کشاورزی و صنایع غذایی

لیلا علی نژاد عصر اقتصاد: در هیچ بورس کالایی در دنیا قرارداد آتی پسته وجود ندارد و امروز نخستین بازار آتی پسته دنیا در ایران راه اندازی شد؛ دلیل عدم وجود بازارهای آتی برای محصولاتی همچون پسته و زعفران در دنیا، مزیت تولید این دو محصول است که در اختیار…
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی می‌شود میزان تولیدات باغی و محصولات گلخانه‌ای در سال ۹۸ با افزایش ۱۷ درصدی به بیش از ۲۳ میلیون و ۸۳۷ هزار تن برسد.
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) حاکی از کاهش بیش از ۳۱ درصدی قیمت هندوانه و افزایش بیش از ۳۳ درصد قیمت چای خارجی در مردادماه امسال نسبت به ماه قبل از آن است.
وزیر جهاد کشاورزی چند روز پیش از وضعیت نامناسب هجوم ملخ‌های مهاجم صحرایی خبر داد. به گفته سخنگوی سازمان حفظ نباتات، سخنان وزیر بر اساس گزارش‌های رسیده از FAO(سازمان خواروبار جهانی) است که نشان می‌دهد شرایط مناسب آب و هوایی موجب افزایش جمعیت این آفت در کانون‌های اصلی آن یعنی…
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با اشاره به ثبات نسبی انواع میوه و صیفی جات در بازار گفت: در ایام اربعین قیمت میوه افزایش نخواهد داشت.
 عصر اقتصاد: عضو هیات مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی گفت: ما هر روز میزان فروش بذر برای کشت گندم را پایش می‌کنیم، آخرین آمار به دست آمده نشان می‌دهد میزان خرید بذر برای کشت گندم به یک سوم سال گذشته کاهش یافته است.
عضو هیات مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی گفت: ما هر روز میزان فروش بذر برای کشت گندم را پایش می‌کنیم، آخرین آمار به دست آمده نشان می‌دهد میزان خرید بذر برای کشت گندم به یک سوم سال گذشته کاهش یافته است.
 رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار تهران درباره آخرین وضعیت بازار این اقلام اظهار کرد: با توجه به ورود محصول نو و افزایش چند برابری تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل، آرامش نسبی بر بازار آجیل و خشکبار حاکم است.
عصراقتصاد: شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری را ۲۲۰۰ تومان، جو ۱۶۳۰ تومان، چغندر قند ۵۰۲۰ تومان و برنج ۶۱۱۲ تومان در هر کیلو تعیین کرد.
شنبه, 20 مهر 1398 ساعت 08:54

مرغ ارگانیک نداریم

اصطلاح اینکه امروزه در میان شهروندان با عنوان مرغ سبز و مرغ ارگانیک رایج شده درست نیست و ما در ایران تولید و نگهداری ارگانیک نداریم.
 شرایط و چگونگی خرید تضمینی محصولت زراعی و کشاورزی توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام و ابلاغ شد.
چهارشنبه, 17 مهر 1398 ساعت 15:26

احتمال آزادسازی صادرات دام سنگین

معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به اینکه در چند ماه اخیر قیمت گوشت دام سنگین کاهشی بوده، اگر این روند ادامه داشته باشد احتمال آزادسازی صادرات آن وجود دارد.
چهارشنبه, 17 مهر 1398 ساعت 15:18

۳۰۰ تن مازاد تولید تخم مرغ

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخمگذار با بیان اینکه حدود ۳۰۰ تن مازاد تولید تخم مرغ داریم، گفت: روزانه حدود ۲ هزار و ۶۰۰ تن تا ۲ هزار و ۷۰۰ تن تولید تخم‌مرغ داریم و پیش‌بینی ما برای سال آینده این است که بیش از یک میلیون تن تولید تخم مرغ…
لیلا علی نژاد عصراقتصاد: مدیریت معیوب در تولید مرغ وجود دارد از یکسو بخش خصوصی با در نظر گرفتن هزینه و فایده عمل می‌کند اما از سوی دیگر دخالت‌های دولتی در واردات،‌صادرات و تحویل و تامین نهاده‌ها همواره وجود دارد.این دخالت‌ها در تولید جوجه یکروزه، گوشتی و مرغ مادر وجود…
مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران از تمدید مهلت خرید تضمینی گندم تا پایان مهر ماه خبر داد.
سه شنبه, 16 مهر 1398 ساعت 14:25

خودکفایی ایران در تولید برنج

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۴۲ درصدی تولید برنج در کشور خبر داد و اعلام کرد ایران برای نخستین بار در تولید برنج خودکفا شد.
لیلا علی نژاد عصراقتصاد: با توجه به بارندگی های ابتدای سال خسارت فراوانی به محصولات خورده است ولی وقوع سیل باعث سیراب شدن سفرهای زیر زمینی شد و سال پربرکتی برای بخش کشاورزی و دامداری کشور بود و باعث حاصلخیز شدن تمام زمین های زراعی استانهای شمالی شد .اما ابتدا…
یک منبع آگاه در وزارت جهاد کشاورزی از دستگیری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور خبر داده و اعلام کرد به زودی خبرهای بیشتری در این زمینه منتشر می‌شود.
لیلا علی نژاد عصر اقتصاد: رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: نوسانات قیمت گوشت به دلیل تلاطمات نرخ ارز و تفاوت قیمت این کالا در کشور ما و همسایگانمان است. البته متوسط قیمت لاشه در حال حاضر به ۸۵ هزار تومان رسیده و نسبت به ابتدای سال ۲۰ هزار تومان…
کارگاه آموزشی بکارگیری پهپاد در مدیریت مزارع در تاریخ 30 مهر و یکم آبانماه در مزرعه آموزش عالی امام خمینی ره برگزار می شود
یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 09:34

ساماندهی تولیدکنندگان حبوبات

معاون وزیر جهاد گفت: تولید کنندگان و بهره برداران حبوبات کشور در قالب ۱۰۰ شرکت تعاونی تخصصی ساماندهی شدند.
امروز وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره نرخ پایین خرید تضمینی گندم چیست، موضع روشن و شفافی را اعلام نکرد.
نائب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران با بیان اینکه شرکت پشتیبانی امور دام برای تامین ذخایر استراتژیک اقدام به خرید مرغ کرده است،گفت: شرایط عرضه و تقاضا در بازار کاملا همخوان است.
افشار گفت: براساس آمار روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن قارچ در کشور تولید می‌شود که با احتساب مصرف داخل کمبودی نداریم.
رئیس شورای ملی زیتون ایران گفت: ورود روغن زیتون غیرقابل مصرف انسانی با قیمت پایین، امکان رقابت از تولید کیفی داخلی را گرفته است، این در حالی است که در سال جاری با افزایش قابل توجه تولید روغن زیتون در کشور روبه‌رو هستیم.
دبیر اجرایی انجمن صنایع قند و شکر ایران با تاکید بر اینکه بازار شکر متعادل شده است، گفت: صنوف به هر میزان که شکر نیاز داشته باشند می‌توانند از شرکت بازرگانی دولتی ایران یا به طور مستقیم از کارخانه‌ها قند تامین کنند.
چهارشنبه, 10 مهر 1398 ساعت 09:22

وقتی جنگ با دشمن فرضی تلفات می دهد

 ابوالفتحی عصر اقتصاد: گوشـت قرمز از مهمتـرين منابع تامين پروتئين محسوب مي شود كه در غذاي ايرانيان از اهميت فوق العاده اي برخوردار است. نکته مهم در زمينه نظام تهيه، تدارک و توزيع انواع گوشت قرمز در ايران، افزايش شديد قيمت اين کالاي اساسي در سال هاي اخير است، به…
چهارشنبه, 10 مهر 1398 ساعت 09:14

واردکنندگان تصمیم گیرنده نهایی هستند

رئیس نظام صنفی کشاورزی با اشاره به اینکه همه ما می دانیم مافیای وارداتی وجود دارد که تصمیم گیرنده نهایی برای این امور هستند، افزود: این افراد سعی می کنند کشاورزان را از تولید ناامید کنند و همین مساله باعث مهاجرت کشاورزان از روستا و کاهش شدید تولید می شود.
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی اظهار داشت: از نظر ما قیمت اعلامی دولت برای گندم فرمایشی است و نظرات کارشناسی در آن اعمال نشده است.به گفته وی؛ دولت باید مبنای تعیین قیمت گندم را به روشنی بیان کند چرا که رفتاری که برای تعیین قیمت این محصول در…
رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: مسئولیت کیفیت گندم به عهده وزارت جهاد کشاورزی، آرد به عهده سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت و نان به عهده وزارت بهداشت است که سازمان ملی استاندارد در این زمینه با وزارت بهداشت همکاری می‌کند.
صفحه 1 از 84

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395