سه شنبه, 24 دی 1398 ساعت 08:54
کد خبر: 66191

اطلاعات تکميلي

  • جشنواره ملی فولاد ایران:

آغاز به کار دومین جشنواره ملی فولاد ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصراقتصاد: دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران دقایقی پیش در مرکز همایش های برج میلاد آغاز به کارکرد. این رویداد فولادی با سخنان اسداله فرشاد، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران آغاز شد.

فرشاد مطرح کرد: پنجاه سال از عمر صنعت فولاد گذشته است و ما گنجینه ای باارزش از مدیران معدنی، صنعتی و فولادی را داریم. وی بیان کرد: که دو هدف مهم در برگزاری جشنواره مد نظر است: نخست به پاس قدردانی از مدیران و کارگزارانی است که عمر خود را در اعتلا و توسعه صنعت فولاد سپری کردند و معرفی پتانسیل های مهم در زمینه بومی سازی است. رونمایی از سامانه جامع آهن و فولاد و ایجاد صندوق پژوهش و فناوری در راستای این هدف بوده است.
این عضو هیات مدیره افزود:شرایط داخلی و بین المللی اقتضا می کند به ظرفیت های بومی و داخلی توجه شود. در ادامه مراسم خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو بیان کرد: فولاد جز افتخارات کشور است، دلیلش این است که علی رغم تحریم ها درخشیده است و ظرفیتش را بالا برده است. معاون وزیر افزود: محور بومی سازی و ساخت داخل که در این نمایشگاه مطرح است بسیار اهمیت دارد و وزیر صنعت هم همواره حمایت خود را از این مساله اعلام کرده است. غریب پور با اشاره به پیشرفتهای فولاد در دنیا گفت: دنیا هم در زمینه فولاد پیشرفت های شایان توجهی داشته است و همین بر اهمیت این صنعت افزوده است. این باعث شده است رقابت بالا بگیرد.  رئیس هیات عامل ایمیدرو عنوان کرد:جهت گیری نظام از نوع نامگذاری سال ها نشان داده است، که راهبردهای اساسی نظام هم بر این زمینه ها تاکید داشته اند. وی با تاکید بر این نکته که در بومی سازی کجا هستیم؟ توضیح داد: یکی اینکه اطلاع دقیق از تجهیزات مورد نیاز نداریم. اطلسی که سال گذشته افتتاح شد مقدمه ای برای این اتفاق شد. اطلاع دقیق از تامین کننده ها نداریم و مسایل مربوط به این حوزه ناشناخته است. اطلاع دقیق از توان ساخت داخل، نیازهای سازمان و... نیست، ولی مهم این است که علی رغم این موارد راه را شروع کرده ایم. مهم برگزاری این نمایشگاه است که امسال باشکوه تر برگزار می شود. غریب پور تحریم ها یک فرصت عنوان کرد و افزود: در حوزه بومی سازی به دانش فنی و تجهیزات نیاز است وتحریم ها این فرصت را ایجاد کرده اند تا به بومی‌سازی توجه شود. ایمیدرو اهمیت مساله بومی سازی را درک کرده است و ساخت داخل را مطرح کرد. شرکت ها هم ساختار ساخت داخل داشته باشند.

فولاد ایران

وی با این پیشنهاد به سخنان خود ادامه داد و گفت: پیشنهاد من این است که انجمن قطعه سازان ساخت داخل ایجاد شود. طرف عرضه هم انجمن داشته باشد و جشنواره برگزار کند. قطعه ساز برگزار کننده شود و فولادسازها را دعوت کند.
باید تلاش هایی که در زمینه بومی سازی صورت گرفته اند ساختارمند شوند.معاون وزیر با اشاره به تلاشهای انجمن در بومی سازی گفت: انجمن این کار را از یک رویداد مقطعی به یک رویداد همیشگی تبدیل کرده است.
دولت و نهادهای زیرمجموعه آن تسهیل گر باشند و این اتفاقات را به سرانجام برسانند. وی از تولیدکنندگان خواست که شرکتهای دانش بنیان را حمایت کنند و عنوان کرد که همه شرکت های ما باید از شرکت های دانش بنیان حمایت کنند و از ریسک کار آنها بکاهند.
وی در پایان سخنان خود گفت: پیشنهاد من به انجمن این است که پیشتازان بومی سازی را تشویق کنند. برای نمونه شرکت‌هایی را که نیاز ارزی خود را کم کرده اند تشویق کنند.

در ادامه مراسم خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو بیان کرد: فولاد جز افتخارات کشور است، دلیلش این است که علی رغم تحریم ها درخشیده است و ظرفیتش را بالا برده است. معاون وزیر افزود:محور بومی سازی و ساخت داخل که در این نمایشگاه مطرح است بسیار اهمیت دارد و وزیر صنعت هم همواره حمایت خود را از این مساله اعلام کرده است.

غریب پور با اشاره به پیشرفتهای فولاد در دنیا گفت: دنیا هم در زمینه فولاد پیشرفت های شایان توجهی داشته است و همین بر اهمیت این صنعت افزوده است. این باعث شده است رقابت بالا بگیرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو عنوان کرد:جهت گیری نظام از نوع نامگذاری سال ها نشان داده است، که راهبردهای اساسی نظام هم بر این زمینه ها تاکید داشته اند.

وی با تاکید بر این نکته که در بومی سازی کجا هستیم؟ توضیح داد: یکی اینکه اطلاع دقیق از تجهیزات مورد نیاز نداریم. اطلسی که سال گذشته افتتاح شد مقدمه ای برای این اتفاق شد.

اطلاع دقیق از تامین کننده ها نداریم و مسایل مربوط به این حوزه ناشناخته است. اطلاع دقیق از توان ساخت داخل، نیازهای سازمان و... نیست، ولی مهم این است که علی رغم این موارد راه را شروع کرده ایم. مهم برگزاری این نمایشگاه است که امسال باشکوه تر برگزار می شود.

غریب پور تحریم ها یک فرصت عنوان کرد و افزود: در حوزه بومی سازی به دانش فنی و تجهیزات نیاز است وتحریم ها این فرصت را ایجاد کرده اند تا به بومی‌سازی توجه شود.

ایمیدرو اهمیت مساله بومی سازی را درک کرده است و ساخت داخل را مطرح کرد. شرکت ها هم ساختار ساخت داخل داشته باشند.
وی با این پیشنهاد به سخنان خود ادامه داد و گفت: پیشنهاد من این است که انجمن قطعه سازان ساخت داخل ایجاد شود. طرف عرضه هم انجمن داشته باشد و جشنواره برگزار کند. قطعه ساز برگزار کننده شود و فولادسازها را دعوت کند.

باید تلاش هایی که در زمینه بومی سازی صورت گرفته اند ساختارمند شوند. معاون وزیر با اشاره به تلاشهای انجمن در بومی سازی گفت: انجمن این کار را از یک رویداد مقطعی به یک رویداد همیشگی تبدیل کرده است.  دولت و نهادهای زیرمجموعه آن تسهیل گر باشند و این اتفاقات را به سرانجام برسانند. وی از تولیدکنندگان خواست که شرکتهای دانش بنیان را حمایت کنند و عنوان کرد که همه شرکت های ما باید از شرکت های دانش بنیان حمایت کنند و از ریسک کار آنها بکاهند.
وی در پایان سخنان خود گفت: پیشنهاد من به انجمن این است که پیشتازان بومی سازی را تشویق کنند.
برای نمونه شرکت‌هایی را که نیاز ارزی خود را کم کرده اند تشویق کنند.

در ادامه جشنواره فولاد سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان کرد: ما از صنعت دو تعریف داریم یکی صنعت و یکی کارخانه. این دو زیرساخت های متفاوتی دارند.
⁩کارخانه یعنی اینکه چند دستگاه را از خارج از کشور بیاوریم و یک خط تولید راه بیندازیم و این نیازی به دانشگاه ندارد.⁦⁩صنعت جایی است که در آن مراحل مختلف ساخت روی می دهند و این به دانشگاه نیاز دارد. ارتباط صنعت و دانشگاه چنین چیزی است.ستاری ادامه داد: چیزی که باعث می شود محصول تولید شود، شرکت ها هستند. برای همین است که شرکت های دانش بنیان توسعه پیدا کرده اند و بسترشان دانشگاه است. ⁦⁩دانشگاه ها با پول دولت سقف آرزوهایشان محدود است. دانشگاهی که می خواهد بلندپروازی کند باید قسمتی از درآمدش را از فروش تکنولوژی اش به دست بیاورد.⁦وی با اشاره به قدمت فروش نفت در کشور گفت: ⁩صد و ده سال فروش نفت در این کشور به ما یاد داده است همه چیز خریدنی است. یکی از اشتباهات ما این است که فکر می کنیم تکنولوژی خریدنی است. در حالی که تکنولوژی یادگرفتنی است.
⁦⁩پول نفت، فرهنگ کارآفرینی را از بین برده است. باید این دیدگاه را تغییر داد. عوض کردن این فرهنگ کار سختی است و به همت همه ما نیاز دارد.معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: ⁩این فرهنگ غلط باعث شده است ساختار وارداتی در کشور ما قوی باشد، در حالی که فرهنگ صادراتی ضعیف شود. ⁦⁩با پول می شود صاحب کارخانه شد ولی نمی شود صاحب صنعت شد.⁦ستاری با ابراز خشنودی از بومی سازی فولاد در کشور گفت: دستاوردهای بومی سازی که اکنون در کشور می بینیم جای خشنودی دارند. برای نمونه می توان به بومی سازی کاتالیست اشاره کرد که صنعت کشور را از خارج بی نیاز کرده است. ما حمایت های متعددی از شرکت های دانش بنیان به عمل آورده ایم که موارد متعددی مالی و غیرمالی را دربر می‌گیرند.
⁦⁩در ادامه جشنواره سه تفاهم نامه منعقد شد. امضای قرارد سه جانبه بین ستاد دیجیتال معاونت علمی ریاست جمهوری، شرکت فولاد مبارکه و دانشگاه تهران، تفاهم نامه همکاری بین انجمن تولیدکنندگان فولاد و بانک صادرات و تفاهم نامه دیگری بین انجمن تولیدکنندگان فولاد و صنایع کوچک به امضا رسید.


حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان: بومی سازی چهار هزار قطعه از سال ۸۱ تا ۹۸

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان نیز در جشنواره فولاد در مورد بومی سازی در فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه از سال ۸۱ تا ۹۸ حدود چهار هزار قطعه را بومی سازی کرده است. قطعه سازی در فولاد مبارکه به خوبی انجام شده است و سازمان آن طراحی و پیاده سازی شده است.
حمیدرضا عظیمیان روند فولاد مبارکه رو این گونه توضیح داد: از سال جاری تغییر رویکردی را برای مبارکه در نظر گرفته ایم و آن حرکت به سمت تکنولوژ شدن است. پتانسیل مبارکه بیشتر از قطعه سازی است. فولاد مبارکه باید از قطعه سازی به فرآیندسازی حرکت کند. فرآیند سازی ساختار پیچیده ای دارد.
برای فرآیندسازی ما سازمانمان را تجدید کرده ایم. سازمانی که قطعه سازی می کند نمی تواند فرآیند ساز شود پس آن را نوسازی کرده ایم.

مدیر عامل فولاد مبارکه ادامه داد: نقشه راه این حرکت ترسیم شده است و در آن جایگاه ویژه ای برای شرکت های دانش بنیان، پارک های علم وفناوری، دانشکده های فنی دانشگاه ها و... در نظر گرفته ایم.
وی در مورد برگزاری این گونه حشنواره ها گفت: انجمن فولاد اقدام بسیار خوبی را با برگزاری جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران شروع کرده است، اما آفت این سمینارها این است که به حرف و نمایش محدود شود، که باید با ارزیابی دقیق عملکرد مانع از آن شد.
وی در پایان عنوان کرد: ارزیابی عملکرد فولاد مبارکه در جشنواره ملی فولاد، هفته آینده در فولاد مبارکه صورت می گیرد. ارزیابی می کنیم که چقدر توانسته ایم دانش را به فولاد مبارکه وارد کنیم.


حجت اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران مطرح کرد: ما در این سال ها به تولید۳۰ میلیون تن فولاد رسیده ایم

حجت اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران در جشنواره فولاد بیان کرد: ⁦⁩یکی از مهمترین مشکلات در کشور ما خودناباوری و باور نداشتن به توانمندی های کشور عزیزمان است. ⁦⁩در ابتدای انقلاب ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن ظرفیت فولاد بود، افزایش ظرفیتی که در این سالها روی داده است بسیار چشمگیر بوده است.
صیدی با اشاره به تلاش های آمریکا در حذف صنعت فولاد در گذشته گفت: ⁩حتی در دوره قبل از انقلاب هم آمریکا تلاش می کرد ما صنعت فولاد نداشته باشیم، علی رغم آن ما در این سال ها به تولید۳۰ میلیون تن فولاد رسیده ایم. این به معنای ۱۵ میلیارد دلار گردش مالی است.

⁦وی با اشاره به ظرفیت تولید در فولاد عنوان کرد:⁩ ما باید به ظرفیت ۵۰ میلیون تن فولاد برسیم زیرا پتانسیل های آن در حوزه های مختلف در کشور وجود دارند. خواهش من این است که دست اندرکاران صنعت فولاد برای رسیدن به ۴۵ میلیون تن برنامه ریزی کنند. بانک صادرات هم از طرح ها حمایت می کند. هدف ما این است که صنعت فولاد به ۳۰ میلیارد گردش مالی برسد.


مدیرعامل چادرملو در جشنواره فولاد مطرح کرد: ۱۲ هزار قطعه در فولاد و معدن را بومی سازی کردیم

⁦محمود نوریان، مدیرعامل چادرملو در افتتاحیه دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران اظهار داشت: ظرفیت تولید شرکت ۱.۷ میلیون تن بود که ۱.۴ تولید می کردیم و اکنون آن را به ۲.۱ میلیون تن رساندیم و اکنون ۱۲ هزار قطعه در فولاد و معدن را بومی سازی کردیم و قطعه سافت سنگ شکن با ظرفیت بالا را تولید کردیم که قبلا از متسو گرفته می شد.
⁦⁩ما از روزهای اولی که شرکت چادرملو به بهره برداری رسید ساخت قطعات داخل را شروع کرده ایم و حدود ۱۲ هزار قطعه را در چادرملو بومی سازی کرده ایم. اقدامات مختلفی در چادرملو برای بومی سازی صورت گرفته است.
محمود نوریان گفت: شرکت‌ها باید برای کسب دانش و تکنولوژی فعالیت داشته باشند اما به شرطی که شرکت‌های بزرگ داشته باشیم اما با شرایط فعلی سیاسی و اقتصادی تشکیل شرکتهای ۱۰۰درصد خصوصی بعید است و شرکت‌های خصولتی می‌توانند خوب فعالیت کنند.
وی ادامه داد: شرکت‌های داخلی رشد پیدا کردند و در زمانی که امکان صادرات به کشورهای اروپایی مانند متسو وجود داشت این کار انجام شد

نوریان در مورد ساخت قطعه در این واحد فولادی گفت: از روزهای اولی که چادرملو به ساخت قطعات پرداخت و در جهت پیشبرد اهداف خود شرکت‌هایی از داخل چادرملو ایجاد شد که می توان به فکور صنعت اشاره کرد.

وی افزود: ظرفیت تولید ۱.۷ میلیون تن بود که ۱.۴ تولید می کردیم و اکنون آن را به ۲.۱ میلیون تن رساندیم و اکنون ۱۲ هزار قطعه در فولاد و معدن را بومی سازی کردیم و قطعه سافت سنگ شکن با ظرفیت بالا را تولید کردیم که قبلا از متسو گرفته می شد

مدیرعامل چادرملو، آمار بومی سازی در این واحد را ۱۵۴۰ قطعه در کنسانتره سازی ذکر کرد.


علی آقامحمدی: پیشرفت صنعت کشور، کوبنده ترین جواب برای آمریکاست

⁦علی آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در جشنواره فولاد گفت: تا پیش از این در صنعت فولاد مشکلات متعددی داشته ایم، ولی در حال حاضر صنعت فولاد پیشرفت های زیادی دارد.
اراده ما بر این است که زنجیره فولاد را تکمیل کنیم. تقسیم کارها صورت گرفته و تا سال آینده به دستاوردهای تازه ای می رسیم. آقا محمدی ادامه داد:تمام زنجیره دیده و برای مرتفع کردن مشکلات تلاش شود و راهبرد معدن به جای نفت بتواند سامان بگیرد.
وی در انتها گفت: پیشرفت صنعت کشور، کوبنده ترین جواب برای آمریکاست.

در ادامه مهدی صادقی نیارکی، سرپرست معاونتامور صنایع وزارت صمت مطرح کرد:

ما پروژه محوری ساخت داخل را در وزارت صمت مطرح کردیم. مهمترین برنامه وزارت صمت تعمیق ساخت داخل است.  جهادگری این حرکت باعث شده است لغت نهضت را برای آن انتخاب کنیم. نهضت ساخت داخل اهداف کمی و کیفی دارد.

نیارکی هدف اصلی این پروژه را حرکت از مونتاژ کاری به نوآوری و تکنولوژی عنوان کرد. وی ادامه داد: در کشور ما مجموعه هایی که از ابتدا تا انتها را بومی سازی کنند وجود ندارد.

معاون وزیرمدیریت واردات را از دیگر اهداف این وزارتخانه عنوان کرد.

وی افزود: در قالب این همایش ها به همرسانی نیازمندی ها و توانمندی ها روی می دهد.

نیارکی گفت: تا پایان سال وزارت صمت هفت میز ساخت داخل دیگر دارد که یکی از آنها در حوزه فولاد است که در راستای به همرسانی نیازمندی ها و توانمندی هاست.


امضای تفاهمنامه بین وزارت راه و شرکت ذوب آهن اصفهان، و قرارداد میان مترو تهران و ذوب آهن 

تفاهم نامه ریل ذوب آهن با وزارت راه و شهرسازی، تفاهم نامه بین شرکت مترو اصفهان و شرکت ذوب آهن، تفاهم نامه بین گل گهر و کنسرسیوم مشترک ، تفاهم نامه بین خانه معدن و فولاد اکسین ،تفاهم نامه میان شرکت ملی فولاد و توربین سازی خاور میانه، قرارداد سه جانبه مابین اکسین، فولاد مبارکه و لوله سازی اهواز و ...به امضا رسید.

همچنین در ادامه مراسم پنل تخصصی و افتتاحیه نمایشگاه برگزار شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399