چهارشنبه, 17 مهر 1398 ساعت 09:21
کد خبر: 62742

عملکرد نمایشی بانک ها در حمایت از تولید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: تسهیلات حمایت از تولید با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار، یعنی سود 18 درصد در نظر گرفته شده است؛ به نظر می رسد تسهیلات 18 درصدی برای واحد های تولیدی نرخ مناسبی نیست و می توان گفت دریافت تسهیلات با نرخ 18 درصد برای واحد های غیرتولیدی نیز امکان پذیر است.

روز گذشته نشست خبری یدالله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اصحاب رسانه برگزار شد.
صادقی ضمن بیان اینکه زمان صدور مجوز تاسیس صنایع با کمتر از یک هفته کاهش یافته است و در این راستا تنها از سازمان محیط زیست استعلام گرفته می‌شود، گفت: در 6 ماهه سال 97، 361 مورد و در 6 ماهه سال جاری 427 مورد جواز تاسیس برای صنایع صادر شده است که این تعداد رشد 18 درصدی را نشان می‌دهد.
وی افزود: هر سال تنها یک چهارم جوازها عرض یک سال به کارخانه تبدیل می‌شوند و مابقی بیش‌تر از یک سال طول می‌کشد و یا در ادامه راه صاحبان آن منصرف می‌شوند.
وی با اشاره به جواز تاسیس صنایع نوین و دانش بنیان گفت:‌ در 6 ماهه سال 97، 16 مورد و 6 ماهه سال جاری 17 مورد مجوز تاسیس صنایع نوین و دانش بنیان صادر شده است که این امر نشان از پیشرفت در این حوزه است.
صادقی اظهار کرد: جوازهای صادر شده به صورت انباشت 1932 مورد است که از این تعداد 1067 مورد بدون طرح و 900 مورد نیز 20 تا 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران ادامه داد: حدود 260 مورد  بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که با فعال شدند آنها حدود 35 هزار شغل ایجاد خواهد شد. در حال حاضر برای تکمیل آن به 1600 میلیارد تومان سرمایه نیاز است.
وی گفت: ستاد تسهیل و رونق تولید تشکیل شد که به ریاست استاندار و دبیری سازمان صنعت استان تهران اداره می‌شود؛ هدف این سازمان رفع مشکلات شرکت‌ها و رفع موانع تولید و سرمایه گزاری است؛ در ۶ ماهه اول ۹۵ جلسه، ۱۹۱۷ مورد مصوبه برای رفع مشکلات تولید کنندگان با سازمان تامین اجتماعی، بانک‌ها و سایر دستگاه‌های خدمت رسان داشتیم که مشکلات واحد‌ها را برطرف می‌کرد. بیش از ۵۰ درصد واحد‌ها صنعتی به مشکلات مالی اختصاص پیدا میکند بنابراین موضوعات مالی نیاز به پی‌گیری داشت.
صادقی با تاکید بر اهمیت تغییر و به روزرسانی در واحد‌های تولیدی بیان کرد: امسال ۲۲۴ مورد تغییر و صدور مجوز را به همراه داشتیم و ۴۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه گزاری صنعتی صورت گرفته است؛ این نشان دهنده نیاز واحد‌های صنعتی به بودجه و سرمایه مالی است تا بتوانیم در راستای رونق تولید قدم برداریم. این پرونده‌ها به پایداری اشتغال ۵۸ هزار نفر کمک خواهد کرد که نشان‌دهنده اهمیت این کار است.
وی ضمن اشاره به پروانه ثبت سفارش گفت: 74 هزار و 401 مورد پروانه ثبت سفارش دریافت کرده‌ایم که از این تعداد 71 هزار مورد بررسی شده و دو تا سه هزار پرونده در حال رسیدگی است. به طور معمول برای مجوز واردات مواد اولیه دو روز کاری، برای تجار 10 تا 15 روز، برای واحدهای کوچک تا یک هفته زمان لازم است.

نیازمند همکاری بیشتر بانک ها هستیم

وی با بیان اینکه تاکنون 166 میلیارد تومان بانک ها به صنعتگران تسهیلات پرداخت کرده اند که امسال در سال رونق تولید نیازمند همکاری بیشتر بانک ها در این عرصه هستیم، اظهار کرد: سال گذشته سه هزار و 800 میلیارد تومان بانک ها تسهیلات پرداخت کردند.

نرخ مصوب نان با آراد یارانه ای و آزاد پز

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در خصوص جدیدترین وضعیت نرخ نان، اظهار کرد: با احتساب آرد یارانه‌ای، نان بربری با وزن چانه ۵۱۰ گرمی به قیمت ۱۰۰۰، سنگک با وزن چانه ۵۶۰ گرم معادل ۱۲۰۰، تافتون با وزن چانه ۲۳۰ گرم به بهای ۵۵۰ و نان لواش با وزن چانه ۱۴۰ گرم، به قیمت ۳۰۰ تومان عرضه خواهد شد. 
وی درباره نرخ انواع نان در نانوایی‌های آزادپز، افزود: بربری با وزن چانه ۵۸۰ گرم معادل ۱۵۰۰، سنگک با وزن چانه ۶۵۰ گرمی به قیمت ۱۸۰۰، تافتون با وزن ۲۸۰ گرم به بهای ۸۵۰ و لواش با ۱۷۰ گرم وزن چانه، معادل ۴۵۰ تومان عرضه می‌شود.  
وی با بیان اینکه شهرستان ری و شمیرانات از این قیمت‌ها مستثنی هستند، قیمت انواع نان براساس آرد یارانه‌ای در شهرستان‌های استان تهران را، به ترتیب بربری با وزن چانه ۵۵۰ گرم به قیمت ۱۰۰۰ تومان، سنگک با وزن چانه ۵۶۰ گرم به بهای ۱۱۰۰، تافتون با وزن چانه ۲۳۰ گرم معادل ۵۰۰ و نان لواش با وزن چانه ۱۵۰ گرم، ۳۰۰ تومان اعلام کرد.
وی درباره قیمت انواع نان آزادپز، گفت: بربری با وزن چانه ۵۸۰ گرم به قیمت ۱۳۰۰، سنگک با وزن چانه ۶۵۰ گرمی ۱۶۰۰، تافتون با وزن ۲۸۰ گرم ۸۰۰ و نان لواش با وزن چانه ۱۷۰ گرم معادل ۴۰۰ تومان عرضه خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از مردم درخواست کرد که در صورت مشاهده تخلف در نانوایی ها گزارش را از طریق شماره تماس ١٢٤ اعلام کنند.

18 درصد برای واحد های تولیدی نرخ مناسبی نیست

صادقی در پاسخ به سوال عصر اقتصاد مبنی بر اینکه آیا تسهیلات بانکی 18 درصدی برای واحد های تولیدی مناسب است، گفت: سال گذشته نظام بانکی حدود سه هزار و 800 میلیارد تومان از طریق ستاد تسهیل به واحد های صنعتی، معدنی وام 18 درصدی پرداخت کرده است؛ این تسهیلات با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار، یعنی 18 درصد در نظر گرفته شده است؛ به هر حال 18 درصد برای واحد های تولیدی نرخ مناسبی نیست اما امکان اینکه تسهیلاتی با سود های پایین تر به واحد های تولیدی اختصاص دهیم، فعلاً امکان پذیر نیست چون این موضوع باید توسط دولت و مجلس بررسی شود. امیدواریم با بهبود شرایط نظام بانکی و بهبود وضعیت بودجه دولت، امکان پرداخت بخشی از سود تسهیلات به عنوان یارانه فراهم شود تا صنعتگران بتوانند تسهیلات بهتری دریافت نمایند.
وی افزود: این وضعیت، وضعیت مطلوبی برای تولیدکننده نیست اما در شرایط کنونی همین امکانات نیز می تواند بهبود بخش باشد.

66 درصد شکایات خودرویی مربوط به دو شرکت خودروساز داخلی است

 صادقی در خصوص پرونده شرکت های خودرویی نیز اظهار کرد: به این دلیل که تمامی شرکت های خودرویی نمایندگی و کارخانه هایشان در استان تهران است، سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان، پرونده های خودرویی را به سازمان صمت استان تهران محول کرده است؛ در همین راستا 9 هزار و 463 مورد شکایت دریافت کرده ایم که 66 درصد شکایات مربوط به دو خودروساز بزرگ است.
وی افزود: دلیل اکثر شکایت های خودرویی در زمینه افزایش قیمت و تاخیر در تحویل بوده است به گونه ای که 4هزار و 947 مورد شکایت در خصوص تاخیر در تحویل، 1636 مورد در خصوص افزایش قیمت و 1320 مورد در خصوص نقص فنی و رنگ بوده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با بیان اینکه چهار هزار واحد صنفی در استان تهران وجود دارد گفت: از این تعداد 88 هزار واحد تولیدی صنفی، 320 هزار واحد خدمات فنی و توزیع وجود دارد. در سال 98 ، 22 هزار پروانه کسب برای واحدهای صنفی صادر شده که این تعداد بیش از 50 هزار اشتغال ایجاد کرده است.
صادقی با اشاره به تعداد بازرسی‌های این سازمان گفت: در شش ماهه سال 97 ، 308 هزار مورد و در شش ماهه سال 98، بیش از 330 هزار مورد بازرسی صورت گرفته است.
 
 
 
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط