سه شنبه, 03 دی 1398 ساعت 10:02
کد خبر: 65569

آیین‌نامه نحوه عضویت در اتاق‌های بازرگانی اصلاح شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آیین‌نامه نحوه عضویت در اتاق‌های بازرگانی کشور اصلاح شد؛ بر اساس این آئین‌نامه دیگری نیازی به ارائه عدم سوءپیشینه از سوی متقاضی دریافت یا تمدید کارت عضویت اتاق بازرگانی وجود ندارد.

شورای عالی نظارت بر اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران آیین‌نامه جدید نحوه عضویت در اتاق‌های بازرگانی کشور را ابلاغ کرد. این آیین‌نامه که جایگزین آیین‌نامه مصوب سال ۱۳۷۴ شده‌است، مرداد ماه امسال به تصویب شورای عالی نظارت بر اتاق ایران رسیده و طی آن نحوه پذیرش، تمدید و تجدید عضویت در اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن ‌و ‌کشاورزی ایران تا تسهیل و در عین حال هدفمند شده‌ است.
به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، بر اساس این آیین‌نامه شرط ارائه عدم سوءپیشینه از سوی متقاضی دریافت یا تمدید کارت عضویت اتاق بازرگانی حذف شده است. همچنین متقاضی کارت عضویت اتاق بازرگانی از این پس، دیگر الزامی به ارائه اسناد مالکیت برای معرفی دفتر کار ندارد. حذف الزام متقاضی کارت عضویت اتاق بازرگانی به ارائه گواهی عدم سوءپیشینه یکی از درخواست‌ها و پیشنهادهای اتاق بازرگانی تهران بود که بر اساس آیین‌نامه جدید، این الزام برداشته شده‌است.
با این حال، در آیین‌نامه جدید متقاضی دریافت یا تمدید کارت عضویت حقیقی و حقوقی اتاق بازرگانی باید اسناد مربوط به فعالیت اقتصادی و تجاری خود را ارائه دهد. بر اساس بند (۴) ماده (۱) این آیین‌نامه، «دارا بودن پروانه فعالیت اقتصادی اعم از تولیدی، توزیعی، کشاورزی، خدماتی و خدمات وابسته این فعالیت‌ها و سایر فعالیت‌هایی که از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان رشته‌های اشتغال معرفی شده‌اند» و همچنین «ارائه معرفی‌نامه از پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد یا گواهی ثبت در دفتر تجاری از حوزه مربوطه» برای متقاضیان صدور یا تمدید کارت عضویت حقیقی و حقوقی الزامی شده‌است. بر این اساس، در غیر موارد فوق، ارائه گواهی ثبت در دفاتر تجارتی از حوزه مربوطه الزامی است.
همچنین در آیین‌نامه جدید نحوه عضویت در اتاق‌های بازرگانی، بند مربوط به «داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت برای آقایان مشمول» که در آیین‌نامه مصوب سال ۱۳۷۴ جزو شروط اولیه دریافت کارت عضویت اتاق بازرگانی آمده بود، حذف شده ‌است.

حذف معرف برای دریافت کارت عضویت

در آیین‌نامه جدید نحوه عضویت در اتاق‌های ایران، حداقل سن برای صدور یا تمدید کارت عضویت حقیقی و حقوقی به ۲۰ سال کاهش یافته‌است. در آیین‌نامه مصوب قبلی، حداقل سن ۲۳ سال تمام شرط اولیه پیش پای متقاضی دریافت کارت عضویت بود.
همچنین در آیین‌نامه جدید «دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم» جزو شروط صدور کارت عضویت حقیقی و حقوقی است در حالی که در آیین‌نامه قبلی، شرط مدرک تحصیلی برای متقاضیان کارت عضویت اتاق بازرگانی وجود نداشت.

ممنوعیت عضویت کارکنان دولت در اتاق‌های بازرگانی

بر اساس آیین‌نامه جدید، کارمندان دولت نمی‌توانند به عضویت اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن‌ و کشاورزی در آیند. در تبصره ۴  این آیین‌نامه آمده ‌است: شاغلین تمام وقت، مستخدمین وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و نیروهای مسلح و قوای سه‌گانه نمی‌توانند به عضویت اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی درآیند و چنانچه پس از صدور کارت عضویت، رابطه استخدامی مذکور کشف یا ایجاد شود، کارت عضویت صادر شده لغو خواهد شد.

صدور کارت حقوقی تنها به نام مدیرعامل

بر اساس آیین‌نامه جدید، عضویت افراد حقوقی در اتاق‌های بازرگانی نیز دستخوش برخی تغییر و اصلاح شده‌است. بر این اساس، مدیرعامل شخص حقوقی علاوه بر آنکه باید حائز شرایط داشتن حداقل ۲۰ سال سن و داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم باشد، ارائه تصویر اساسنامه از سوی وی نیز به شروط اولیه دریافت یا تمدید کارت عضویت حقوقی اضافه شده‌است.

حذف سوابق در صورت عدم تمدید پس از ۲ سال

همچنین بر اساس آیین‌نامه جدید نحوه عضویت در اتاق‌های بازرگانی، مدت اعتبار کارت عضویت حقیقی یا حقوقی بنا به درخواست متقاضی، حداقل یک و حداکثر ۵ سال است در حالی که بر اساس آیین‌نامه قبلی، کارت عضویت حقیقی و حقوقی تنها یک‌ساله صادر می‌شد
از دیگر مفاد اضافه شده به آیین‌نامه جدید که در آیین‌نامه مصوب سال ۱۳۷۴ وجود نداشت، بند (ب) تبصره ۳ این آیین‌نامه است.بر اساس این بند از آیین‌نامه «چنانچه دارندگان کارت عضویت پس از اتمام مدت اعتبار، حداکثر ظرف مدت ۲ سال از تاریخ انقضا، اقدام به تمدید عضویت نکنند، می‌بایست مجددا تمامی مراحل صدور کارت عضویت را طی کنند.» همچنین «تاریخ صدور کارت جدید، مبدا اعتبار کارت عضویت خواهد بود و فرد متقاضی می‌بایست علاوه بر حق عضویت‌های مستمر، ورودیه را نیز پرداخت کند.»

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399