دوشنبه, 16 مرداد 1396 ساعت 10:11
کد خبر: 15860

انعقاد تفاهم‌نامه‌ 800 میلیارد تومانی برای محرومیت‌زدایی و ایجاد 8000 شغل در سیستان و بلوچستان

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

عصراقتصاد: رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: با انعقاد تفاهم‌نامه‌ 800 میلیارد تومانی برای محرومیت‌زدایی و ایجاد 8000 شغل در استان سیستان و بلوچستان، میزان سرمایه‌گذاری ستاد در این استان به 1000 میلیارد تومان می‌رسد.

این تفاهم‌نامه را محمد مخبر، رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و علی‌ اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان امضا کردند.

محمد مخبر در نشست مشترک با استاندار سیستان و بلوچستان و امضای تفاهم‌نامه‌ توانمندسازی اقتصادی، اجتماعی و کمک به محرومیت‌زدایی و قراردادهای مشارکت با جوامع محلی و روستایی اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان نقطه‌ وحدت و نمونه‌ هم‌زیستی اقوام مختلف است و ارتباط و علاقه‌مندی بسیار خوبی بین مردم سیستان و بلوچستان و رهبری وجود دارد.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خاطرنشان کرد: کارخانه‌ فرآوری خرما در سراوان با سرمایه‌گذاری 180 میلیارد ریال و کارخانه‌ فرآوری پسته در بخش کورین شهرستان زاهدان با سرمایه‌گذاری 130 میلیارد ریال توسط بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) ساخته می‌شود.

وی تصریح کرد: بنیاد برکت به 2 هزار نفر در سیستان و بلوچستان تسهیلات قرض‌الحسنه‌ 50 میلیون ریالی برای ایجاد طرح‌های اشتغال‌زایی از جمله خرید شتر اعطا می‌کند.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: 150 میلیارد ریال برای جذب 70 هزار کودک بازمانده از تحصیل در سیستان و بلوچستان اختصاص‌می یابد. با اختصاص این میزان اعتبار، تمام 70 هزار کودک بازمانده از تحصیل در سیستان و بلوچستان مهر ماه امسال سر کلاس درس حاضر خواهند شد.

وی افزود: بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان پنج هنرستان کار و دانش به منظور مهارت‌آموزی به دانش‌آموزان این استان می‌سازد.

دکتر مخبر اظهار داشت: بنیاد برکت 25 درصد هزینه‌ ساخت بیمارستان 500 تخت‌خوابی در حاشیه‌ی زاهدان را نیز تقبل می‌کند.

وی گفت: تاکنون از سوی این ستاد 200 میلیارد تومان در استان هزینه شده است و در این سفر نیز تأکید بر بخش سرمایه‌گذاری و اشتغال است که در رفع بیکاری استان و ارتقای معیشت مردم  مؤثر هستند. سیستان و بلوچستان ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد که با برنامه‌ریزی دقیق می‌توان از این پتانسیل‌ها برای تأمین نیاز سایر استان‌های کشور نیز بهره برد.

اجرای طرح‌های توانمندسازی اقتصادی با اشتغال‌زایی برای بیش از 8000 نفر در مناطق محروم استان از طریق مشارکت با کارآفرینان با اولویت کسب و کارهای متوسط در مناطق محروم و هم‌چنین مشارکت اقتصادی اجتماع‌محور در قالب الگوهای آسمان و آفتاب با اولویت کسب‌وکارهای خرد، متوسط و مشاغل خانگی، اجرای طرح‌‌های اقتصادی توسط گروه توسعه‌ اقتصادی تدبیر با اولویت کسب‌وکارهای بزرگ و تأکید بر مزیت‌های اقتصادی استان سیستان و بلوچستان، حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان از طریق مؤسسه‌ دانش‌بنیان برکت، اعطای تسهیلات مالی ارزان‌قیمت جهت حمایت، راه‌اندازی و فعال‌سازی واحدهای تولیدی خرد و متوسط و اعطای وام قرض‌الحسنه‌ به مردم مناطق محروم استان جهت حمایت از مشاغل خرد و خانگی، از جمله مفاد این تفاهم‌نامه است.

در این تفاهم‌نامه هم‌چنین اعتبار قابل‌توجهی برای اجرای طرح‌هاي عمرانی، زيربنايي، فرهنگی و اجتماعی و رفع محرومیت و پشتیبانی همه‌جانبه از توسعه‌ پایدار مناطق محروم استان و کمک به ساخت و تکمیل 1000 باب مسکن محرومین در قالب تفاهم‌نامه‌ی مشترک با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اختصاص یافته است. کمک به زوج‌های نابارور مناطق محروم و تأمین جهیزیه برای زوج‌های نیازمند نیز از دیگر تعهدات ستاد در این تفاهم‌نامه است.

حضور فعال و مشارکت راهبردی در اجرای پروژه‌ها، معرفی مزیت‌های نسبی شهرستان‌ها، تأمین و تخصیص نیازهای زیرساختی، تأمین و ارایه‌ مجوزهای مورد نیاز در اجرا و بهره‌برداری پروژه‌ها، رفع موانع اجرایی و فراهم ساختن مقدمات، پیش‌نیازها و الزامات مطالعاتی، تسهیل‌گری، استفاده از امکانات و ظرفیت‌های انسانی و فنی استان و فراهم‌سازی مشارکت مردم محلی نیز از جمله تعهدات استانداری در این تفاهم‌نامه است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399