دوشنبه, 16 ارديبهشت 1398 ساعت 11:22
کد خبر: 56111

اطلاعات تکميلي

  • برگزاری مراسم تودیع و معارفه نماینده ولی فقیه در حج:

عربستان دیه شهدای حج را ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر از فرستادن نامه‌ای به وزیر حج عربستان برای پرداخت غرامت شهدای مسجدالحرام طبق آخرین وعده داده شده، خبر داد و گفت: خیلی دلم می‌خواست تا هستم این مساله به پایان برسد اما شرمنده خانواده شهدا هستم.

مراسم تودیع و معارفه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با حضور حجت الاسلام محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری روزگذشته برگزار شد.

بلند شدن هر ندای اختلافی، کار دشمن است

حجت‌الاسلام محمد محمدی گلپایگانی که در این مراسم سخن می‌گفت، به مشاهداتش از سفری که به مناطق سیل‌زده در استان خوزستان داشت اشاره کرد و اتحاد مردم در این مناطق را اعجاب‌انگیز وصف کرد و افزود: دیروز از این سفر بازگشتم، آنجا آثار اتحاد و برابری مردم را در حادثه عظیم سیل شاهد بودم. واقعاً عجیب بود. این از برکات سیلی است که خرابی‌های فراوانی داشته است. تعداد زیادی از مردم کاشانه، مزارع و تمام هستی‌شان را از دست داده‌اند، اما دستاورد این حادثه مهم طبیعی آن هم در کشوری که جزو ۱۰ کشور حادثه خیز جهان است، ایجاد روح اتحاد بوده است.
وی ادامه داد: در چند ساعتی که آنجا حضور داشتم به شخصی برخوردم که مسؤولیتی هم داشت. درباره‌اش می‌گفتند این آقا تمام سه ماه را روزه گرفته است. واقعاً احساس حقارت کردم. از هیچ پولی برخوردار نیست و از بیت‌المال حقوقی نمی‌گیرد. می‌گفتند ۳۴ شب است که به خانه نرفته با اینکه خانه‌اش نزدیک محل حادثه بود. اتحاد و برابری خیلی علنی و روشن دیده می‌شد. این آثار و برکات سیل است. همان چیزی که مورد هجمه دشمن واقع شده است.
رییس دفتر مقام معظم رهبری گفت: دشمن با تمام وجود سعی می‌کند با نقشه‌های شیطانی این اتحاد را از بین ببرد. ما روحانیون که تریبون و فرصت داریم رسالت‌مان این است که اهمیت این اتحاد را یادآور شویم. هر حلقومی که ندای اختلاف از آن بلند می‌شود کار شیطان و دشمن است. اتحاد نقش بزرگی در حل مسائل کشور دارد. در مناطق سیل زده آنچه دیده‌ام همین بود. مردم یکپارچه و متحد پشت سر مقام معظم رهبری ایستاده بودند. وجود شریفشان مورد احترام است با آنکه ناراضی بودند و هستند اما در موضوع رهبری همه نظرشان یکی بود.
حجت‌الاسلام محمد محمدی گلپایگانی سپس حکم مقام معظم رهبری را به حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب به عنوان نماینده جدید ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی اهدا کرد و با اهدای لوح یادبود سازمان حج و زیارت و پرچم حرم امام حسین (ع) از چهار دهه فعالیت حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر تقدیر کرد.
در حکم مقام معظم رهبری برای حجت الاسلام عبدالفتاح نواب نیز آمده است: "اکنون که جناب حجةالاسلام آقای قاضی عسکر پس از یک دوره تلاش موفق در سرپرستی حجاج از این مسئولیت کناره‌گیری کرده‌اند با تشکر فراوان از خدمات گسترده‌ی ایشان، جنابعالی را که برخوردار از صلاحیت‌های وافر و تجربه‌های ارزشمند در امر خطیر حج و اتقان و کارآمدی در سابقه‌ی فعالیت‌های خود می‌باشید به نمایندگی خود و سرپرستی حجاج محترم ایرانی منصوب می‌کنم."
مراسم تکریم و معرفه نماینده قدیم و جدید ولی فقیه در امور حج و زیارت در حالی یک روز پس از صدور حکم مقام معظم رهبری برگزار شد که حجت‌السلام والمسلیمن قاضی‌عسکر گفت موضوع کناره‌گیری و استعفا از این مسؤولیت به سال ۱۳۹۴ برمی‌گردد اما حادثه منا مانع از این اقدام شد.
قاضی‌عسکر که پس از چهار دهه فعالیت از حوزه حج و زیارت کناره‌گیری کرده است، به تاریخچه حضورش در این مسند و جایگاه اشاره کرد و افزود: افتخارم این است که از همان ابتدای انقلاب کارم را با مقام معظم رهبری آغاز کردم، هرچند پیش از آن از سخنانشان بهره می‌بردم. تا سال ۱۳۶۳ در محضر امام (ره) بودم و پس از آن با حکم مقام معظم رهبری به عنوان امام جمعه عازم اصفهان شدم. در تمام دوران نکته‌ها از ایشان یاد گرفته‌ام. سعی کردم تمام وقتم را آنچنان که ایشان فرموده‌اند برای یک کار صرف کنم.
وی سپس خاطره‌ای از ملاقاتش با مقام معظم رهبری تعریف کرد و گفت: یک روز پس از آن که معظم له به عنوان رهبری توسط مجلس نخبگان انتخاب شدند، ملاقاتی با ایشان داشتم. گفتند من داوطلب نبودم ولی حالا که این مسؤولیت به من محول شده، با قدرت و قوت از آن پاسداری می‌کنم. این نکته را از ایشان آموختم. روزی هم که آقای ری‌شهری استعفا کردند و این مسؤولیت به اینجانب پیشنهاد شد، اصرار کردم ایشان بمانند، واقعاً دوران پرافتخاری در حج بود اما آقای ری‌شهری مُصر بودند که بروند، من هم براساس فرمایش رهبری گفتم که حقیقتاً داوطلب نیستم اما اگر شما امر می‌کنید، خود را سرباز آقا می‌دانم.
وی بیان کرد: در هیچ جای دنیا شخصیتی مدیرتر، فرهیخته‌، سیاستمدار و عالم‌تر از معظم له ندیده‌ام، هیچ‌کسی را شایسته‌تر از ایشان نمی‌دانم و براساس وظیفه شرعی خود را تسلیم می‌دانم اما احساس می‌کنم زیاد در این مسؤولیت مانده‌ام، نخستین سفرم به حج در سال ۵۹ انجام شد. موضوع استعفا را از سال ۹۴ مطرح کرده‌ام اما ایشان فرمودند از عملکرد شما راضی هستم که آن سال حادثه منا و مسجدالحرام اتفاق افتاد و شایسته نبود کناره‌گیری کنم، ماندم تا این حادثه به نتایجی برسد.
نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج به آخرین اقدامی که در زمینه منا انجام داده است، اشاره کرد و افزود: دو ماه پیش نامه‌ای را به وزیر حج عربستان نوشتم که شما به مردم قول دادید این چه رفتاری است، سه پیشنهاد هم مطرح کردم که دیه شهدای مسجدالحرام را یا به حساب سازمان حج واریز کند یا در زمان عمره خانواده‌های آن‌ها را دعوت کند و همان موقع مبلغ را اهدا کند و یا به نزدیک‌ترین سفارتخانه بدهند. منتظر اقدام آن‌ها هستیم.
وی گفت: خیلی دلم می‌خواست تا هستم این مساله به پایان برسد اما شرمنده خانواده شهدا هستم.
قاضی‌عسکر سپس به اقدامات صورت گرفته در نشر مفاهیم آموزشی به ۱۴۰۰ اثر رسیده است اشاره کرد و افزود: بسیاری از مسائل در حج در حال فراموشی است، سعی کردیم حج خونین را در ۹ جلد گردآوری کنیم و پژوهش گسترده‌ای درباره حادثه منا و مسجدالحرام درحال آماده است که فکر می‌کنم در ۵۰ جلد منتشر شود.

ارتباط‌های مویرگی ایران در حج

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تکریم و معارفه نمایندگان قدیم و جدید ولی فقیه در امور حج و زیارت، یادآور شد: معتمد بودن مقام معظم رهبری و نظام در سرپرستی حج جایگاه مهمی دارد و حفظ و ارتقا این شأن، این اعتماد به کمک خواهد آمد.
وی به فعالیت‌های اثرگذار قاضی‌عسکر در آموزش حجاج، مقابله با شبهه‌های وهابیون و دیپلماسی حج اشاره کرد و افزود: در این دوره ارتباطات مویرگی پدید آمد و فرصت‌های بدیعی برای ارتباط ایران با جهان اسلام شکل گرفت و مروادات هوشمندانه‌ای با مقامات عربستان انجام شد.
وی افزود: برای حفظ کرامت و عزت زائران ایرانی وفت جامعی گذاشته شد و دغدغه جدی آقای قاضی‌عسکر بود به طوری که جایگاه ایران را در تاریخ حج پایدار شد، امروز که با اصرار ایشان از حضورشان بی‌بهره می‌شویم باید این مثل را بگوییم که صد حیف که آن رفت و صد شکر که این آمد.
صالحی ادامه داد: با شناختی که از آقای نواب (نماینده جدید ولی فقیه در امور حج و زیارت) دارم، مطمئنم خلاء را پر می‌کنند و در دهه پنجم انقلاب، در این حوزه گام گام با رویش پیش خواهیم رفت.
علی‌رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت نیز به نقش اثرگذارحجت‌الاسلام قاضی‌عسکر در مقام نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اشاره کرد و گفت: توسعه دیپلماسی حج، برقراری وحدت بین مسلمانان، شجاعت و پگیری در برقراری واجب شرعی که زمانی متوقف شده بود، عملی مجاهدگونه برای احیای دوباره حج پس از فاجعه منا، محافظت از حقوق مردم، پختگی سیاسی و برخوردی خارج از هرگونه جناح‌گرایی و گسترش فعالیت‌های پژوهشی و توجه به انتقادها از جمله خصوصیات مثال‌زدنی ایشان است که باعث شد مسیر حج هموار شود.
وی همچنین نماینده جدید ولی فقیه در امور حج و زیارت را کارشناس زبده تاریج جهان اسلام و آشنا به امور حج دانست و بیان کرد: امیدواریم در این مسیر تعاملات خوبی با جهان اسلام برقرار شود.

اجازه نمی‌دهند حج کانون جهان اسلام شود

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهاشم حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه نیز در وصف خصایص نیکو و اثرگذار قاضی‌عسکر نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت در مقابله با تهدید وهابیون در عربستان و دیپلماسی حج، سخن گفت و یادآور شد: مسوؤلیت برای هیچ‌کسی جاودانه نیست تا مسؤولیت داریم و زمینه خدمت فراهم است از آن بهره ببرید.
وی ادامه داد: اگر اجازه داده می‌شود در موسم حج می‌توانستیم تحول بنیادی در جهان اسلام و بشریت به خاطر پیوستگی بین امت اسلامی ایجاد کنیم ولی متأسفانه این اجازه را نمی‌دهند و این اتفاق هم رخ نداده است. حج کانون محوری در تحول جهان است.
سپس، حجت‌الاسلام محمد محمدی گلپایگانی حکم مقام معظم رهبری را به حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب به عنوان نماینده جدید ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی اهدا کرد و با اهدای لوح یادبود سازمان حج و زیارت و پرچم حرم امام حسین (ع) از چهار دهه فعالیت حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر تقدیر کرد.

حج در مبارزه با فساد نقش دارد

حجت‌السلام والمسلمین عبدالفتاح نواب، نماینده جدید ولی فقیه در امور حج و زیارت که در آستانه حج در این مسؤلیت منصوب شده است، گفت: انتظار می‌رود حجی که در پیش است با لطف خدا با کمترین آسیب اجرا شود و این گرانی کمتر به زائران آسیب برساند.
وی با اشاره به آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی، اظهار کرد: حج می‌تواند در تداوم این انقلاب و حتی استقلال کشور و روابط خارجی، سبک زندگی اسلامی و مبارزه با فساد نقش داشته باشد. کارهایی شروع شده که باید تکمیل شود.
در این مراسم از کتاب «موسوعه حج خونین» با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌السلام والمسلمین محمدی ری‌شهری و رئیس سازمان حج و زیارت رونمایی شد. این کتاب طبق اظهارات قاضی‌عسکر درباره حج سال ۶۸ است که موضوع آن در حال فراموشی است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399