سه شنبه, 17 دی 1398 ساعت 17:02
کد خبر: 66063

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مطرح کرد؛

معطل ماندن 7 ساله اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی ایران از اجرا نشدن قانون بهبود مستمر محیط کسب ‌وکار پس از گذشت هفت سال انتقاد کرد. 

روز گذشته نود و دومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و محمدباقر الفت، معاون اجتماعی قوه قضائیه در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.
شافعی ضمن اشاره به بررسی اجرای حکم ماده 7 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار گفت: حدود 6 تا 7 سال از تصویب قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار می‌گذرد، اما هنوز اجرا نشده است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه  خواهش  می‌کنیم که قانون اجرا شود، گفت: عدم اجرای قوانین مصوب فقط مربوط به این قانون نیست و ده‌ها مورد  قانون مصوب در مجلس وجود دارد که هنوز اجرا نشده و امروز ما التماس می‌کنیم که قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار اجرا شود.
وی افزود: بنابراین ما می‌خواهیم که با سازمان‌هایی که در رابطه با قوانین مصوب به وظایف خود عمل نکرده‌اند، برخورد شود.
شافعی اظهار کرد: اتاق بازرگانی روی این مساله کار کرده است و کسی که باید آن را دریافت و به اجرا درآورد، غایب است. خواهش من این است که اگر قانون اشکال دارد، آن را تغییر دهند و در صورت نیاز به آن تبصره اضافه کنند، اما  قانون حتی اگر اشکال داشته باشد، باید اجرا شود و عدم اجرای قانون باید عقوبت داشته باشد.

بررسی FATF همچنان در دستور کار مجمع است

دژپسند در این جلسه با اشاره به ضرورت تأمین مالی بخش خصوصی از نهادهای خارجی گفت: بخش غیردولتی در حوزه تجارت خارجی اعم از صادرات و واردات، نقش ویژه‌ای دارد و بر این اساس، درخواست ما آن است که بخش‌خصوصی در تأمین مالی از نهادهای خارجی هم، همچون همیشه نقش خود را ایفا کند؛ این در شرایطی است که تأمین مالی بخش‌خصوصی از نهادهای خارجی می‌تواند هم به صورت فاینانس و هم به صورت جذب سرمایه‌گذاری خارجی به صورت سرمایه‌گذاری مشترک باشد.
وی افزود: اگر این اتفاق با توجه به ظرفیت‌های بخش خصوصی و به ویژه با هدایت اتاق بازرگانی ایران رخ دهد، می‌توان شکاف بازار سرمایه را در تأمین مالی کاهش داد و به تقویت و بهبود سرمایه‌گذاری در کشور و تقویت و رونق تولید کمک کرد.
وی با بیان اینکه مقررات‌زدایی می‌تواند در رفع مشکل تولید نقش زیادی داشته باشد، تصریح کرد: وجه دیگر برای رونق تولید، تأمین مالی است که بر این اساس اگرچه می‌توان کار را با بازار سرمایه پیش برد؛ اما بخش‌خصوصی با مختصاتی که دارد، در سرمایه‌گذاری‌ها هم می‌تواند نقش آفرین باشد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: بخش خصوصی، خود تأمین مالی را از نهادهای مالی خارج از کشور می‌تواند انجام داده و آنچه که دولت می‌تواند در این مسیر به او کمک کند را اعلام نماید؛ این در حالی است که در تجارت خارجی، در صادرات وزنی با رشد ۲۰ درصدی مواجه بودیم که شرایط قابل قبولی را رقم زده و نشان از جدیت بخش خصوصی در ایران دارد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: یکی از دغدغه‌هایی که ممکن است تأثیر نامطلوبی برای آینده دارد، نوبت دهی در تأمین سرمایه در کشور است؛ بنابراین اگر همانطور که گام‌های مثبتی در رشد صادرات غیرنفتی برداشته شد در حوزه تأمین سرمایه هم بخش خصوصی بتواند کار را پیش برد، حتماً اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد و این امر نشان می‌دهد که اولویت، سرمایه گذاری در کشور است.
دژپسند گفت: اگر در تأمین مالی، با مشکل مواجه شدیم نباید اجازه دهیم سایر قوانین و موانع، سدی بر سر راه این چابکی بخش خصوصی ایجاد کند؛ بر این اساس، هیأت مقررات‌زدایی در دو جلسه اخیر خود، مصوبات خوبی به ویژه در حوزه زمین داشت؛ به نحوی که این مصوبات دو دسته است که بخشی از آن اعلام شده و بخشی دیگر را به دولت فرستاده ایم که با مصوبه دولت ابلاغ می‌شود.
وزیر اقتصاد ادامه داد: با وجود این که مصوبات هیئت مقررات‌زدایی می‌تواند مقبول باشد؛ اما برای اینکه بتوانیم نتیجه مؤثری از آن دریافت کنیم، نیازمند کمک اتاق بازرگانی هستیم؛ ضمن اینکه در این باره باید به لغو مقررات زائد سرعت داده و کمک خواهد شد که فعالیت‌های اقتصادی به ویژه توسط بخش خصوصی سرعت گیرد.
دژپسند، با اشاره به ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکا گفت: آمریکا بر خلاف تمام قوانین و مقررات بین‌المللی از موضع قلدری و شبیه قوانین جنگل، دست به اقدامی زد که به گفته حقوقدانان بین المللی اگر این اتفاق برای یک شهروند ساده آمریکا می‌افتاد، قطعاً هیأت حاکمه آمریکا به نحوه دیگری برخورد می‌کرد؛ در حالی که ایالات متحده آمریکا به ویژه شخص ترامپ، لباس تروریست به تن کرده و می‌گوید این همه هزینه کردیم، برای چنین شرایطی و بدتر از آن اینکه یک کشور را به تخریب ۵۲ نقطه تهدید می‌کند و بر این تصور است که این اقدامات بدون پاسخ باقی می‌ماند.
وی گفت: در حالی برخی کشورها در FATF به دنبال مقابله با تأمین مالی تروریسم هستند که نباید جای دور رفت؛ چراکه همین هیأت حاکمه آمریکا از محل بودجه این کشور، تروریسم دولتی را ترویج می‌دهد؛ این در حالی است که سپهبد سلیمانی به دعوت رسمی دولت عراق به این کشور رفته بود؛ این در حالی است که آزادی خواهان جهان و مردم عراق، خوب جواب داده و نشان دادند که ادعای ترامپ، پوچ و بی معنا است؛ ضمن اینکه با مصوبه خوبی که مجلس عراق داشت خروج آمریکا از عراق کلید خورد که نکته‌ای مهم است.
وزیر اقتصاد افزود: در ایران هم حضور بی نظیر و یکپارچه مردم هم قدردانی از یکی از مفاخر کشور بود که بگویند هیچ وقت فراموش نمی‌کنیم حضوری که همگانی و فارغ از طبقه بندی و دسته بندی بود حضور بی سابقه‌ای که به گفته استاندار خراسان‌رضوی فقط در مراسم تشییع در مشهد سه میلیون نفر حضور داشتند؛ این در حالی است که در مراسم تشییع بی نظیر در تهران جای سوزن انداختن نبود و این حضور پاسخی هم بود به آدم‌هایی که به این روش‌های منسوخ شده تروریستی برای اعمال دیدگاه‌هایشان متوسل می‌شوند.
وی افزود: این حضور سرمایه و پشتوانه‌ای برای حضور در اقتصاد است که باید بتوانیم از این حمیت ملی در جهت روان سازی فعالیت‌های اقتصادی و رونق آن استفاده کنیم.
دژپسند ادامه داد: در حوزه اقتصادی هم هر کاری توسط هر فرد و هر شخصی در جهت روان‌سازی اقتصاد صورت گیرد همین مردم قدردان خواهند بود مردم نشان دادند هر کس در جهت رفاه و امنیت آنها گام بردارد قدردان آن خواهند بود.
وی ضمن اشاره به وضعیت پیوستن به گروه اقدام مالی ویژه (FATF) گفت: اکنون دو لایحه قانونی پیشنهادی دولت یعنی پالرمو و CFT  که به تصویب مجلس رسیده در دستور کار مجمع قرار دارد.
وی افزود: این نهاد ادعای مقابله با تامین مالی تروریسم را دارد، در حالی که امروز می‌بینیم رییس جمهوری یک کشور با بودجه دولتی دست به ترور زده و تروریسم دولتی را شاهدیم.
وزیر اقتصاد بیان کرد: باید همه نهادها از جمله FATF به این اتفاق اعتراض کند، چرا که تروریسم دولتی منشا بسیاری از فجایع خواهد بود و این کار بر خلاف قوانین حقوقی و بین‌المللی است.

آمادگی وزارت صمت برای اجرای قانون بهبود محیط کسب‌و کار

رحمانی در نود و دومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی درباره ماده هفت قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار  تاکید کرد: زیرساخت‌های ایجاد سامانه، فراهم است اما اجرای این ماده اراده‌ای فراتر از یک وزارتخانه می‌خواهد و همه دستگاه‌ها باید پنجره واحد را بپذیرند.
وی برای اجرای ماده هفت قانون بهبود مستمر محیط کسب‌ و کار اعلام آمادگی کرد و گفت: باید سایر دستگاه‌ها نیز به اجرای این ماده کمک کنند.
وزیر صمت گفت: در شرایط جدید یکی از راه‌های مقابله با تحریم و جنگ اقتصادی، تسهیل امور است و اجرای این ماده نیز قدم موثری در تسهیل امور به حساب می‌رود.
به گفته رحمانی، از نظر وزارت صنعت هیچ مانع فنی و فکری برای اجرای این ماده وجود ندارد و بلکه اجرای آن را ضروری می‌داند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395