دوشنبه, 14 بهمن 1398 ساعت 12:08
کد خبر: 66953

ثبت جهانی شهرهای خلاق، رونق گردشگری به همراه نداشت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مدیر کمیته آموزش کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی می گوید که اگرچه ثبت جهانی شهرهای خلاق از سال ۲۰۱۵ با ثبت دو شهر اصفهان و رشت شروع شد اما تا کنون به توسعه گردشگری در این شهرها دست پیدا نکردیم.

نشست تخصصی «توسعه گردشگری در شهرهای جهانی خلاق» به همت کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق ایران، با حضور نمایندگانی از شهرهایی که در ایران به عنوان شهر جهانی خلاق شناخته شده اند؛ برگزار شد.
در این نشست، مهنا نیک‌بین رئیس کمیته آموزش، پژوهش و گردشگری فرهنگ محور کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق ایران، نوآوری و خلاقیت در ارائه محصولات را یکی از مهمترین الزامات جذب گردشگر خارجی در شهرهای خلاق دانست و تاکید داشت: به رغم آنکه ایده شبکه شهرهای خلاق جهان از سال 2015 کلید خورده است اما شاهد رونق گردشگری در چهار شهر ایران که به عنوان شهر خلاق معرفی می‌شوند، نیستیم.
نیک‌بین تاکید داشت: هدف مهم شبکه شهرهای خلاق یونسکو، توسعه پایدار شهری است؛ ضمن اینکه این شهرها به عنوان الگویی برای سایر شهرها در نظر گرفته می‌شوند. او همچنین به منظور توسعه پایدار گردشگری در شهرهای خلاق، بر همفکری رسانه، استانداری، شهرداری، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت امور خارجه و دانشگاه تاکید کرد.
رئیس کمیته آموزش، پژوهش و گردشگری فرهنگ محور کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق ایران تصریح کرد: برندسازی مشکل ثانویه ما در صنعت گردشگری است و از مهم‌ترین ضعف‌های ما در صنعت گردشگری این است که استراتژی‌مان مشابه کشورهای پیشرفته نیست. برای نمونه، ترکیه در همسایگی ما بیش از درآمد نفتی ایران، درآمد توریستی دارد، در حالی‌که به لحاظ جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی چیزی بیشتر از ما ندارد.
در ادامه این نشست نمایندگان و مسئولان چهار شهر خلاق ایران به بیان نقطه نظرات خود و اقدامات صورت گرفته از سوی نهادهای ذی‌ربط در راستای توسعه گردشگری در شهرهای خود پرداختند.
سعید ابراهیمی مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان در تشریح چشم‌انداز آینده شهر خلاق اصفهان به برخی از اقدامات زیرساختی و آموزشی شهرداری این استان اشاره کرد و گفت: ایجاد مراکز خلاقیت و نوآوری، تاسیس مرکز رشد تخصصی هنر و راه‌اندازی ستاد توسعه کارآفرینی از مهم‌ترین برنامه‌های شهرداری اصفهان در راستای توسعه گردشگری در این شهر خلاق است.
او همچنین ایده کاپ اصفهان 2020 را طرحی مهم در راستای توسعه گردشگری این استان معرفی کرد و گفت: طرح اصفهان ۲۰۲۰ با تکیه بر معرفی اصفهان به عنوان شهر هنر، گردشگری و میراث فرهنگی و با هدف مدیریت بر پایه مشارکت و بهره مندی از توان مردم در اداره شهر به تصویب رسیده است.
اسعد اردلان رابط ملی شهر خلاق سنندج نیز در این برنامه گفت: ما باید مشکل گردشگری را از مشکل شهرهای خلاق جدا کنیم. برندسازی برای این شهرها مشکل دوم ماست. مسئله اساسی ما این است که استراتژی گردشگری ما مشابه استراتژی گردشگری شهرهای دیگر دنیا نیست. یک گردشگر چند سالی پول در می‌آورد و چند وقتی زمان صرف می‌کند تا مقصدی را پیدا کند وقتی به ایران می‌آید ما او را با مسائلی از جمله ویزا پشیمان می‌کنیم.
اردلان با بیان اینکه سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی معرفی شد گفت: باور ما این بود که جایگاه موسیقی در این شهر نسبت به سایر استان‌ها بیشتر است و موسیقی در برنامه ریزی کلان کشور به دلیل ثروت ناشی از دانش عمومی و ایده پردازی، می‌تواند پشتوانه خوبی باشد. ضمن اینکه در این استان کشاورزی و گردشگری نیز بسیار مهم است. از طرفی گردشگری نیز با شهر جهانی در ارتباط است. در برخی جاها و در بحث‌های کلی توسعه، ایده شهرهای خلاق را داشته ایم و اینکه چقدر موسیقی می‌تواند به توسعه کمک کند.
احمد پایدار مدیر مرکز خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری بندرعباس هم درباره فعالیت‌های انجام شده در این شهر جهانی صنایع دستی بیان کرد: یکی از اقدامات انجام شده ایجاد بازار مجازی صنایع دستی با همکاری پارک فناوری بود که به سه زبان انگلیسی، فارسی و عربی فضایی را برای عرضه محصولات صنایع دستی در مدل‌های مختلف به وجود بیاورد. همچنین در سال ۲۰۲۱ جشنواره بین المللی خلیج فارس را در روز خلیج فارس برگزار می‌کنیم.

ایران صاحب برندملی گردشگری می‌شود

علیرضا ارجمند که به نمایندگی از مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این نشست حضور یافته بود، به ارائه توضیحاتی در رابطه با برند ملی گردشگری پرداخت.
به گفته او، 23 بهمن ماه از نشان و طرح برند ملی گردشگری ایران رونمایی خواهد شد و این برای اولین بار است که ایران صاحب برند ملی گردشگری خواهد شد.
ارجمند تاکید داشت: پروژه برند ملی گردشگری به دنبال ایجاد گردشگری فاخر و ممتاز به ویژه با مشارکت بخش خصوصی است.
او در ادامه به یکی دیگر از اقدامات وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص تعیین شاخص‌های گردشگری در شهرهای مختلف اشاره و بیان کرد: بر اساس این شاخص‌ها مجوزهایی حول 5 معیار شهر دوستدار، شهر مقصد گردشگری، شهر گردش‌پذیر، شهرمتعهد به توسعه گردشگری و شهر مستعد توسعه گردشگری به شهرها تخصیص می‌یابد.
ارجمند خاطرنشان کرد: اردبیل، شیراز، اصفهان، یزد و کرمان از جمله شهرهایی هستند که بر اساس محورهای نامبرده به صورت پایلوت ارزیابی شده‌اند و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همانطور هم که در نامه‌ای به رئیس جمهور اعلام کرده، آمادگی دارد تا کلیه شهرهای ایران را وارد برندینگ شهری کند.

اقدام خودسرانه برخی شهرها برای ثبت شهر خلاق

در این نشست، معاون کمیسیون ملی یونسکو گفت: ۴ شهر ایران به عنوان شهر خلاق ثبت شده اند ولی ۱۳ شهر مجزا درخواست داده اند درحالی که یونسکو آنها را نپذیرفته واعلام کرده باید از طریق کمیسیون ملی اقدام کنند.
امیر روشن بخش معاون ارتباطات و امور مشارکت‌های کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: مدل مشارکت و توسعه شهرهای خلاق با ایران متفاوت است. اگر شهرها و نمونه‌های موفق دنیا را ببینید متوجه می‌شوید که دولتها هیچ نقشی در آنها ندارند. شهر خلاق یکی از محصولاتی بوده که یونسکو به عنوان طرح توسعه‌ای پیشنهاد کرده است و پروژه‌های مشابه دیگری نیز دارد. الان شهرهای خلاق دارای تب و تاب بیشتری شده‌اند. به تازگی شهرهای دوستدار آب، محیط زیست و محصولات دیگر نیز اضافه شده است که می‌تواند در حوزه شهری تسری پیدا کند. چون یونسکو معتقد است که شهرها از کشورها مهمتر هستند.
وی درباره اینکه گفته شده بود یونسکو شهر خلاق رشت را به دلیل کم کاری در حوزه خوراک تهدید به خروج از فهرست کرده گفت: این موضوع را تکذیب می‌کنم. در فضای مجازی یکی از مسئولان ناراضی این موضوع را مطرح کرده بود در صورتی که یونسکو چنین تهدیدی نکرده است.
روشن بخش ادامه داد: مدلی که اکنون در شهرهای خلاق ایجاد می‌شود، مبتنی بر مشارکت محلی و بوم است ولی در واقع پیامدهای آن را مردم نمی‌دانند. قبلاً هیچ برون داد عملی از اصفهان نداشتیم سایت شهرهای خلاق معمولاً بازتاب دهنده گزارش‌ها و پروژه‌های دولتی است. ما به شهر بم رفته بودیم گفتند که از جهانی شدن این شهر ناراضی هستیم چون این شهر از توسعه محوری به صیانت محوری تبدیل شده است.

شهرهای خلاق در معرض تهدید

انتقاد از عملکرد مسئولان در شهرهای خلاق از جمله موضوعاتی بود که نمایندگان چهار شهر خلاق ایران و همچنین فعالان حوزه گردشگری در حضور نماینده وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح کردند. به باور روشنگر عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شهرهای خلاق بعد از ثبت به امان خدا رها می‌شوند؛ در حالی که اولین اقدام از سوی مسئولان در این شهرها باید تقویت برند گردشگری باشد.
حاضران همچنین ضرورت مشارکت بخش خصوصی و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را با هدف تحکیم توسعه پایدار شهرهای خلاق مورد توجه قرار دادند.
به باور فعالان حوزه گردشگری حاضر در این نشست، پیوستن سنندج در حوزه‌ موسیقی، بندر عباس درحوزه‌صنایع دستی و هنرهای مردمی، رشت در حوزه‌ غذا و اصفهان در زمینه صنایع دستی به شبکه شهرهای خلاق جهان مجالی تازه برای ایران است تا با استفاده از تجربیات جهانی، شهرها و داشته‌های خود را هر چه بیشتر و بهتر به جهانیان معرفی کند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399