دوشنبه, 23 دی 1398 ساعت 17:16
کد خبر: 66238

رئیس اتاق بازرگانی تهران: اعتماد در اقتصاد قربانی شده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی تهران معتقد است که تحریم‌های ظالمانه و حضور مدیران ناکارآمد موجب شده متاسفانه به جایی برسیم که اعتماد در اقتصاد قربانی شود.

روز گذشته چهارمین مراسم اعطای نشان امین الضرب و 136 سالگی اتاق بازرگانی تهران با حضور مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تالار وحدت برگزار شد.
خوانساری در این مراسم اظهار کرد: علاوه بر تحریم‌هایی که از سوی دشمنان به ما تحمیل شده حضور مدیران ناکارآمد در کشور شرایطی را به وجود آورده که متاسفانه آنچه در اقتصادی قربانی شده اعتماد است.
وی افزود: جوانان با امید از دانشگاه‌ها بیرون می‌آیند اما چگونه می‌شود در فضایی که پر از نگرانی و بی‌اعتمادی است به فکر کسب و کار باشند.
رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: اینکه کارآفرینان کشور در تحریم و جنگ اقتصادی، کلنگ راه‌اندازی کسب‌ و کاری متناسب با این زمانه را بر زمین می‌زنند، یعنی حماسه آفریده‌اند و می‌توانند الگو و مولد باشند.
وی افزود: تاریخ شهادت می‌دهد که در دهه 60 چطور مردم هم در عرصه جنگ و هم در عرصه اقتصاد از خودگذشتگی کردند و بعد از آن در دهه 70 وارد سازندگی شده و تمام تلاش خود را کردند.
خوانساری گفت: جامعه اقتصادی ایران همواره در نشیب و فراز روزگار دست و پنجه نرم کرده است. برخی از سرمایه و مالشان گذشته تا مسئولیت اجتماعی شان را انجام دهند و این قدم ها منجر شد بخش خصوصی کشور طی سال ها با تلاش زیاد و ساخت مدارس و مساجد در نگاه مردم جایگاه مناسبی کسب و به معتمدان کشور تبدیل شدند.
وی ادامه داد: کارآفرینان سرمایه‌های انسانی این کشور به حساب می‌آیند. حاکمیت می‌توانست مستمرا و طی چندین دهه آنها را به نمادهایی از وطن‌پرستی، دین‌داری و انسان دوستی تبدیل کند و به جامعه بشناساند ولی افسوس که نگاه توام با سوءظن اجازه نداد چنین اقدام مهم و مشروعی صورت گیرد.
خوانساری تصریح کرد: روزانه در مقابل اخبار فساد و رانت هستیم ولی چند درصد از قشر کارافرینی دستشان به رانت آغشته شده است؟  این قشر همیشه به دنبال جلوگیری از رانت هستند. آنها قلبشان برای مردم می تپد ولی چرا مسئولان این صدا را نمی شنوند.
رئیس اتاق  بازرگانی تهران اظهار کرد: اتاق بازرگانی چندین بار از نهاد های حاکمیتی خواسته است، به رانت ارزی پایان دهد، در مقابل فساد ایستادگی کند، انواع توزیع غیرهدفمند یارانه‌ها را متوقف کند و بستر رقابت را بسازد.در این موقعیت چرا نباید کارآفرینان را به عنوان انسان‌های کمال‌گرا، پرشور و امید و در عطش ساختن ایرانی آزاد و آباد به مردم معرفی کرد؟
وی ادامه داد: انزوا طلبی راه کار امروز نیست و اگر دلها برای منافع کشور می تپد امروز باید به صحنه بیایند. همه با هم از کارافرینان نماد بسازیم تا نشاط و امید به کشور بازگردد.
کارآفرینان درهای کارخانه‌های خود را به روی مستندسازان باز کنند
وی ادامه داد: از کارآفرینان نیز می‌خواهیم درهای کارخانه‌ها و شرکت‌های خود را به روی مستندسازان باز کنند تا زندگی آنها کتاب و الگویی شود برای مردم و جوانان.
رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان سخنان خود گفت: باید برای بازگشت امید به مردم تلاش کنیم و این مهم نیاز به همکاری بخش خصوصی و بخش دولتی با یکدیگر دارد.
در این دوره از نشان امین الضرب 260 کارآفرین ارزیابی شدند که دو کارآفرین در حوزه شوینده‌ها و صنایع غذایی مفتخر به دریافت تندیس امین الضرب و 5 کارآفرین در حوزه صنایع لبنی، صنایع غذایی، لوازم خانگی و استارت آپی شامل شرکت استارت آپ فعال در حوزه حمل و نقل و شرکت استارت آپ فعال در فروش اینترنتی زعفران به دریافت لوح و نشان امین الضرب نائل شدند.
اشتغال آفرینی، تولید در شرایط سخت، ماندگاری در بازار، تنوع محصول، مشتری مداری و رویکرد صادراتی از جمله معیار‌های انتخاب کارآفزینان برتر بوده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط