سه شنبه, 24 دی 1398 ساعت 12:54
کد خبر: 66278

کشاورزان با همت والا امنیت و سلامت را برای مردم به ارمغان می‌آورند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی با تاکید بر اینکه قهرمانان واقعی عرصه تولید کشور تولیدکنندگان هستند، افزود: کشاورزان با همت والا امنیت و سلامت را برای مردم به ارمغان می‌آورند از این رو باید زحمات آنها را ارج نهاد.

کاظم خاوازی امروز در سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی که با حضور رئیس جمهور و برخی از مقامات سیاسی برگزار شد، با بیان اینکه سطح تولیدی که اکنون به آن دست یافته‌ایم بر پایه دانش بومی کشاورزان باتجربه و خبره و ترویج آخرین یافته‌های کارشناسان و پژوهشگران استوار است، اظهار کرد: تولید حداکثری در گستره‌ای به وسعت ایران بدون دانش بومی کشاورزان خبره و دستاوردهای پژوهشگران و کارشناسان و حمایت همه‌جانبه مدیران امکانپذیر نبود.
وی ادامه داد: برنامه انتخاب و معرفی نمونه‌های بخش کشاورزی همه ساله به دلیل ارج نهادن به زحمات این عزیزان است که نقش بسیار مهمی در توسعه و ترویج کشاورزی، دانش‌بنیان داشته‌اند.
خاوازی گفت: در شش سال گذشته با هدف تنوع‌بخشی به محصولات کشاورزی و توسعه و افزایش تولید با استفاده از دانش بومی تعداد رشته‌هایی که به عنوان نمونه معرفی کرده‌ایم به سه برابر افزایش یافته است.
وی با تاکید بر اینکه توجه ویژه به موضوع کشاورزی پایدار بهره‌وری منابع آب و خاک در انتخاب کشاورزان نمونه اهمیت زیادی داشته است، افزود: علاوه بر آن حفظ محیط زیست، حفظ و مدیریت جنگل‌ها و مراتع، سلامت محصول، زنجیره‌های ارزش، توسعه کشت‌های مبتنی بر آب سبز و گلخانه، تنوع‌بخشی به منابع تامین غذا به ویژه در محیط‌های آبی، مشارکت‌های مردمی و غیره از دیگر رویکردهایی هستند که در انتخاب کشاورزهای نمونه مورد توجه قرار گرفته است.
خاوازی درباره پیام‌های مثبت انتخاب کشاورز نمونه طی شش سال اخیر گفت: رشد دوبرابر حضور بانوان در جمع برگزیدگان و همچنین تاثیر آن بر افزایش تولید که در برخی محصولات به خوبی خود را نشان می‌دهد، از پیامدهای مثبت این رویداد است.
رئیس سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی درباره نحوه انتخاب کشاورزان نمونه در سال جاری اظهار کرد: از میان قریب به 15 هزار نفر در سطح شهرستان‌ها پس از بررسی‌های اولیه، 1477 منتخب به دبیرخانه ستاد معرفی و در مرحله نهایی با بهره‌گیری از کارشناسان خبره بررسی مستندات و ارزیابی میدانی 166 نفر در قالب 155 رشته برگزیده شدند.
خاوازی ادامه داد: دستیابی در بسیاری از پتانسیل‌های کشاورزی از جمله عملکرد تولید سه تا چهار برابری کشاورزان نمونه در بخش زراعت، 8 تا 9 برابری در بخش باغبانی و دو تا سه برابری در تولید ماهی و میگو نسبت به متوسط عملکرد کشور با به کارگیری آخرین یافته‌های علمی و همچنین دانش بومی کشاورزان پیشرو محقق شده است.
وی ادامه داد: یکی از اهداف برگزاری این مراسم استفاده از ظرفیت‌های بخش نمونه کشاورزی به عنوان الگوی مناسب برای انتقال تجربیات و دانش بومی به دیگر کشاورزان است.
رئیس سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی با تاکید بر اینکه قهرمانان واقعی عرصه تولید کشور تولیدکنندگان هستند، افزود: کشاورزان با همت والا امنیت و سلامت را برای مردم به ارمغان می‌آورند از این رو باید زحمات آنها را ارج نهاد.
خاوازی در پایان سخنان خود گفت: ما معتقدیم با عزم راسخ کشاورزان و همدلی همه دست‌اندرکاران نیل به توسعه کشاورزی و تامین امنیت غذایی کشور دست‌یافتنی است.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399