آب و نیرو

چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 22:50

ایران دچار «رادیکالیزم» آب و هوایی شده است

عصراقتصاد: اردکانیان وزیر نیرو:به گفته اردکانیان، نخستین کاری که باید در ساخت سد ها انجام شود، بازنگری براساس آخرین یافته های جهانی در ارتباط با شرایط تغییر اقلیم است و چنانچه این نظریه غالب باشد که منطقه ما به سمتی می رود دچار یک نوع «رادیکالیزم» آب و هوایی است،…
چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 09:50

تبدیل سیلاب به فرصت

مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو گفت: جنس سیلاب با دیگر حوادث طبیعی بسیار متفاوت است؛ به گونه ای که با اعمال مدیریت درست می توان تهدید آن را به فرصتی برای کشور تبدیل کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای فارس با بیان اینکه قطعا بارندگی های اخیر تاثیر مستقیم بر ورودی سدهای استان داشته است، خاطرنشان کرد: ورودی آب در سدهای موثر استان فارس 50 درصد اضافه شده است.
سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 15:27

افزایش حجم کنترل سیل سدهای خوزستان

 مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: فعلا برای چند روز آینده بارندگی پیش بینی شده و ما هم در حال رصد شرایط هستیم، خروجی‌ها را کم می‌کنیم و ظرفیت کنترل سیل را هم در نظر می‌گیریم تا بتوانیم از سیلاب‌های احتمالی آینده جلوگیری کنیم.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: تولید برق نیروگاه های آبی کشور با توجه به بارش های اخیر حدود چهار تا پنج هزار مگاوات نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: در فروردین‌ماه سال جاری 560 میلیون متر مکعب آب از سدهای استان به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است.
مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: احیای تالاب هورالعظیم و شادگان از فواید بارش‌های اخیر بود که در بحث ریزگردها موثر خواهد بود.
سخنگوی صنعت برق کشور از افزایش ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ مگاواتی نیروگاه‌های آبی کشور نسبت به سال گذشته خبر داد.
وزیر نیرو گفت: بر اساس آخرین گزارش ها، از 2 هزار و 400 روستایی که برق آنها در اثر سیل قطع شد، فقط 35 روستا اکنون قطعی برق دارد و از سه هزار و 800 روستایی که در اثر سیل با قطعی آب روبرو شد، در زمان حاضر 52 روستا…
عصراقتصاد: بارندگی های 290 میلیمتری سال آبی جاری (ابتدای مهرماه تا 20 فروردین ) موجب شده است تا میزان نزولات جوی امسال در کنار سال آبی 71-72 به عنوان پربارش ترین سال های آبی نیم قرن اخیر کشور ثبت شود.
طبق پیش بینی ها در سال 1398 میزان تولید نیروگاه‌های برق آبی استان تهران ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش خواهد داشت.
سه شنبه, 20 فروردين 1398 ساعت 15:36

پایداری کامل سدها برای مواجه با سیلاب

اردکانیان در پاسخ به سئوالی در خصوص آمادگی سدهای کشور برای مواجه با سیلاب‌های پیش‌رو عنوان کرد: در حال حاضر آمادگی کاملی وجود دارد تا نه این بارش‌ها بلکه میلیاردها مترمکعب آب ناشی از ذوب شدن برف‌های فراوانی که در ارتفاعات باردیده است و در فصل بهار با افزایش دما…
سه شنبه, 20 فروردين 1398 ساعت 14:51

سد کرخه تاکنون 3 سیلاب را مهار کرده

یزدانی با تاکید بر اینکه شرایط سد پایدار است و مشکلی وجود ندارد، گفت: سد کرخه تاکنون 3 سیلاب را مهار کرده که 2 سیلاب در تاریخ این سد بی‌نظیر بوده‌اند.
دوشنبه, 19 فروردين 1398 ساعت 13:09

بازگشت هزارساله سیل در محدوده کرخه

مهدی قمشی (رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز) دبی ورودی معادل هشت هزار متر مکعب در ثانیه در رود کرخه را بی‌سابقه می‌داند و می‌گوید که این چرخه بازگشت هزارساله سیل در محدوده کرخه است.
وزیر نیرو گفت: برنامه ای سه ساله برای بازسازی صنعت برق عراق تدوین شده است که با اجرای آن، ظرفیت تولید برق این کشور 30 درصد افزایش می یابد.
دوشنبه, 19 فروردين 1398 ساعت 10:38

ظرفیت سدهای آذربایجان شرقی تا 57 درصد پر شد

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: در بارندگی های اخیر بیش از 57 درصد ظرفیت سدهای این استان پر شده است.
مرضیه امیری عصراقتصاد: سیل اخیر در استان های مختلف باعث شد تا بیش از گذشته انجام فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری مورد توجه و تأکید قرار بگیرد حتی مردم و مسئولان ارشد کشور به تأثیر اجرای این پروژه ها در سطح کشور برای جلوگیری از خسارات ناشی از سیلاب…
از ابتدای مهرماه امسال تا روز شانزدهم فروردین ماه حجم بارش های کشور به 281.3 میلیمتر رسید که این میزان بارندگی نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته نشان از رشد 180 درصدی بارش ها را دارد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: میزان تراز آب در سد کرخه از تراز نرمال فراتر رفته است و اکنون با شرایط ریسکی در این سد در حال کار کردن هستیم.
دوشنبه, 12 فروردين 1398 ساعت 17:21

هیچ گزارشی مبنی بر شکستگی سدها نداشته ایم

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر شکستگی سدها و یا ایجاد آسیب در سدهای کشور نداشته‌ایم، اما در حوزه حجم مخازن باید گفت که بسیاری از سدها وضعیت پرشدگی دارند و قدرت تخلیه زیادی به دلیل حساسیت‌هایی که در پایین دست وجود دارد…
وزیر نیرو گفت:‌ اطمینان خاطر می دهم که وضعیت سدها و بحث پایداری آنها نه تنها در خوزستان بلکه در کشور به دلیل دقت بالا در مطالعات و طراحی سدها و پیش بینی سیلاب با دوره های بلندمدت، هیچگونه جای نگرانی ندارد.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه حجم فعلی آب موجود در مخازن سدهای کشور به ۳۵ میلیارد مترمکعب رسیده است، تاکید کرد: وقوع سیلاب‌های اخیر در کشور موجب شده است تا ۷۰ درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور پر شود.
چهارشنبه, 07 فروردين 1398 ساعت 12:00

تهران دیگر با مشکل تامین آب مواجه نیست

 مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران اعلام کرد: طبق گزارش های ارائه شده وضعیت سدها تا پایان سال آبی خیلی بهتر از سال گذشته و دیگر سال ها خواهد بود و دیگر با مشکل تامین آب مواجه نیستیم.
وزیر نیرو، گفت: امسال ۴۴۰۰ نیروگاه جدید را وارد مدار برقی کشور خواهیم کرد.
عصراقتصاد: ایران تا کنون در صادرات برق به عراق عملکرد مطلوبی داشته است و طبق توافقات طرفین طرح های بزرگ بازسازی صنعت برق این کشور توسط متخصصان ایرانی انجام خواهد شد، مساله ای که شرکت های ایرانی را به نقش اصلی بازسازی صنعت برق عراق تبدیل خواهد کرد.
طبق توافق میان وزرای نیرو و برق ایران وعراق جبران کمبود تولید برق عراق تا پایان سال 2021 توسط شرکت‌های ایرانی انجام خواهد شد. براساس این توافق سه برنامه سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق تا پایان سال 2019 میلادی، کاهش تلفات شبکه برق عراق به میزان 30 درصد…
دوشنبه, 20 اسفند 1397 ساعت 08:31

وزیر نیرو نمایندگان مجلس را قانع کرد

نشست کمیسیون با حضور وزیر نیرو برگزار شد و رضا اردکانیان با پاسخ های خود به سوالات نمایندگان مجلس آنها را قانع کرد.
یکشنبه, 19 اسفند 1397 ساعت 13:38

آب 62 سد بزرگ کشور کمتر از 40 درصد

62 سد بزرگ کشور که 35 درصد از مجموع منابع آبی 178 سدهای ایران را نگهداری می کنند، کمتر از 40 درصد آب دارند. زمستان امسال از نظر نزولات جوی، جزو فصل‌های پربارش در سال های اخیر به حساب می آید اما پراکندگی بارش‎‌ها و نوسان روان‌آب ها سبب شده…
نخستین نمایشگاه تخصصی برق و صنایع وابسته ایران در مرکز دائم تجارت کالاهای ایرانی در محل نمایشگاه های بین المللی بغداد پایتخت عراق گشایش یافت. نمایشگاه تخصصی برق و صنایع وابسته، روز دوشنبه با حضور 'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران و 'لوی الخطیب' وزیر برق عراق و جمعی از…
عصراقتصاد: نخستین جشنواره نیرو و رسانه با معرفی نفرات برتر و تقدیر وزیر نیرو از برگزیدگان به کار خود پایان داد. با اعلام نتایج نهایی داوری آثار ارسالی به جشنواره نیرو و رسانه، این رویداد رسانه ای نیز با تقدیر وزیر نیرو از برگزیدگان به کار خود پایان داد. رضا…
صفحه 1 از 44

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395