دوشنبه, 09 دی 1398 ساعت 08:47
کد خبر: 65763

میرسلیم: تولید قوای محرکه بی‌کیفیت، ارفاق به خودروسازها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصر اقتصاد: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سازمان ملی استاندارد باید از تولید قوای محرکه بی‌کیفیت جلوگیری کند؛ اما به دلیل حمایت از سیاست عدم کاهش تولید خودرو، معمولا به خودروسازها ارفاق می‌شود.

نشست خبری یازدهمین همایش بین‌المللی موتورهای درونسوز و نفت با حضور سید مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس همایش؛ علیرضا حاجی علی محمدی، رئیس انجمن علمی موتور ایران؛ برات قبادیان، دبیر علمی و عادل پیرمحمدی، مدیرعامل ساپکو در محل شرکت تحقیقات موتور ایران خودرو، صبح روز گذشته برگزار شد.
رئیس همایش بین المللی موتورهای درونسوز و نفت گفت: سازمان ملی استاندارد باید از تولید قوای محرکه بی‌کیفیت جلوگیری کند؛ اما به دلیل حمایت از سیاست عدم کاهش تولید خودرو، معمولا به خودروسازها ارفاق می‌شود.
مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مصرف بنزین کشور در حال حاضر حدود ۹۰ میلیون لیتر در روز است، اظهار کرد: عمده بنزین، در بخش حمل و نقل مصرف می‌شود که با توجه به اقدامات وزارت نفت در راستای خودکفایی تولید این حامل انرژی، توانسته‌ایم نیاز بخش داخلی به بنزین را تأمین کنیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در دولت‌های نهم و دهم به دلیل افزایش مصرف داخلی و ناهماهنگی میزان مصرف و تولید داخلی بنزین، مجبور به واردات بودیم که به دلیل تحریم‌ها، این بخش با مشکلاتی روبرو می‌شود؛ در نتیجه به پتروشیمی‌ها برای تولید بنزین روی آوردیم که آلایندگی زیادی داشت.
میرسلیم افزود: در حال حاضر مشکلی در کیفیت بنزین نداریم؛ اما باید قوای محرکه قابل اعتمادی را روی خودروهای خود نصب و استفاده کنیم تا مردم اعتماد کرده و این خودروها را خریداری کنند.
وی، میزان انرژی مصرف شده در کشور در بخش ترابری را بیش از ۲۷ درصد، عنوان و اظهار کرد: بخشی از این انرژی در نیروگاه‌ها مصرف می‌شود که آنها نیز از قوای محرکه درون‌سوز استفاده می‌کنند. در این راستا ما باید ترابری عمومی را گسترش دهیم؛ چراکه استفاده بیش از حد از خودروهای شخصی بر اثر کاهش ترابری حمل و نقل عمومی، باعث کاهش سرعت و راهبندان می‌شوند.
این مقام مسئول با بیان اینکه باید قوای محرکه استفاده شده در بخش حمل و نقل عمومی را ارتقاء دهیم، گفت: بهبود بازدهی به معنی کاهش مصرف بنزین است و در حال حاضر میانگین مصرف بنزین خودروهای داخلی در هر ۱۰۰ کیلومتر حدود ۹ تا ۱۰ لیتر است که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، باید این میزان مصرف کاهش یافته و به حدود ۵.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر برسد؛ در حالی‌ که در ایران ۷۰ درصد تولید آلاینده‌ها به قوای محرکه بازمی‌گردد.
میرسلیم دو عامل اصلاح طراحی موتور و همچنین ارتقای کیفی سوخت و روغن تولیدی پالایشگاه‌ها را به عنوان دو عامل کاهنده آلاینده‌ها معرفی کرد و توضیح داد: بخشی از آلاینده‌هایی که در نتیجه استفاده از سوخت ایجاد می‌شود، کربن است که این عنصر، سمی نیست؛ اما باعث ایجاد گرمایش می‌شود و به این ترتیب، شاهد بارندگی برف به طور گسترده مانند گذشته در کشور نیستیم و ذرات معلق، بنزن و آروماتیک‌ها می‌توانند اثرات سرطان‌زا داشته باشند.
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: نمی‌توان از انتشار صد درصدی آلاینده‌ها جلوگیری کرد؛ اما می‌توان این میزان را به عدد قابل توجهی کاهش داد که در نتیجه همکاری بخش‌های مختلف از جمله بخش دانشگاهی، صنعتی و همچنین همراهی با وزارت نفت و خودروسازان انجام می‌گیرد.
در ادامه نشست برات قبادیان در مورد بخشهای یازدهمین کنفرانس توضیح داد: این کنفرانس در 4 بخش مقالات، دو میزگرد تخصصی، نمایشگاه تخصصی و دو سخنرانی علمی کلیدی برگزار می شود و قصد داریم با برپایی این کنفرانس پیوندی میان دانشگاه و صنعت ایجاد کنیم و حرکتی از سوختهای مرسوم به سوخت های جایگزین داشته باشیم.
دبیر علمی همایش افزود: ما سعی کرده ایم در این دوره از نمایشگاه معکوس عمل کنیم و بیشتر تقاضا محور باشیم و نیازهای این صنعت به نمایش گذاشته شود.
سپس میرسلیم در پاسخ به سوال دستاوردهای 10 دوره همایش قبلی و رابطه دانشگاه و صنعت گفت: رابطه دانشگاه و صنعت باید تقویت شود و از سال 76 برای ایجاد این پیوند مرکز تحقیقاتی را بنیاد نهاده ایم.
یکی از دستاورهای مهم همایشهای گذشته تحول موتور پیکان بوده که همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.
اصلاحاتی هم بر روی موتورهای وارداتی انجام دادیم و با کسب موافقت دولت، راهبرد طراحی خودروی ملی را در دهه 80 تدوین کردیم و تولید خودروی پایه گاز سوز را در دست گرفتیم و به تولید رساندیم.
در ادامه قبادیان در تایید صحبت های میر سلیم عنوان کرد: رابطه صنعت و دانشگاه یک داستان قدیمی است و یک شکاف بین این دو وجود دارد . در دنیا دانشگاههای نسل 3 و 4 که دانشگاههای کارآفرین هستند شکل گرفته است و ما از آنها در این زمینه عقب هستیم.
اکنون شرایط طلایی همکاری این دو نهاد به وجود آمده است و ما سعی کرده ایم با درخواست نیاز خود، پایان نامه های دانشجویی را به صمت خود بکشانیم .
میرسلیم در مورد تولید خودروهای هیبریدی در کشور اظهار کرد: در این زمینه تحقیقات خوبی صورت گرفته است و ما در تولید این خودروها هیچ مشکل فنی و علمی نداریم ولی زمانی به تولید انبوه می رسد که توجیه اقصادی داشته باشد.
رئیس همایش ادامه داد: در سال 90 به درخواست دولت خودروی پایه برق را طراحی و عرضه کردیم ولی از آنجایی که این خودروها 50 تا 100 درصد گرانتر از خودروهای معمولی است و با توجه به قیمت بنزین در کشور، مردم نمی توانند و مایل به تهیه این خودرو نیستند و نیاز به حمایت و پشتیبانی دولت و پرداخت یارانه دارد.
وی ضمن اشاره به مزایای این خودرو از جمله کاهش مصرف سوخت و آلاینده ها ادامه داد: با توجه به مزایای خوبی که دارد و با توجه به وضعیت هشداردهنده هوای کلانشهرها ، دولت باید بخشی از هزینه ها را تقبل کند .
قبادیان در تکمیل صحبت های میرسلیم افزود: این طرح نیاز به سیاست گذاریهای حمایتی دارد و نیاز به برنامه کلان دارد.
پیر محمدی، مدیرعامل ساپکو هم گفت: ما زمانی می توانیم خودروی برقی تولید کنیم که بخش زیادی از آن بومی سازی شده باشد و تجاری کردن بسیار مهم است . ما می توانیم قطعات را به صورت CKDوارد کنیم ولی بر روی قیمت خودرو بسیار تاثیر می گذارد.
ما می توانیم این خودرو را در کشور تولید کنیم، ولی نیز به حمایت دارد و در چند روز گذشته که ترکیه از خودروی ملی خود رو نمایی کرد شاهد بودیم که دولت برای حمایت از این طرح قرارداد خرید 35هزار خودرو را امضا کرد ولی در کشور ما تضمینی برای تولید نیست.
مدیرعامل ساپکو مشکل بعدی تولید این خودروها را باتری عنوان کرد و گفت: مشکل بعدی ما باتری این خودروهاست که اگر بتوانیم مشکل را حل کنیم دیگر مشکلی وجود دارد.
پیر محمدی ادامه داد: استفاده از خودروی هیبریدی نقش بسیارر زیادی در کاهش آلودگی های کلان شهرها دارد و در کاهش مصرف سوخت در سطح شهری نقشی بسیاری دارد، ولی در مصرف ملی سوخت تاثیر چندانی ندارد چون این سوخت باید صرف تولید برق شود .
وی در مورد توان داخلی تولید بیان کرد: ما در طراحی و کالیبراسیون موتور به خودکفایی رسیده ایم و اکنون صاحب دانش فنی در این زمینه ها هستیم. ما باید بتوانیم تهدید تحریم را به فرصت تبدیل کنیم و این تحریم ها با وجود مشکلات و مسایلی که برای ما ایجاد کرده اند، توانسته ایم 120 میلیون یورو صرفه جویی ارزی داشته باشیم و اکنون 2000 خودروی تحویلی ما کاملا ساخت داخل است.
مدیرعامل ساپکو در مورد دیگر مشکلات صنعت خدرو عنوان کرد: مشکلات ما اکنون تامین مواد اولیه، صنایع نفتی و پتروشیمی است و مشکل ساخت خودرو نداریم. ما کار خود را کرده ایم و فولاد، آلومینیوم، نفت و پتروشیمی در اختیار ما نیست و اگر آنها اصالاح نشوند ما کار زیادی نمی توانیم بکنیم. ما از تمام ظرفیت داخل استفاده کرده ایم و حرکت صنعت خودرو باعث فعال سازی دیگر بخش ها هم شده است.
گفتنی است یازدهمین همایش بین المللی موتورهای درونسوز و نفت ۲۹ بهمن لغایت اول اسفند سال جاری برگزار می شود .

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399