چهارشنبه, 23 مرداد 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 60165

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران:

نظام انگیزشی کشور به سمت کارهای غیرمولد و دلالی پیش می رود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: با وجود اینکه ما مرتب در کشور حرف از تولید و رونق تولید می زنیم، اما متأسفانه نظام انگیزشی کشور به سمت کارهای غیرمولد، واسطه ای و دلالی پیش می رود.

روز گذشته غلامحسین شافعی در نشستی با اصحاب رسانه ضمن بیان اینکه مشکل اصلی کشور در اقتصاد کلان یا خرد نیست بلکه در سیستم قاعده گذاری اقتصادی است، گفت: تا زمانی که این قاعده گذاری را اصلاح نکنیم، تلاش های ما به نتیجه نخواهد رسید، این در شرایطی است که ۹۰ درصد از حرف هایی که ۲۰ سال پیش فعالان اقتصادی به عنوان مشکل مطرح می کردند همچنان پابرجا است و ما نتوانسته ایم یک تغییر بنیادین و قابل توجه در اقتصاد کشور ایجاد کنیم.
وی افزود: در مورد صنعت و صادرات، اشتغال و تولید همان حرف هایی امروز در مطبوعات منتشر می شود که ۱۰ سال قبل نیز همان ها وجود داشته است، بنابراین اگر ریشه مسائل اقتصادی را پیدا کنیم، آن گاه می توانیم کار را به نحو بهتری پیش ببریم، این در شرایطی است که اگر ریشه مسئله دارای آفت است، به سراغ برگ رفتن مشکلی را حل نمی کند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: در شرایط کنونی که وضعیت غیرعادی و بسیار سخت است، کشور در یک جنگ تمام عیار اقتصادی به سر می برد و در تصمیم گیری ها میان بخش دولتی و مجلس همه به دنبال آن هستند که رضایت مردم را در کوتاه مدت جلب کنند، در حالی که در بلندمدت مصلحت مردم در اجرای چنین تصمیماتی نیست.
شافعی خاطرنشان کرد: اگر به دنبال جلب رضایت کوتاه مدت مردم باشیم، از انجام اصلاحات اقتصادی عقب خواهیم ماند و این منجر به اتلاف منابع بسیار در کشور می شود. به خصوص اینکه اکنون هم با کمبود منابع مواجه هستیم.
وی افزود: ما مرتب در کشور حرف از تولید می زنیم و از روزی که مقام معظم رهبری سال را به عنوان حمایت از تولید نامگذاری کرده اند بسیاری از افراد به این شعارها چسبیده اند و متأسفانه تصمیم گیری های کلان را بدون توجه به منویات ایشان انجام می دهند.
وی اظهار کرد: متأسفانه نظام انگیزشی کشور به سمت کارهای غیرمولد، واسطه ای و دلالی پیش می رود ولی حرف، حرف تولید است، در حالیکه تا از حرف به عمل کوچ نکنیم، نمی توانیم تغییر جهت در اقتصاد را از واسطه محوری به سمت تولیدمحوری تغییر دهیم.
شافعی گفت: اگر قاعده گذاری به طور عمیقی مورد توجه قرار نگیرد، اکثر چیزهایی که به آن تکیه می کنیم، کوتاه مدت و مقطعی خواهد بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395