دوشنبه, 30 دی 1398 ساعت 10:56
کد خبر: 66451

تشکیل کمیته مشترک بین اتاق تعاون و حوزه فناوری ریاست جمهوری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: رئیس اتاق تعاون ایران در نشست مشترک  با معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری که هدف بررسی و گسترش همکاری های مشترک در اتاق تعاون ایران برگزار شد، از تشکیل کمیته مشترک بین اتاق تعاون کشور و حوزه فناوری ریاست جمهوری خبر داد.

روز گذشته نشست مشترک بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران و اتحادیه های کشاورزی و دانش‌بنیان با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در اتاق تعاون ایران برگزار شد.
عبداللهی در این نشست ضمن بیان اینکه  ۹ درصد اشتغال کشور معادل یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در حوزه تعاون است، گفت:‌ تعاونی‌ها رکن دوم اقتصاد کشور هستند و در حال حاضر ۹۴ هزار تعاونی فعال با ۱۴ میلیون عضو در کشور وجود دارد که ۴۰ میلیون نفر از خدمات آنها بهره‌مند می‌شوند. تعاونی‌ها به لحاظ کمی در این سال‌ها رشد قابل توجهی داشتند و در حال حاضر موضوع کیفی‌سازی بخش تعاون و عمق بخشی آن مطرح است.
وی افزود:‌ براساس اصل ۴۴ قانون اساسی باید تا پایان برنامه پنجم توسعه سهم تعاون در بخش اقتصاد به ۲۵ درصد می‌رسید که این امر محقق نشد و بر این اساس مسوولین بخش تعاون در نظر دارند به لحاظ کیفی به این سطح برسیم و عقب‌ماندگی‌ سال‌های گذشته را جبران کنیم.
رئیس اتاق تعاون ایران در خصوص درخواست‌های فعالان بخش تعاون، گفت: ما به دنبال تشکیل تعاونی‌های دانش‌بنیان، تسهیل شرایط و استفاده از ظرفیت دانش‌بنیان در تعاونی‌ها هستیم.

تعاونی‌ها بازارهای خود را اختیار استارت‌آپ‌ها قرار دهند

ستاری نیز در این نشست ضمن تاکید بر ضرورت تشکیل اکوسیستم، گفت: تاکنون هیچ اصلاحاتی با اجبار صورت نگرفته و نخواهد گرفت، این دیدگاه که می‌توان همه چیز را با پول اصلاح کرد، دیدگاه اقتصاد نفتی است که این موضوع نابودی اکوسیستم شده است؛ باید به کمک علم و دانش و روحیه کارآفرینی دوباره این اکوسیستم را فعال کنیم.
وی افزود: با وجود چهار میلیون دانشجو و ۱۳ میلیون فارغ‌التحصیل در کشور، نیروی انسانی لازم برای فعالیت‌های دانش بنیان را داریم و در پنج سال گذشته اقتصاد دانش بنیان ۶۰ پله رشد داشت و از رتبه ۱۲۰ به ۶۱ رسید.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به ظرفیت تعاونی‌ها برای فعالیت‌های دانش‌بنیان گفت: بسیاری از تعاونی‌ها اگر به روش سنتی فعالیت خود را ادامه دهند در آینده از بین می‌روند و برای جلوگیری از این امر باید به سمت حوزه استارت‌آپ‌ها وارد شوند.
وی ضمن بیان اینکه استارت‌آپ‌ها نیاز به وام ندارند، گفت: در بخش استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذاری خطرپذیر داریم و با توجه به اینکه تعاونی‌ها بازارهای بزرگی را در اختیار دارند باید در مرحله نخست تعاونی‌ها بازارهای خود را اختیار استارت‌آپ‌ها قرار دهند و از نوآوری موجود در فعالیت‌های خود استقبال کنند.
وی ادامه داد: در مرحله بعد باید از شرکت‌های موجود حمایت کنیم تا در بازار رقابتی حاضر شوند و فعالیت خود را ادامه دهند.

افتتاح ۱۲ مرکز نوآوری تعاونی تا پایان امسال

محمد کبیری، معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در ادامه اظهار کرد: در یک سال گذشته سعی کردیم به سمت نوآوری در بخش تعاون حرکت کنیم و زمان قابل توجهی برای برنامه‌ریزی در این خصوص صرف شد.
وی افزود: یکی از این اقدامات، برنامه‌ریزی برای افتتاح مراکز نوآوری و توسعه تعاون در استان‌هایی است که ظرفیت این کار را داشتند و بر این اساس تا پایان سال این مراکز در ۱۲ استان افتتاح می‌شود و اقدام دیگر ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری در بخش تعاون است.
معاون تعاون وزیر کار گفت: نیازمند توسعه فناوری بخش تعاون هستیم تا از این طریق بهره‌وری نیز افزایش یابد و روند خدمات‌دهی به روز شود و این مهم در فضای مدرن محقق می‌شود.
وی ادامه داد: در این مراکز به دنبال تغییرات ساختار موجود هستیم که از جمله آنها می‌توان به استفاده از صندوق ضمانت تعاون استفاده کنیم.
کبیری بیان کرد: در سال آینده زیست بوم نوآوری در بخش تعاون توسعه می‌یابد و تعاونی‌ها می‌توانند از امکانات بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت تعاون به لحاظ مالی، لجستیکی و ساختاری استفاده کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399