدواریم تأثیر آن در آموزش و پرورش کمتر باشد.
وی بیان کرد: کارکرد مهم دیگر آموزش و پرورش به سوال رئیس جمهور مبنی بر مهارت آموزی بر می‌گردد که فارغ التحصیل آموزش و پرورش و دانشگاه ما بعد از دانش آموختگی باید قادر به انجام مهارتی باشد و این مساله برای تعالی انسان ضرورت دارد. راه اصلاح جامعه درست کردن مسیر نقد است و باید کاری کنیم تفکر انتقادی در جامعه توسعه یابد و توانایی مقابله با هیجانات نیز آموخته شود چرا که گاهی در شرایط حساس، بروز هیجانات با آسیب همراه می‌شود،. از همین رو مهارت هم زیستی با دیگران را باید بیاموزیم.
جهانگیری با تاکید بر مهارت کسب و کار تصریح کرد: آموزش و پرورش باید تحلیلی از تحولات در کسب و کار داشته باشد و متناسب با آن فعالیت کند، اقتصاد دنیا به سمت اقتصاد دیجیتالی حرکت می‌کند و کارآفرین موفق فعلی متکی به مغزش است.
وی بیان کرد: به عنوان کسی که هشت سال وزیر صنعت بودم، هفته گذشته با کار آفرینان در عرصه کسب و کارهای نو جلسه داشتم که افرادی بودند کهبا سرمایه‌های اندک کار را شروع کرده بودند و امروز گاه برای بیش از هزار نفر ایجاد اشتغال کرده بودند.
معاون اول رئیس جمهور خطاب به دانش آموزان گفت: انجام چنین کسب و کاری برای شما بعد از فارغ التحصیلی از مدرسه میسر است، البته شورای عالی کسب و کار مهارتی تشکیل دادیم و وزرای علوم و آموزش و پرورش عضو آن هستند و از همه دستگاه‌های کشور برای انجام بهتر کسب و کار کمک می‌گیریم.

جشن «خداحافظی با بخاری‌های نفتی»

سیدجواد حسینی نیز با بیان اینکه خوشبختانه با حضور همکاران و دانش آموزان نوزدهمین کنگره برگزار شد و رئیس جمهور پرسش اساسی مطرح کرده بود مبنی بر اینکه چه مهارت‌هایی لازم است آموخته شود گفت: آثاری در رشته‌هایی چون آوایی، هنرهای تجسمی و... به دست ما رسید و ۲۵۰ نفر تقدیر شدند.
وی افزود: یکی از بزرگترین کارهای نظام تعلیم و تربیت حرکت به سمت کنش آموزی و انتقال مهارتهای زندگی چون مهارت به زیستن و مهارت‌های فنی و حرفه ای است. امروز دانش آموزان رشته فنی و حرفه ای و کاردانش در بیش از ۲۰۰ رشته تحصیل می‌کنند و در مدارس تیزهوشان، سمپاد مهارتی طراحی شده و تمام تلاش‌ها به این سمت است که از حافظه گرایی صرف فاصله بگیریم.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ساعت آموزش در ایران ۲۹۰۰ ساعت در کل ۱۲ پایه است در حالی که میانگین جهانی ۸۰۰۰ ساعت است گفت: تمام تلاش خود را می‌کنیم استانداردهای نظام جامع فنی و حرفه ای را افزایش دهیم و بتوانیم ادعا کنیم دانش آموزان بعد ۱۲ سال دست کم یک مهارت متناسب با استعدادهایشان فراگرفته‌اند.
حسینی درباره بکارگیری نیروهای نهضتی و پیش دبستانی نیز عنوان کرد: مصوبه مجلس است که پیش دبستانی ها و آموزشیاران نهضت سواد آموزی و نیروهای شرکتی مشمول شوند، ولی جذب باید متناسب با نیاز آموزش و پرورش که متناسب با شرایط بوم و مقطع است، باید صورت گیرد.
وی ادامه داد: برای نهضتی ها باید آزمون برگزار شود ولی برای گروه‌های دیگر برای خیر. ولی معتقدیم هیچ کس نباید وارد آموزش و پرورش شود مگر از محل دانشگاه فرهنگیان عبور کند.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه قانون تعیین تکلیف، مصوب ۱۳۹۷ است و وقتی قانون شد تکلیفی برای وزارتخانه است گفت: ۱۰۵ هزار نفر مشمول‌اند که البته برای آنها دوره‌های توانمندسازی خواهیم گذاشت. اول مهر بیش از ۶۰ هزار خروجی بازنشسته داریم که بخش اعظمی از طرق مختلف و همین روش جبران می‌شود.
وی با بیان اینکه ۲۰ هزار ماده ۲۸ فارغ التحصیل و مهر وارد مدارس می‌شوند و بیش از ۵۰۰۰ نیروی خدماتی خواهیم داشت و از طریق استمرار خدمت نیروهای در آستانه بازنشستگی نیز بخشی از نیروها را تامین می کنیم گفت: ۲۵ هزار نفر نیز امسال از طریق کنکور سراسری پذیرفته و وارد دانشگاه فرهنگیان می‌شوند. تمام توان خود را در این راستا بکار گرفتیم.
وی افزود: اول مهر جشن پایان مدارس خشتی و گلی به جز سیستان و دوم جشن پایان بخاری‌های نفتی و همچنین اجرای کامل پروژه مهر بویژه برای سیل‌زده‌ها خواهیم داشت و در کل ایران یک کلاس بدون معلم باقی نخواهد ماند.
وی درباره مشکلات ثبت نام مدارس نیز گفت: ۲۴ نوع مدرسه داریم، یک نوع آن مدارس دولتی است. ثبت نام تقاضامحور است؛ هر دانش آموزی در هر نقطه‌ای تقاضا داشته باشد دولت باید پاسخ دهد. یک دانش آموز نداریم که کلاس برای وی نباشد اما معتقدیم بهترین مدرسه نزدیکترین مدرسه است. انواع مدارس را داریم. برخی شهریه دارند، برخی آزمون دارند و هرکدام شرایط خاص خود را دارند. روند نظارتی در حال انجام است و به خوبی ثبت نام ‌ها انجام خواهد شد.
بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از دانش‌آموزان داخل و خارج از کشور در مسابقات پرسش مهر ۱۹ شرکت کردند که در مراسم روزگذشته با حضور معاون اول رئیس جمهوری و جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش از ۲۵۰ نفر از دانش‌آموزان و فرهنگیان برگزیده شرکت کننده در این مسابقات تقدیر شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399