یکشنبه, 22 دی 1398 ساعت 10:03
کد خبر: 66130

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتاق تعاون ایران اعلام کرد

۱۵ درصد؛ خوش‌بینانه‌ترین برآورد از سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: رئیس اتاق تعاون ایران اعلام کرد که با وجود اینکه مدیران ارشد نظام با تحلیل درست به این نتیجه رسیده‌اند که برای گذر از این شرایط بخش خصوصی می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد، هنوز بخش خصوص نتوانسته سهم ۳۰ درصدی خود از اقتصاد را به دست آورد و در خوش بینانه‌ترین حالت سهم آن ۱۵ درصد است.

روز گذشته نشست مشترک بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و برخی از معاونان و مدیران ارشد وزارت صمت و اعضای هیئت رئیسه و روسای کمیسیون های اتاق تعاون ایران در خصوص بررسی وضعیت صادرات و فعالیت های حوزه صنعت در اتاق تعاون ایران برگزار شد.
عبداللهی در این نشست اظهار کرد: امروز که در شرایط تحریمی به سر می‌بریم مدیران ارشد نظام با تحلیل درست به این نتیجه رسیده‌اند که برای گذر از این شرایط بخش خصوصی می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد؛ این در حالی است که هنوز این بخش نتوانسته سهم ۳۰ درصدی خود از اقتصاد را به دست آورد و در خوش بینانه‌ترین حالت سهم آن ۱۵ درصد است اکنون نیز با وجود تحریم‌ها و محدودیت‌های پیش آمده که مهمترین آن کمبود نقدینگی به دلیل افزایش نرخ ارز است مشکلات فعالان این حوزه چند برابر شده است.
وی با انتقاد از برخی تصمیمات حوزه معاونت بازرگانی وزارت صمت گفت: مهمترین شاخص در شرایط فعلی ایجاد اعتماد بین فعالان اقتصادی و وزارت صمت است که این شاخصه فقط با مشورت و اعمال پیشنهادهای فعالان بازرگانی به وجود می‌آید. در چند ماه اخیر شاهد بودیم که برخی تصمیم‌ها بدون نظرخواهی و مشورت تشکل‌های بخش خصوصی گرفته شد که این امر می‌تواند به اقتصاد کشور ضربه بزند. به طور مثال در حوزه تنظیم بازار برخی مصوبه‌ها پس از مدتی بدون هیچ دلیل و توضیحی وتو می‌شود.
وی با اشاره به کمبود لاستیک در کشور گفت: مطابق بخشنامه صادره از وزارت صمت، ستاد تنظیم بازار مامور شد تا از طریق اتحادیه کارکنان دولت نسبت به واردات لاستیک‌های سنگین اقدام کند. اکنون این لاستیک‌ها شش ماه است در انبار گمرک مانده و مجوز توزیع داده نمی‌شود.
عبداللهی افزود: فعالان اقتصادی براساس بخشنامه‌ها و مصوبات وزارتخانه اقدام به واردات می‌کنند و دارایی خود را در این راه می‌گذارند اما بخشنامه‌های یک‌شبه و وتوی این تصمیمات تمام زندگی آنها را به خطر می‌اندازد. ضمن آنکه اعتبار تجاری آنها را نیز در بین فروشندگان خارجی از بین می‌برد. در شرایط فعلی که کشور با کمبود لاستیک خودروهای سنگین روبه‌رو است، 15 هزار حلقه لاستیک در انبار موجود است اما مجوز توزیع یک حلقه آن هم داده نمی‌شود. از سوی دیگر سازمان‌های نظارتی واردکنندگان این لاستیک‌ها را به احتکار متهم کردند و برای آنها پرونده قضایی تشکیل دادند. ما تاکنون مکاتبات زیادی با وزارت صمت و وزارت راه و ترابری برای اخذ مجوز توزیع انجام دادیم اما تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکردیم.

رشد صنعت از منفی ۹.۵ به مثبت ۰.۴ درصد رسید

رحمانی نیز در ادامه گفت: در حال حاضر با وجود فعالیت تشکل‌های متعدد، تعاونی‌ها می‌توانند جایگاه خود را داشته باشند و فعالیت بخش تعاون هیچ منافاتی با فعالیت سایر تشکل‌ها ندارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اتاق تعاون ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه اقتصادی برخوردار است و باید در این شرایط اقتصادی، بخش تعاون به کمک اقتصاد کشور بیاید.
وی با اشاره به موضوع برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان توسط بخش تعاون که یکی از دغدغه‌های فعالان این حوزه بود، گفت: در این حوزه برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان توسط بخش تعاون صورت می‌گیرد و هر حمایتی هم از سمت ما نیاز باشد، قطعاً انجام خواهیم داد.
رحمانی با تأکید بر واگذاری بسیاری از امور به بخش تعاون گفت: قطعاً با این موضوع هیچ مخالفتی ندارم اما بخش تعاون باید در کنار پذیرش این امور، مسئولیت آنها را هم بپذیرد که این یک انتظار دوطرفه است.
وی همچنین با استقبال از عضویت نماینده اتاق تعاون ایران در ستاد تنظیم بازار گفت: همان طور که تأکید کردم بخش تعاون ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد و قطعاً باید یک نماینده دائمی در ستاد تنظیم بازار داشته باشد.
رحمانی با اشاره به توسعه صادرات در کشور گفت: در ۹ ماهه امسال صادرات کشور افزایش داشته، به طوری که میزان صادرات از ۸۷ میلیون تُن در ۹ ماهه سال گذشته به ۱۰۳ میلیون تن در ۹ ماهه امسال رسیده است؛ البته میزان صادرات می‌توانست بیش از این باشد که باید به جای اینکه روبروی یکدیگر باشیم، با کمک بخش‌های مختلف صادرات توسعه یابد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه افزایش نرخ ارز دو اثر مهم دارد که نخست صادرات را توجیه پذیر و دیگری واردات را توجیه ناپذیر می‌کند، افزود: سال گذشته در نمایشگاه واردات چین، فعالان و شرکت کنندگان در این نمایشگاه با استقبال از خرید فرش ایرانی به ما مدام اعلام می‌کردند که اگر درست عمل کنید، حتی یک فرش در ایران نمی‌ماند. بنابراین به صِرف اینکه چند کشور ما را تحریم کرده اند، نباید در حوزه صادرات فرش عقب نشینی کنیم.
وی ضمن اشاره به آمار بانک مرکزی مبنی بر رشد بخش صنعت به ۱۴ درصد تا پایان شهریورماه گفت: رشد صنعت پارسال منفی ۹.۵ درصد بوده است و تا اخر شهریور به مثبت ۰.۴ درصد رسید. ظرفیت‌های خالی زیادی برای فعالسازی در رشته‌های مختلف تولیدی داریم، مثلا در کاشی و سرامیک علیرغم افزایشی بودن تولید، اما باز می‌توانیم این ظرفیت را دو برابر کنیم. تشکل‌ها به خصوص اتاق تعاون روی پتانسیل‌های صادراتی به ۱۵ کشور همسایه و همچنین اوراسیا کار کنند و ظرفیت‌ها را فعال کنند.وزیر صمت تصریح کرد: اتاق تعاون در کشور‌هایی که پتانسیل صادراتی وجود دارد، خود پای کار بیاید و رایزن بازرگانی بگمارد.کشور چین دو هزار میلیارد دلار واردات دارد، این فرصت و پتانسیل خوبی است، چرا که از این رقم حدود ۷۰۰ میلیارد دلار در ایران زمینه همکاری وجود دارد. الان در این شرایط جنگ اقتصادی، مردمی بودن باید مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرد و تعاونی‌ها نمود این مردمی بودن هستند.
رحمانی نقدینگی را یکی از مشکلات صنایع و فعالان اقتصادی عنوان کرد و گفت: در حوزه نقدینگی امسال متأسفانه مشکل داریم که البته در این زمینه با بانک مرکزی به تفاهم‌هایی رسیده ایم و قرار شد ما در وزارت صنعت، صنایع با اولویت نیاز به نقدینگی را به بانک مرکزی معرفی کنیم. همزمان در وزارت صنعت در حال تدوین شیوه‌های نوین تأمین مالی صنعت از بازارهای مختلف از جمله بازار سرمایه، اوراق و صندوق‌ها هستیم.

صادرات تعاونی های مرزنشینی در اختیار اتاق تعاون قرار گیرد

به گفته وی اتاق تعاون می‌تواند با معاونت‌های وزارت صنعت ارتباط برقرار کند و من در جلسه سران قوا اینها را پیشنهاد می‌دهم که بخشی از امور صادرات را مانند صادرات از طریق تعاونی‌های مرزنشینی را در اختیار اتاق تعاون قرار دهیم.
وزیر صنعت گفت:‌ ما بیشترین صادرات را به عراق داریم، در حالی که فقط آنجا یک رایزن بازرگانی داریم. در حالی که در اربیل، سلیمانیه، کربلا، نجف و بصره باید رایزن داشته باشیم.
وی گفت: ما منعی نداریم که همه کارهای تعاونی‌های مرزنشینان را اتاق تعاون مسئولیتش را بپذیرد و اگر از نظر قانون مشکلی ندارد این کار انجام شود و اگر مغایرت داشت، مشکل قانون را برطرف کنیم و بحث تعاونی‌های مرزنشین را به اتاق تعاونی واگذار کنیم.
در ادامه نشست علی مطیع جهانی معاونت پشتیبانی، برنامه ریزی و تحقیقات و مدیر امور نمایشگاهی اتاق تعاون نیز با تاکید بر اینکه یکی از وظایف اتاق برگزاری نمایشگاه ها بوده و بیش از دو دهه است که اتاق در این خصوص فعالیت می کند، ابراز داشت: صدور مجوزها در سایر کشورها از سالهای قبل صادر می شود که در جذب مخاطب داخلی و خارجی تاثیر گذار است.
وی با اشاره به اینکه  از سنوات گذشته با مشکل مجوزها روبه رو هستیم که در زمینه جذب مخاطب و سرمایه گذاران خارجی تاثیر گذاشته است، صدور مجوزهای چندساله را خواستار شد.
مطیع جهانی افزود: در سال ۸۸ که شرکت سهامی نمایشگاه ها در لیست واگذاری ها قرار گرفت، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی به عنوان اعضای مجمع نمایندگان شرکت سهامی نمایشگاه به صورت دوره ای دارای کرسی شدند از سال ۸۸ تا ۹۱ این کرسی در اختیار اتاق تعاون بوده است و بعد از آن در اختیار اتاق بازرگانی بوده است و تاکنون تغییر دوره ای صورت نگرفته است.
در این نشست، مدیران عامل اتحادیه ها و روسای کمیسیون ها در بخش های مختلف به بیان چالش ها و مشکلات پرداختند و وزیر صمت و معاونین پاسخ دادند.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون با بیان این مطلب که تولید ۷۵ درصدی محصولات کشاورزی توسط بخش تعاون انجام می شود گفت: با این وجود در کارگروه تنظیم بازار عضو نیستیم وی خواستار آن شد که تصمیمی اتخاذ شود تا اعضای اتاق نیز در ستاد تنظیم بازار عضو شوند.
معاون اقتصادی و امور بین الملل اتاق تعاون نیز از نبود اطلاعات در بازرگانی خارجی برای شرکت‌های کوچک و متوسط و حمایت نکردن دولت از این بنگاه‌ها گله کرد.
همچنین  عضو هیات رییسه اتاق تعاون کشور با اشاره به مشکل نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی، اظهارداشت: با ادامه این روند و جلوگیری از صادرات برخی از کالاها بسیاری از فعالان اقتصادی برای ادامه فعالیت به کشورهای مجاور مهاجرت کرده و سرمایه خود را از کشور خارج می‌کنند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399