چهارشنبه, 23 مرداد 1398 ساعت 05:00
کد خبر: 60166

اطلاعات تکميلي

  • رییس اتاق بازرگانی تهران:

بستر جرم در کشور مهیا است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:رییس اتاق بازرگانی تهران معتقد است اگر 17 میلیون پرونده باز در دستگاه قضایی وجود دارد که هر پرونده حداقل دو نفر درگیر آن باشند در هر خانوار یک و نیم پرونده در دادگاه مطرح است که این نشان می‌دهد همه کشور مجرم هستند. بنابراین بستر جرم در کشور مهیاست و انتظار ما از دولت و مجموعه قوا این است که طوری سیاست‌گذاری شود که مردم کمتر درگیر تصمیمات شوند.

در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران معسود خوانساری رئیس اتاق با اشاره به ماده 191 قانون مالیات‌ها که بخشودگی را مبنی بر تشخیص میزان مالیاتی قرار داده گفت: ما سال گذشته در رابطه با این موضوع شکایت زیادی داشتیم که با پیگیری‌های معاون اول رئیس جمهور سازمان امور مالیاتی بخشنامه‌ای صادر کرد که بر مبنای آن صد در صد بخشودگی برای افرادی که تا تاریخ مشخصی مالیات خود را پرداخت کردند در نظر گرفته شد.
خوانساری گفت: وقتی کشور ما تورمی ۳۰ درصدی را تجربه می‌کند یعنی به طور میانگین هر سه سال یک صفر به قیمت‌ها افزوده می‌شود؛ از این رو بدون اصلاح این شاخص‌های کلان، طرح فعلی راه به جایی نمی‌برد.
وی با بیان این‌که حذف چهار صفر از پول ملی می‌تواند نتایج مثبتی در بر داشته باشد، گفت: حل مشکلات حسابداری و کاهش هزینه‌ها در زمینه‌ محاسبات، بخشی از نتایج مثبت این کار است، اما قبل از اجرایی شدن این طرح باید به انجام برخی اصلاحات اساسی در اقتصاد پایبند بود.
رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اعتراض بخش خصوصی ایران به تحریم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، تاکید کرد: دکتر ظریف توانسته در ماه‌های گذشته با مصاحبه‌های خود یک فشار روانی علیه تصمیمات دولت ترامپ به وجود آورد و همین موضوع آمریکا را عصبانی کرده است، از این‌رو ما ضمن محکومیت تحریم ایشان از اقدامات‌شان سپاسگذاریم.
خوانساری با انتقاد از پرداخت ارز 4200 تومانی گفت: این امر بستر فساد و رانت را ایجاد کرده و باعث ایجاد بی‌عدالتی شده و باعث شده قیمت‌های بالاتر از نرخ‌های واقعی به مصرف‌کنندگان تحمیل شود و در نهایت شاهد خروج سرمایه شویم.
وی افزود: با توجه به اینکه سیستم توزیع صحیحی در کشور حاکم وجود ندارد، گفت:  اقلام 4200 تومانی با قیمت ارز آزاد به دست مردم می‌رسد و همین امر باعث می‌شود قاچاق کالا رونق بگیرد. ضمن آ‌نکه نباید فراموش کرد که این مساله چه لطمه‌ای به تولید خواهد زد، بنابراین ما خواستار قطع سریع این نرخ هستیم و به دولت پیشنهاد می‌کنیم که اگر می‌خواهد به قشر آسیب‌پذیر کمک کند تنها راه پرداخت آن به صورت یارانه است.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از ممنوعیت یک شبه صادرات و واردات کالاها گفت: کالاها باید با تغییرات تعرفه‌ای مدیریت شود در حالی که در هفته‌های گذشته وزارتخانه‌ها صادرات کالاهایی را ممنوع کردند. ما انتظار داریم که این تصمیم در سطح سران قوا باشد تا باعث شکل‌گیری بستری برای جرم نشود، اگر 17 میلیون پرونده باز در دستگاه قضایی وجود دارد که هر پرونده حداقل دو نفر درگیر آن باشند در هر خانوار یک و نیم پرونده در دادگاه مطرح است که این نشان می‌دهد همه کشور مجرم هستند. بنابراین بستر فعالیت درست نیست و انتظار ما از دولت و مجموعه قوا این است که طوری سیاست‌گذرای شود که مردم کمتر درگیر تصمیمات شوند.

واگذاری مجوزهای برگزاری نمایشگاهها به تشکل‌های تخصصی

در ادامه جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران محمد احمدیان با تاکید بر واگذاری برگزاری نمایشگاههای تخصصی از مجریان غیرتشکلی به تشکل‌های اقتصادی گفت: هشت ماه از این تصمیم دولت گذشته و موضوع هنوز بلاتکلیف است و سازمان توسعه تجارت ایران، آن را تعیین تکلیف نمی‌کند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: هفته گذشته در قالب مصاحبه‌ای با سایت اتاق بازرگانی تهران، خواستار واگذاری مجوزهای نمایشگاههای تخصصی به تشکل‌ها شده بودیم که بر این اساس، سازمان توسعه تجارت ایران در تماسی تلفنی پیرو این مصاحبه، تهدید کرد که تمام مجوزهای برگزاری نمایشگاهها را باطل کرده و علیه ما شکایت خواهد کرد.
وی تصریح کرد: درخواست ما این است که تشکل های تخصصی، مجوز برگزاری نمایشگاههای تخصصی را دریافت نمایند؛ چراکه عدم ارایه مجوز به تشکل‌ها و ارایه آن به افراد حقیقی، بحث امضای طلایی را به وجود می آورد.
احمدیان گفت: باید با دولت در این حوزه، به یک زبان مشترک برسیم، چراکه بسیاری از تشکل‌های تخصصی در برگزاری نمایشگاههای تخصصی حوزه خود، دچار مشکل هستند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395