یکشنبه, 13 بهمن 1398 ساعت 09:58
کد خبر: 66887

اطلاعات تکميلي

  • رییس کل سازمان امور مالیاتی خبرداد

بررسی تراکنشهای بالای ۵ میلیاردتومان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه در آیین نامه جدید بررسی تراکنشهای بانکی، حساب های بالای ۵میلیاردتومان بررسی می‌شوند،گفت که اگر وکلا اظهارنامه غیرواقعی بدهند، با جرایم سنگین مواجه می شوند.

امیدعلی پارسا در حاشیه صبحانه کاری با فعالان اقتصادی گفت: بر اساس آئین نامه جدید بررسی تراکنش‌های بانکی، آن دسته از حساب‌هایی مورد بررسی قرار می‌گیرند که تراکنش آنها بالای ۵ میلیارد تومان باشد.
وی با بیان اینکه بررسی تراکنش‌های بانکی بحث مهمی است که در قالب آئین نامه جدید، نحوه و چگونگی برخورد با تراکنش‌های بانکی مشخص شده است، افزود: البته بررسی حساب‌ها به مفهوم آن نیست که تراکنش‌ها لزوماً مشمول مالیات می‌شود، بلکه پیش بینی آن است که دو تا سه درصد از این حساب‌ها مشمول پرداخت مالیات شوند.
رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: سازمان امور مالیاتی حق دارد، حساب‌های بانکی را تا ۵ سال قبل بررسی کند.
پارسا در پاسخ به این سوال که کارمندان قبل از دریافت حقوق خود، شاهد کسر مالیات هستند؛ اما قراردادهای میلیاردی مالیات نمی‌دهند، گفت: ما دو نوع مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده داریم که گاهی این دو با هم مختلط می‌شوند؛ در حالیکه مالیات مستقیم آن دسته از مالیاتی است که قانون فعلی می‌گوید که کل فعالیت‌های فرهنگی و هنری معاف هستند؛ اما اینکه در اصلاحیه بعدی چه تصمیمی در سلسله مراتب اتخاذ تصمیم، گرفته می‌شود.
وی افزود: معافیت در امور فرهنگی و سینمایی منظور این است که ارزش افزوده بر روی بلیت سینماها نیاید و اینجا است که دیگر بحث سلبریتی مطرح نیست؛ حتی بحث‌ها در این حد مطرح است که به مالیات بر ارزش افزوده نیز تسری نیابد.
پارسا در خصوص نصب کارتخوان در مورد مطب پزشکان و وکلا گفت: در این رابطه نشستی با جامعه پزشکی کشور برگزار شد که تفاهم نامه‌ای داشتیم که سازمان نظام پزشکی کشور، به طور شایسته این موضوع را در داخل خود بررسی و به سرانجام برسانند.
وی با بیان اینکه آنچه که قانونگذار مهلت داده و تکلیف کرده، سازمان امور مالیاتی را مکلف به این می‌کند که اظهارنامه‌ها را در خرداد سال بعد بررسی نماید و نتیجه را اعلام کند؛ این در حالی است که در مورد پزشکان با ابزارهایی که سازمان امور مالیاتی در اختیار دارد، به نتیجه قطعی در مورد نتیجه کارتخوان ها و اظهارنامه‌های مالیاتی آنها خواهیم رسید.
پارسا در مورد اخذ مالیات از وکلا نیز گفت: اگر در این مدت تکلیف خود را انجام ندهد، در بررسی اظهارنامه‌ها با آنها برخورد می‌شود. وکلا هم اگر تکالیف قانونی خود را انجام نداده باشند، با آنها همچون سایر بخشها برخورد می‌شود و جرایم سنگینی در انتظار آنها است.
وی افزود: ۹۸ درصد از پیش بینی درآمدهای مالیاتی محقق شده است. البته دولت در کمیسیون تلفیق، ۱۷۵ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در نظر گرفته است، اما باید دید که در صحن علنی مجلس چه اتفاقی رخ می‌دهد.

سیستم هوشمند مالیاتی فرار مالیاتی را کاهش می دهد

پارسا اظهار کرد: در ۳۰ کشور پیشرو  ۹۵ درصد اظهار نامه‌های مالیاتی به صورت صادقانه ارائه می‌شود و اخذ مالیات نیز متناسب با درآمد و ثروت است. البته آن ۵ درصد از جامعه که مالیات نمی‌دهند، باید به نحوی گرفتار شوند که ترجیح دهند مالیات خود را به موقع بپردازند.
پارسا با اشاره به روند الکترونیکی اخذ مالیات در کشور تاکید کرد: باید توجه داشت که دریافت الکترونیکی مالیات با اخذ هوشمند مالیات متفاوت است؛ چراکه در سیستم مالیاتی هوشمند، سازمان امور مالیاتی به تمامی اطلاعات دسترسی دارند و راهی برای فرار مالیاتی باقی نمی‌ماند.
وی با بیان اینکه قرار نیست برای جبران درآمدهای بودجه به سراغ بخش خصوص با شناسنامه رفت، افزود: عدالت مالیاتی زمانی است که هر فرد متناسب با درآمد و مصرف مالیات بدهد و اگر داده‌هایی که پیش از این ذکر شد در اختیار سازمان امور مالیاتی باشد، می‌توان عدالت مالیاتی را رعایت کرد.

حرکت به سمت مالیات‌ستانی هوشمند

پارسا لازمه مالیات ستانی هوشمند را وجود تمام داده های لازم در اختیار سازمان امور مالیاتی دانست و گفت: در دنیا چهار نسل مالیاتی پشت سر گذاشته شده است و نسل سوم، نسل الکترونیکی مالیات ستانی و نسل چهارم، مالیات ستانی هوشمند است.
پارسا خاطرنشان کرد: در قانون پیش بینی شده که هیچ دستگاه دولتی و غیردولتی عذر و بهانه‌ای برای ارائه ندادن اطلاعات به سازمان امور مالیاتی ندارد؛ این در حالی است که پیش‌نویس جدیدی برای قانون مالیات‌های مستقیم در سازمان امور مالیاتی تهیه شده که در آن ساماندهی معافیت‌ها، طراحی پایه‌های جدید مالیاتی از جمله مالیات بر عایدی بر سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد در نظر گرفته شده است.

تاخیر در استرداد مالیات بر ارزش افزوده به دلیل عملکرد کند بانک مرکزی است

معاون سازمان امور مالیاتی معتقد است شیوه فعلی باعث تضییع حقوق مودیان است به همین دلیل در جریان بازنگری قانون مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح دادرسی نظام مالیاتی در دستور کار قرار گرفته است.
محمد مسیحی معاون این سازمان در پاسخ به سوالات و طرح مشکلات فعالان اقتصادی در حوزه مالیات بر ارزش افزوده و مالیات‌های مستقیم گفت: در مراسمی که به مناسبت روز ملی صادرات بررسی شد آقای کریمی رئیس فراکسیون صادرات مجلس نکته‌ای را اشاره کردند مبنی بر اینکه حتی سازمان امور مالیاتی نیز در خصوص مقید بودن تسویه و برگشت مالیات بر ارزش افزوده با رفع تعهد ارزی مخالف است.
وی ادامه داد:‌ بر اساس بند ج تبصره 8 مقررات رفع تعهد ارزی ما ملزم به اجرای این دستور هستیم اما در بخشنامه‌ای که صادر کرده‌ایم حتی الامکان تلاش شد که کمترین محدودیت برای صادرکنندگان ایجاد شود.
مسیحی ادامه داد: حکم قانون بودجه سال 98 در خصوص استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان به سال 97 نیز تسری یافته است این در حالی است که وقتی این بخشنامه را ابلاغ کردیم حداقل در مورد پرونده‌های مالیات بر ارزش افزوده‌ای که تا پیش از آن تعیین تکلیف شده بودند این حکم را تسری ندادیم. هدف ما از این کار فقط ایجاد شرایط آسان برای صادرکنندگان بود.
وی در خصوص تاخیر در اعلام اسامی صادرکنندگان گفت: من این مورد را قبول دارم این در حالی است که آخرین مرحله اسامی رفع تعهدکنندگان ارزی برای سال 97 در دی‌ماه به ما اعلام شده و همین امر علت اصلی به تعویق افتادن استرداد مالیات بر ارزش افزوده شده است.
معاون سازمان امور مالیاتی افزود: مودیان مالیاتی مکررا به این سازمان مراجعه می‌کنند که درخواست به تعویق انداختن رسیدگی به پرونده‌های خود را دارند تا بتوانند رفع تعهد ارزی خود را از بانک مرکزی بگیرند. از سوی دیگر این سازمان بارها با بانک مرکزی مکاتبه کرده و انتظار داشتیم که اتاق بازرگانی نیز به نمایندگی از بخش خصوصی با ما در این راه به صورت جدی‌تر همراه باشد این سازمان حتی در شکل اعلام تعهدات ارزی نیز با بانک مرکزی مشکلاتی دارد.
معاون سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه استرداد این مالیات نسبت به سال گذشته دارای عملکرد منفی بوده گفت: علت این امر به دلیل محدودیت‌هایی است که قانون رفع تعهد ارزی به وجود آورده است وقتی که بانک مرکزی به صورت مرحله‌ای اسامی را اعلام می‌کند سرعت کار کم می‌شود.
مسیحی در پاسخ به سوال یکی از فعالان اقتصادی در خصوص افزایش درآمدهای مالیاتی دولت در بودجه سال 99 و فشار بیشتر به تولیدکنندگان گفت: ما موافق افزایش درآمدهای مالیاتی نبودیم اما وقتی کشور تحریم است و در فروش نفت مشکل داریم مجبور به این کار هستیم. در سال 99 در حوزه مالیات بر درآمد کمتر از 15 درصد رشد در نظر گرفته شده این در حالی است که در حوزه ارزش افزوده نزدیک به 50 درصد افزایش درآمد دیده شده است که ما نیز با این موضوع مخالف بودیم ولی در نهایت این مالیات در یک نظام صحیح اجرایی شود نباید باری بر دوش تولیدکنندگان قرار گیرد.
مسیحی ادامه داد: در سه سال اخیر در حوزه اقتصاد مالیات بر ارزش افزوده رشد خوبی را شاهد بودیم هر چند ضعف‌هایی نیز وجود داشتند که سعی کردیم آنها را در کمترین زمان ممکن برطرف کنیم.
وی افزود: برخی از ادارات در بازگشت مالیات صادرکنندگان مقاومت می‌کردند که ما این مشکل را حل کردیم.
معاون سازمان امور مالیاتی در خصوص دستورالعمل نحوه بررسی تراکنش‌های بانکی گفت: تلاش داریم تا آ‌خر این هفته این آیین‌نامه جدید به شعب ابلاغ شود ما سعی کردیم که حداقل محدودیت‌ها را برای فعالان اقتصادی ایجاد کنیم بخصوص برای پرونده‌های قبل از سال 95 که در صورت لزوم باید مورد بررسی قرار گیرند.
وی در خصوص آ‌یین‌نامه مبارزه با پولشویی گفت: این سازمان ورود مستقیم به این موضوعات نخواهد داشت بلکه اطلاعات خود را به مراجع بالادستی گزارش می‌دهد اما در خصوص فرارهای مالیاتی برخورد جدی خواهیم کرد.
مسیحی در خصوص انتقاد فعالان اقتصادی در خصوص دادرسی مالیاتی گفت:‌ شیوه فعلی باعث تضییع حقوق مودیان است و در جریان بازنگری قانون مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح دادرسی نظام مالیاتی در دستور کار قرار گرفته است.

رییس اتاق ایران:

عدالت مالیاتی چندان محسوس نیست

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این مراسم گفت: عدالت مالیاتی چندان محسوس نیست و سیستم مالیاتی به کارهای غیرمولد پاداش‌ می‌دهد؛ گویا هر کسی در کشور شفاف‌تر عمل کند باید جریمه‌های بیشتری پرداخت کند.

غلامحسین شافعی افزود: موضوع مالیات ستانی همواره مورد توجه فعالان اقتصادی بوده است؛ اما اول اینکه باید عدالت مالیاتی در کشور مورد توجه قرار گیرد و از طرف دیگر شیوه مالیات ستانی به گونه‌ای باشد که کارهای مولد را تقویت کند، چرا که توسعه پایدار از طریق تقویت کارهای مولد امکان پذیر است.

وی به فرار و معافیت‌های مالیاتی اشاره کرد و ادامه داد: در این شرایط که بخش خصوصی رقبای سوگلی دارد، این معافیت‌ها و فرارها امکان حرکت سالم را از آن‌ها می‌گیرد. بخش خصوصی استدعا دارد که معافیت‌های مالیاتی در بخش‌های دولتی از بین برود تا شرایط اندکی متعادل شود.

رییس پارلمان بخش خصوصی با اشاره به بودجه سال ۹۹ ادامه داد: با توجه به شرایط بد اقتصادی و تحریم‌ها، بخش عمده‌ای از درآمد دولت در بودجه ۹۹ براساس مالیات‌ستانی تامین شده که این امر باعث نگرانی بخش خصوصی شده است.

به گفته شافعی نگرانی بخش خصوصی این است که اگر توسعه اقتصادی اتفاق نیفتد، برای کسب درآمدهای مالیاتی در نظر گرفته در بودجه سال آینده به سراغ کسانی که شفاف کار می‌کنند بروند.

وی با بیان اینکه بودجه سال ۹۹ نگرانی‌های زیادی برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است، گفت: امیدواریم با توجه به اینکه بررسی بودجه امسال با انتخابات مجلس همزمان شده وضعیت این بودجه را «خدا به خیر کند.»

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399