چهارشنبه, 12 دی 1397 ساعت 08:00
کد خبر: 51324

محسن رضایی: بهتر بود می نوشتم: «عملیات کربلای چهار فریب دشمن شد»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هفته گذشت در سالگرد عملیات کربلای 4 توئیتی از محسن رضایی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس و دبیرکل فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد که عکس العمل های متفاوتی را به دنبال داشت.
با توجه به چالشی بودن موضوع و توجه عمومی به موضوع ، مدیر مسئول روزنامه عصراقتصاد هم دریادداشت های روزانه خود در همین ستون سعی کرد به موضوع روز بی تفاوت نباشد، اما فارغ از موضع گیری های احساسی و سیاسی ، بدون داوری در مورد سخنان رضایی و منتقدین وی ، به یک موضوع توجه کرد و آن انتقاد از جغرافیا و زمان انتخاب طرح موضوع بود.
محسن رضایی بعد از مطالعه همه اظهارات ، روز دوشنبه در گفت و گو با برنامه"حالا خورشید"شبکه 3 سیمای جمهوری اسلامی ایران ضمن روشنگری بیشتر در مورد عملیات کربلای 4 و مطالب مطرح شده، از رسانه های خواست کرد  که با رعایت قانون مطبوعات نسبت به انعکاس آن اقدام کنند.
نظر به این که بخش هایی از سخنان ایشان که درحدود706کلمه از 3300 کلمه کل مصاحبه ، درراستای انتقاد یادداشت این روزنامه بود، عینا همان بخش را برای تنویر افکار عمومی در ذیل تقدیم خوانندگان گرامی می کنیم:
"فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس در پاسخ به اظهارت یکی از مشاوران رئیس جمهور و یکی از معاونان وزارت کشور در دوران اصلاحات و چند کاربر دیگر در فضای مجازی گفت: من همه پیام ها را دیده ام و با صبر و حوصله خوانده ام. ما هر سال دیماه با داستان تکراری عده ای مواجه می شویم که می گویند کربلای چهار لو رفته و هزاران نفر شهید شده و فرماندهان هیچ توجهی به جان بچه های مردم نداشته اند! امسال هم سوم دیماه این موج شروع شد و روزهای چهارم و پنجم دیماه ادامه یافت. من یک توئیتی زدم که خب شما که این همه حرف می زنید از یک زاویه دیگر نگاه کنید. ما یک عملیاتی را تبدیل به یک فریب کردیم، حالا که می خواهد نقد بشود بیایند و روی این جنبه بحث شود."
………

"رضایی افزود:قبول دارم توئیتر فضای مناسبی برای طرح موضوعات جنگ نیست. چون موضوع کربلا چهاردرآنجامطرح شده بود وارد شدم .البته می خواستم ذهن ها رابه کلمه فریب توجه بدهم. ازطرفی می خواستم پاسخی به برخی سوالات بدهم وازطرف دیگر من شرایط کشور را بسیار حساس می بینم می خواستم همه را به کلمه فریب توجه بدهم . البته آنهایی که نقد دلسوزانه کردند را دستشان رامی بوسم.من قصدرویارویی بامنتقدین ندارم.کشور مادرشرایط مهمی است. خواهش می کنم مسوولان به دردمردم برسند
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مردم و مسوولان هوشیار باشند. ترامپ می خواهد امسال یا سال آینده به ما رو دست بزند. می خواهد شاید مشابه اینکه کره را تهدید کرد و قصد فریب رهبر کره را داشت ناوهایش را به سواحل کره برد و مذاکره کرد. ولی رهبر کره شمالی برگشت به پاشنه خودش و فهمید که آقای ترامپ می خواهد گولش بزند. می خواهم به مسوولان کشور بگویم، امروز روز بسیج رسیدگی به وضع مردم است. فریب ترامپ را نخورند. ما تنها راه پیروزی مان و نجاتمان، این است که دست به زانوی خودمان بگیریم و به مردم تکیه کنیم.
وی افزود: ترامپ به دنبال فریب ماست. ازاین توئیت می توان یک فرامتنی رانیز به دست آورد. مادر مجمع تشخیص هستیم وداریم نظارت می کنیم. نمی خواهم واردبرخی مسائل بشوم. خواستم به مردم ومسوولان توجه بدهم که شایددر ماه های آینده اتفاقاتی رخ دهد. مصلحت کشور پرداختن به مسایل حاشیه ای نیست. درمقابل اصرار خاطراتی رشید پور دکتر رضایی گفتند که مهم باقی ماندن همین ابهام است. هنر سیاست همین است. ما نمی خواهیم عده ای فکر کنند که من قصد تضعیف دولت و یا مجلس را دارم. توئیت در مورد مسائل سیاسی خوب است اما قبول کردم که در مورد مسائل جنگ، توئیتر انتخاب خوبی نبود. می خواستم به کلمه فریب توجه بدهم.
محسن رضایی گفت: بهتر بود که در پیامم می نوشتم: «عملیات کربلای چهار فریب دشمن شد.»مسوولان کشور که با من ارتباط دارند می توانستد حضوری یا تلفنی به من نظرشان را بگویند. خواهش من از همه تحلیلگران و نخبگان این است که مراقب فریب دشمن باشند و افکار عمومی را به طرف تولید و کارآفرینی بسیج کنید. بحث اصلی ما این است که در جنگ اقتصادی باید پیروز شویم. مادران شهیدی بودند که بعد از شهادت اولین فرزندشان، پسران دوم و سوم خود را به جبهه فرستاده اند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اینهامسائلی هستند که شما ودوستان رسانه ای می توانیدروی آن تاکید کنید. این دعواهای سیاسی موجب نشود که پشت داوطلب های دفاع آینده کشور بلرزد. ما گفتیم که این عملیات را تبدیل به فریب برای دشمن کردیم. کلمه «عملیات فریب» نبوده است. بعضی از عملیات ها اگر صورت بگیرد ولو با شهادت که دشمن را از یک نقطه دیگری منحرف کند تا ما در آن نقطه پیروزی بزرگ به دست بیاوریم در تمام جنگ دنیا هست. مدل هم اینگونه است که یک صحنه عملیات درست می کنند، وانمود می کنند که شکست خورده اند و تلفات داده اند، دشمن آنها را تعقیب می کند و می افتد در تله ای دیگر. عملیات کربلای چهار عملیات فریب نبوده اما تبدیل به عملیات فریب شد. اگر در جایی از دفاع مقدس چنین می کردیم این باید جزو محاسن جنگ باشد. ما در کربلای چهار می خواستیم که از اروند عبور کنیم ولی وقتی که نتوانستیم این را تبدیل به فریب کردیم. ما دو نوع عملیات فریب در جنگ داریم. ان شا الله در آینده وارد جنگی نشویم."

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395