یکشنبه, 20 مرداد 1398 ساعت 08:00
کد خبر: 60026

اطلاعات تکميلي

  • کدخدایی خبرداد

ایراد شورای نگهبان به طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: کدخدایی با اشاره به ایراداتی که شورای نگهبان به طرح دوفوریتی تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی کشور گرفته است، گفت: اطلاق مصوبه مذکور نسبت به مواردی که قرارداد بین اشخاص و بانک، شرعی و قانونی است، خلاف موازین شرع شناخته شد.

روز گذشته نشست خبری عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با اصحاب رسانه برگزار شد.
کدخدایی در ابتدای این نشست از پوستر همایش چهل سال قانون اساسی رونمایی کرد و گفت: همایشی به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس قانونی اساسی به حمایت دوستان علمی و دانشگاهی سراسر کشور در حال انجام است.
وی گفت: اولین دستور هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات بعد از تعیین رئیس و سخنگو، تعیین شاخص‌ها برای هیئت نظارت‌های استانی و شهرستانی بود. همچنین تعرفه‌هایی که از وزارت کشور برای انتخابات جهت تصویب ارسال شده بود مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و به وزارت کشور اعلام شد.

طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی تایید شد

کدخدایی درباره مصوبات مجلس شورای اسلامی، اساسنامه‌های دولت و استعلامات دیوان عدالت اداری گفت:  لایحه الحاق یک بند به تبصره ۱۱ قانون بودجه ۹۸ کل کشور در یکی از جلسات شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و عدم مغایرت آن با شرع مقدس اسلام و قانون اساسی تشخیص داده شد.
وی به طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: پس از بررسی در جلسات شورای نگهبان عدم مغایرت آن با شرع مقدس و قانون اساسی تشخیص داده شد.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: طرح حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که عدم مغایرت این طرح با شرع مقدس اسلام و قانون اساسی تشخیص داده شد.
کدخدایی به ایراداتی که شورای نگهبان به طرح دوفوریتی تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی کشور گرفته است اشاره کرد و گفت: اطلاق مصوبه مذکور نسبت به مواردی که قرارداد بین اشخاص و بانک، شرعی و قانونی است، خلاف موازین شرع شناخته شد.
وی افزود: همچنین در بند ۷ این طرح بحثی مطرح شده بود مبنی بر اینکه تحمیل زیان به بانک های دولتی بدون پیش بینی طریق جبران آن مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی تشخیص داده شد؛ همچنین در بند ۸ این طرح، موضوع ماده ۴۴ قانون پولی و بانکی مشخص نیست که آیا قطعی بودن رأی شورای پول و اعتبار مانع مراجعه به دستگاه قضایی است یا خیر که این مورد ابهام دارد و پس از رفع درباره آن اظهارنظر خواهد شد.
کدخدایی به لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی اشاره کرد و گفت: در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و علیرغم اصلاحات به عمل آمده، ایرادات سابق این شورا به ویژه ایرادات امنیتی کماکان به قوت خود باقی است.
وی ضمن اشاره به بررسی لایحه موافقتنامه بین ایران و جمهوری خلق چین در زمینه بهداشت و قرنطینه دامی گفت: از آنجایی که در این لایحه از اصطلاحات غیرفارسی استفاده شده بود، مغایرت آن اعلام شد و همچنین ایراداتی هم به طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی وارد شد.

طرح ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان به شورا ارسال نشده

این عضو‌ حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در رابطه با موضوع طرح ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج از کشور و اینکه آیا این طرح مغایر با آزادی‌های مطرح در قانون اساسی نیست، گفت: تاکنون چنین طرحی برای ما ارسال نشده و در مجلس هم چنین موضوعی را نشنیده‌ام، امیدوارم واصل شود بعد اظهار نظر می کنیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اینکه آیا وقت آن نرسیده است که در انتخابات تغییر رویه‌ای داشته باشیم، بیان کرد: ما برای هر کار دیگری غیر از کاری که تا کنون در رابطه با انتخابات انجام شده است نیازمند قانون هستیم و قانون مربوط به این مساله باید در مجلس به تصویب برسد. در رابطه با افراد و رویه شورای نگهبان، آماده هستیم به خود افراد هر گونه منع قانونی را گزارش بدهیم. ما هر هفته مراجعاتی از افراد که در گذشته صلاحیتشان تایید نشده داریم که به آنها توضیحاتی را ارائه می دهیم.

تا غلامی اظهار نظر نکند من حرفی نمی‌زنم

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در بحث استعفای غلامی کاندیدای حقوقدان شورای نگهبان در مجلس یکی از نمایندگان تهران شما را به طور خاص مسئول این استعفا دانسته و مدعی شده که مهندسی انتخابات کرده‌اید، گفت: لطف ایشان است که شامل حال من شده، وظیفه ندارم در هر بحثی که از سوی افراد مطرح می‌شود اظهار نظر کنم.
وی افزود: ترجیح می‌دهم درباره انصراف غلامی صحبت نکنم تا خود وی در این مورد صحبت کند زیرا دلایلی از زبان دیگران مطرح شده که در نامه غلامی درباره آن صحبتی نشده است.
کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اصلاح قانون انتخابات گفت : ما در ادوار گذشته با مشکلاتی مواجه بودیم که ادامه دارد. بخش هایی از اصلاحیه قانون انتخابات که اجرا نشده است می‌تواند به اجرا در بیاید و بخش هایی که زمانش گذشته است اجرا نخواهد شد. اگر قانون نارسا باشد طبیعتاً ممکن است مشکلاتی ایجاد شود و ما هم با این مشکلات روبه رو شویم.
وی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت الکترونیکی گفت: احراز هویت به صورت قطعی الکترونیک خواهد بود و در مراحل دیگر نیز آمادگی داریم که به صورت الکترونیکی اقدامات انجام شود.

مجلس به نامزدهای شورای نگهبان بالاترین رای را داد

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه افرادی که به عنوان حقوقدان در شورای نگهبان حضور یافتند دارای جهت گیری سیاسی هستند، گفت: مجلس شورای اسلامی به این به افرادی که تعبیر می‌شود دارای جهت گیری سیاسی هستند بالاترین رای داد شورای نگهبان بی طرفی را حفظ خواهد کرد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه پس از تحریم ظریف بحث تحریم آیت الله جنتی نیز مطرح شده است، شما چه واکنشی به این اقدام دارید؟ گفت: یاوه گویی ترامپ را جدی نمی‌گیریم، تحریم وزیر امور خارجه کشورمان همبستگی میان مردم و مسئولان را بیشتر کرد و این پاسخی به ناکارآمدی سیاست‌های آمریکا بود.
وی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با شبهات پیرامون نقض بی طرفی شورای نگهبان در جریان انتخاب اخیر حقوقدانان شورای نگهبان، بیان کرد: در مورد چیزی سوال کنید که ما مسئولش باشیم. مجلس محترم رای داد و افرادی که تعبیر می‌شود سیاسی هستند بالاترین رای را آوردند و مجلس هم در این جهت می‌توانست به افراد دیگری رای بدهد. اعضای شورای نگهبان ان شاءالله بر اساس نگرش و تخصص و دانش فقهی و حقوقی و قانونی خود اعلام نظر خواهند کرد و اطمینان می دهم هیچ گونه نگاه سلیقه‌ای و یا نقض بی طرفی در این جهت روی نخواهد داد.  
کدخدایی در مورد بررسی تابعیت دوگانه نامزدها و لیستی که در این خصوص در مجلس وجود دارد گفت: اگر در موقع بررسی صلاحیت‌ها مطلب خلافی نسبت به نمایندگان یا سایر افراد مطرح شود قطعاً رسیدگی خواهیم کرد. شورای نگهبان بر اساس قانون به صلاحیت‌ها رسیدگی کرده و مُرّ قانون را اجرایی می‌کند.

طبق قانون دلایل رد صلاحیت باید محرمانه باشد

وی در خصوص انتشار برخی موضوعات پیرامون فساد نمایندگان فعلی و نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: همه اسناد و مطالبی مختلفی که منتشر می شود نیازمند راستی آزمایی است و باید صحت و سقم آن روشن شود اگر صحت و سقم آنها در هنگام بررسی صلاحیت‌ها روشن شود قطعاً تاثیر گذار است اما گاهی اوقات اخباری منتشر می‌شود که صحت ندارد اگر صحت داشته باشد در بررسی صلاحیت دارد اثرگذار خواهد بود.
وی افزود: دلایل رد صلاحیت ها به نامزدها و وزارت کشور اعلام می شود.
سخنگوی شورای نگهبان در مورد اعلام دلیل رد صلاحیت ها گفت: در این خصوص نیازمند قانون هستیم و قانون در این خصوص نداریم. قانون اعلام کرده است باید دلایل رد صلاحیت‌ها محرمانه باشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399