یکشنبه, 07 مهر 1398 ساعت 15:36
کد خبر: 62310

اطلاعات تکميلي

  • عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

رسیدگی به امور تجاری برای وزارت صمت با توجه به وظایف گسترده آن، دشوار است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کاظم دلخوش اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت زیر مجموعه بزرگی دارد زیرا شامل صنایع کوچک، بزرگ و معادن می شود و رسیدگی به آنها در شرایطی که باید به تولید کمک شود، انجام امور بازرگانی و تجارت کار دشواری است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص ابهامات درباره تشکیل وزارت تجارت و بازرگانی با بیژن پناهی زاده معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و دکتر کاظم دلخوش عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.
بیژن پناهی زاده در آغاز با اشاره به کارکرد وزارت بازرگانی و صنایع و معادن سابق، گفت: در آن وزارت خانه ها تصمیمات جزیره ای گرفته می شد به این صورت که یک وزارت خانه از بخش تولید و یک وزارت خانه از بخش واردات و صادرات حمایت می کرد. در آن زمان به دلیل ماهیت کار هر وزارت خانه، تصمیم گیری هایی صورت می گرفت که این تصمیم گیری ها با هم تداخل پیدا می کرد و سبب بروز مشکلات زیادی می شد.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات در آن زمان در حوزه تولید کنندگان بود زیرا احتیاج داشتیم در یک برهه زمانی تولید بتواند به فعالیت خودش ادامه دهد و با وارد نکردن کالاهای غیر ضرور، از تولید حمایت کنیم. این دغدغه به خوبی توسط قانون گذاران شناسایی شد و وزارت صنایع و بازرگانی با یکدیگر ادغام شدند و یک وزارت خانه منسجم که کار واردات و صادرات و همچنین تولید را انجام می داد، تشکیل شد.
معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران ضمن اشاره به تحریم ها، اظهار کرد: فشارهای برخی از کشورهای غربی و مشکلاتی که در اقتصاد ایجاد شد، باعث شده است برخی گمان کنند، با جداسازی بازرگانی می توان برای حمایت از مردم بهتر قدم برداریم و نیازهای ایشان را برطرف کنیم.
وی اضافه کرد: معتقد هستیم با تشکیل معاونت های ویژه در وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلی که اختیارات لازم را داشت، همان اقدامات وزارت بازرگانی انجام شود. تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صمت، سبب ایجاد یک تقابل بین واردات و تولید خواهد شد زیرا محور وزارت بازرگانی در جهت واردات است. اینکه کلیات این قانون در مجلس تصویب شده است، به دلیل فشار برخی از نمایندگان بوده که علاقه داشتند واردات افزایش یابد.
 
پناهی زاده با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اینکه تمرکز و اختیارات بیشتری داشته باشد، می توان سازمان تنظیم بازار را زیر مجموعه ریاست جمهوری قرار دهیم، تصریح کرد: با این اقدام، تمام وزارت خانه ها از تصمیمات سازمان تنظیم بازار تبعیت خواهند کرد.
در ادامه کاظم دلخوش درگفتگو با رادیو گفت و گو با بیان اینکه نظرات مخالفین و موافقین در امر تشکیل وزارت تجارت و بازرگانی قابل تامل است، عنوان کرد: به عنوان کسی که در کمیسیون اقتصادی، در چند دوره از مجلس حضور داشته است، معتقدم هستیم، شرایط فعلی مشکلاتی را برای مردم، اصناف و نظارت بر کالاها ایجاد کرده بود و به همین جهت به عنوان طراح تفکیک وزارت بازرگانی این موضوع را در مجلس مطرح کردم.
وی درباره دلایل ضرورت تشکیل وزارت بازرگانی بیان کرد: در سال های گذشته نیز تشکیل وزارت بازرگانی مطرح بوده است. در سال 91 اختیارات تصویب شد و بخشی از اختیارات تجارت به وزارت جهاد و کشاورزی اعطا شد و بخش هایی نیز به وزارت صمت داده شد.
وی اضافه کرد: شرایط اقتصادی امروز از جمله وضعیت بازار ارز و تشدید تحریم ها ایجاب می کند، وزارت تجارت و بازرگانی تشکیل شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت زیر مجموعه بزرگی دارد زیرا شامل صنایع کوچک، بزرگ و معادن می شود و رسیدگی به آنها در شرایطی که باید به تولید کمک شود، انجام امور بازرگانی و تجارت کار دشواری است و این موضوع سبب شده کالاهایی وارد شود که خارج از نظارت وزارت صمت است. در سال جدید 200 هزار میلیارد تومان پول داده شد اما متاسفانه هنور نفهمیده ایم این پول ها چگونه در امر واردات توزیع شد و بسیاری از این کالاها عرضه هم نشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399