سه شنبه, 04 دی 1397 ساعت 20:00
کد خبر: 50860

آیت الله هاشمی شاهرودی؛ مجاهدی اعتدالی و عالمی میانه رو

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آیت الله هاشمی شاهرودی انقلابی میانه رو و اعتدالی بود که در طول سالیان از هیچ کوششی در جهت اعتلای انقلاب اسلامی دریغ نورزید و کارنامه شایسته ای از خود بر جای گذاشت. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان بعد از یک دوره بیماری دارفانی را وداع گفت.

 سید محمود هاشمی‌ شاهرودی‌ در 1327 هجری‌ در شهر نجف‌ و در خانواده‌ای‌ مذهبی‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ مرحوم‌ آیت‌الله‌ سید علی‌ حسینی‌ شاهرودی‌، از استادان‌ و بزرگان‌ حوزه‌ علمیه‌ نجف‌ بود و خدمات‌ فراوانی‌ را به‌ عالم‌ اسلام‌ ارزانی‌ داشت‌. آیت ‌الله‌ هاشمی‌ شاهرودی‌ تحصیلات‌ مقدماتی را در مدرسه‌ علویه‌ نجف‌ به‌ پایان‌ رساند و پس از آن تحصیل در حوزه را شروع کرد. او با توجه‌ به هوش، استعداد سرشار و کوشش های فراوان خود توانست در مدتی کوتاهی دروس دوره سطح را به پایان برساند. همچنین وی پس از آن سال ها در خدمت آیت الله العظمی شهید سیدمحمدباقر صدر مبانی اجتهاد در اصول و فقه را آموخت و از محضر امام خمینی(ره) نیز بهره های فراوان برد.
فعالیت های‌ علمی‌ و فرهنگی‌ آیت الله هاشمی شاهرودی
آیت‌الله‌ هاشمی‌ شاهرودی‌ با ورود به‌ ایران‌ در فروردین‌ 1358 خورشیدی به‌ تدریس‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ می‌پردازد که‌ این‌ تدریس‌ تا چندی پیش هم ادامه‌ داشت و طلاب‌ بسیاری‌ از محضر ایشان‌ بهره‌مند شدند. هاشمی‌ شاهرودی‌ ریاست‌ 2 کنگره مهم‌ «نقش‌ زمان‌ و مکان‌ در اندیشه‌ امام‌ خمینی‌(ره‌)» و نخستین‌ کنگره‌ «دایره‌ المعارف‌ فقه‌ اسلامی‌» را بر عهده‌ داشت‌ که‌ هر 2 کنگره‌ با استقبال‌ بزرگان‌ و فضلای‌ حوزه‌ و دانشگاه‌ و اندیشمندان‌ خارجی‌ و داخلی‌ مواجه‌ شد. ریاست‌ موسسه‌ دایره ‌المعارف‌ فقه‌ اسلامی‌ از دیگر مسوولیت های فرهنگی ایشان به شمار می رود. «دیات‌ ششگانه‌، علم‌ شخص‌ قاضی‌، محارب‌ مفسد فی‌ الارض‌، پیش‌ بها یا بیعانه‌ در فصلنامة‌ فقه‌ اهل‌ بیت‌» از جمله آثاری به شمار می رود که از او به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌.
همچنین «بحوث‌ فی‌ علم‌ الاصول، کتاب‌ الخمس ، مقالات‌ فقهیه‌، قاعده‌ فراغ‌ و تجاوز، حکومت‌ اسلامی‌، جهان‌ بینی‌ اسلامی،‌ تفسیر موضوعی‌ بخشی‌ از نهج‌البلاغه، ‌ تفسیر آیه‌ مودت‌ ذی‌ القربی، بحوث‌ فی‌ الفقه‌، محاضرات‌ فی‌ الثورة‌ الحسینیة‌، الصوم‌، تربیة‌ و هدایة‌، کتاب‌ الاجارة و ‌ قراءات‌ فقهیة‌ معاصرة»‌ از جمله مقالات‌ آیت الله هاشمی شاهرودی به شمار می رود.
فعالیت های‌ سیاسی آیت الله هاشمی شاهرودی
آیت ‌الله‌ هاشمی‌ شاهرودی‌ همزمان با تحصیل و تدریس، فعالیت های سیاسی بسیاری را نیز انجام داد. با حمله رژیم بعث به اندیشمندان و علمای عراق آیت الله هاشمی شاهرودی نیز دستگیر شد و به زندان افتاد و شکنجه های فراوان بدنی و روحی را متحمل شد. همچنین وی با تظاهرات‌ مردم‌ عراق‌ پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ به‌ رهبری‌ امام‌ خمینی(ره‌)، در گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی تحت‌ پیگرد رژیم‌ بعث‌ قرار گرفت‌ و به‌ سفارش‌ شهید صدر(ره‌) به‌ ایران‌ بازگشت‌ و در کشور وکالت‌ شهید صدر و نمایندگی‌ او را نزد امام‌ خمینی‌ (ره‌) بر عهده‌ گرفت.
همزمان با ورود به ایران به خدمت امام خمینی (ره) مشرف شد و پیام های علمای نجف را به اطلاع امام(ره) رسانید. او با دستور آیت ‌الله‌ خامنه‌ای‌ مقام معظم رهبری که‌ در آن‌ زمان‌ با حکم‌ امام‌(ره‌) مسوولیت‌ نهضت‌های‌ اسلامی‌ را بر عهده‌ داشت‌، تشکیلات جامعه‌ روحانیت‌ مبارز و مجلس‌ اعلای‌ عراق‌ را به‌ راه‌ انداخت‌ و آن‌ را مدیریت‌ و سازماندهی‌ کرد.
آیت الله هاشمی شاهرودی در طول‌ سالیان‌ انقلاب‌ از هیچ‌ کوششی‌ در جهت‌ اعتلای‌ انقلاب‌، دریغ‌ نکرد. او همچنین سال ها از اعضای‌ فقهای‌ شورای‌ نگهبان‌ به شمار می رفت تا اینکه‌ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به‌ ریاست‌ قوه‌ قضاییه‌ منصوب‌ شد و خدمات‌ بسیاری‌ را انجام‌ داد که‌ توسعه‌ قضایی‌، تسریع‌ در رسیدگی‌ به‌ پرونده‌ ها و ایجاد ارتباط‌ مردمی‌ از جمله‌ آنها است. همچنین عضویت در هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری،‌ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ریاست هیات عالی حل اختلاف وتنظیم روابط قوای سه گانه از دیگر مسوولیت‌ های آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی به شمار می رود. او با حکم آیت الله خامنه‌ای، به عنوان رییس موسسه «دائرةالمعارف فقه اسلامی بر طبق مذهب اهل بیت» انتخاب شد. «علی‌کبر ناطق ‌نوری» در کتاب خاطراتش درباره وی گفته بود «آیت‌الله سید محمود هاشمی‌شاهرودی نه جزء جناح راست یا چپ بوده و نه در یک فراکسیونی می‌باشد...» همچنین در تاریخ 23 مرداد 1396 با حکم آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب هاشمی شاهرودی به عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد.
درگذشت
سرانجام آیت الله هاشمی شاهرودی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان پس از سال ها مجاهدت و خدمات به نظام و انقلاب در سوم دی 1397 خورشیدی بر اثر بیماری طولانی مدت در 70 سالگی دیده از جهان فروبست و به دیدار حق شتافت.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395