بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

هَلْ أَتَى عَلَى الْإِنسَانِ حِينٌ مِّنَ الدَّهْرِ لَمْ يَكُن شَيْئًا مَّذْكُورًا

آيا زمانى طولانى بر انسان گذشت كه چيز قابل ذكرى نبود

إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن نُّطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعًا بَصِيرًا

ما انسان را از نطفه مختلطى آفريديم و او را میآزماييم بدين جهت او را شنوا و بينا قرار داديم

إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا

ما راه را به او نشان داديم خواه شاكر باشد و پذيرا گردد يا ناسپاس "قران کریم ، سوره دهر، آیات 1 تا3"

مرام نامه اخلاق حرفه‌ای روزنامه عصر اقتصاد

بر این باوریم :شغل خوب که هم انسانیت انسان را ارج نهد و هم برای سایر انسان ها مفید باشد، خود از بزرگترین عبادات است.

خدا را شاکریم که به ما توفیق اشتغال در کسوت روزنامه نگاری اقتصادی و فعالیت در رسانه جمعی را عنایت کرد، که در کنار تلاش معقول برای معاش شریف خود، خادمین رشد و آگاهی مردم، فراهم آورندگان زمینه تحقق عدالت اطلاعاتی در جامعه و همراهان خادمین جامعه اسلامی ایران برای توسعه و رشد اقتصادی و ارتقاء رفاه اجتماعی باشیم؛ تا جایی که مضیقه های مادی، انسان ها را از سیر به سوی خدا و بندگی حق باز ندارد.

الف:اصول کلّی

1-      تلاش در رعایت و عمل به اصول اخلاق و منش اسلامی در همه امور و پذیرا بودن انتقاد در این چارچوب ازطرف همه ذیربطان و ذینفعان

2-      تقیّد به رعایت قوانین جاری حاکم بر فعالیت رسانه ای در کشور

3-      اولویت دادن به منافع ملت ایران اسلامی نسبت به منافع فردی و سازمانی

4-      حفظ حرمت، آبرو و منافع مشروع افراد و شان و اعتبار ملی

5-      حفظ حرمت و جایگاه خبر نگاران و فعالیت رسانه ای در حوزه حرفه ای و صنفی مربوط

6-      تلاش برای همگرایی، مهربانی و شادابی جامعه در مسیر تعالی انسان

7-      پرهیز از غیبت، تهمت، افشای اسرار فردی، انتشاراخبارغیر مستند، تصرف نا حق در تالیفات اصحاب صنف و تقویت کسب و کار و در آمدهای باطل

8-      رعایت کسب در آمدهای مشروع ،شفاف و منصفانه با تاکید بر قالب های شناخته شده صنفی

9-      تلاش برای بهره برداری از علوم، فنون، مهارت ها و تجهیزات  نو و روزآمد در حد امکانات ملی، برای تقویت و بهینه سازی خدمات روزنامه نگاری

10-  ایجاد تعامل مفید و موثر بین بخش های اقتصادی کشور و این بخش ها با مردم، با تکیه بر حمایت و دفاع از محرومین و مستضعفینی که به قول شهید رجایی" نه، دارند و نه، زبان گفتن دارند"

 

ب: مصادیق عملی

1-      برای ما کارکنان روزنامه عصر اقتصاد، روش های حرفه ای، منافع  و حمیّت صنفی، به هیچ وجه مجوز عدول از ارزش های انسانی و نادیده گرفتن سجایای اخلاقی نیست.

2-      با حفظ آزادگی و پرهیز از تنگ نظری های صنفی، همیشه مدافع حرمت و شأن روزنامه نگاران و اهالی رسانه کشوریم.

3-      در فعالیت های شغلی خود، کلیه ارتباطات حرفه ای، در چارچوب مقررات داخلی و سلسله مراتب سازمانی موسسه روزنامه عصر اقتصاد انجام می دهیم، هر گونه ارتباط حرفه ای فردی و غیر سازمانی را نفی می کنیم.

4-      استفاده از منابع رسانه ای دیگر را در چارچوب قوانین و با ذکر منبع مجاز می­دانیم.

5-      مصاحبه، کسب نظر و انعکاس دیدگاه های افراد باید علنی، شفاف و با اطلاع فرد مربوط انجام می دهیم. به جز مواردی که توسط سایر رسانه ها منعکس شده باشد و یا به صورت عمومی مانند سخنرانی ها، مجامع و نشست های عمومی مطرح شده باشد.

6-      با احترام به عقاید، دیدگاه ها و موضع گیری سایر افراد، جناح ها و رسانه ها، مواضع و جهت گیری های کارکنان، مدیران و اعضای تحریریه روزنامه عصر اقتصاد، به عنوان یک مجموعه منسجم، در چارچوب خط مشی روزنامه صورت می گیرد.

7-      به اخبار تحلیل های غیر اقتصادی،مانند سیاسی، اجتماعی، ورزشی و فرهنگی، در حد نیاز فعالان اقتصادی و مخاطبین روزنامه، بدون گرایش های جناحی می پردازیم.

8-      ارتقاء فرهنگ اقتصادی جامعه، با ایجاد فرصت نقل مطلب ازعالمان و صاحب نظران رشته های مختلف اقتصادی و مالی ، را جزء وظایف حرفه ای خود می دانیم.

9-      تکنیک ها و روش های حرفه ای تعریف شده در صنف روزنامه نگاری کشور مانند قالب های تعیین شده برای تنظیم خبر، گزارش، تحلیل و ... را به دقت رعایت می کنیم.

10-  حقوق، حیثیت و منزلت افراد، سازمان‌ها و مؤسسه‌های دولتی و خصوصی مرتبط با حوزه‌‌های خبری را مسئولانه رعایت می کنیم.

11-  از هرگونه تخریب و اختلال در بازار مسلمین و محیط معاش ملت، با انتشار اخبار و تحلیل های نادرست پرهیز می کنیم . این به معنی امتناع ازهشدارهای سنجیده و روشنگرانه و خیرخواهانه در چارچوب مسئولیت اجتماعی روزنامه  نیست.

12-   از فضا سازی خبری که باعث اضرار به مردم می شود، هم چنین اقداماتی که به نفع رانت خواران، فرصت طلبان، متجاسرین به حقوق مردم ،عوامل زر و زور تزویر و خصوصا مخالفین داخلی و خارجی مردم ایران اسلامی باشد، پرهیز می کنیم.

13-  احترام به علوم و تجارب تخصصی را بر خود فرض دانسته، از عوام گرایی در انتشار مسایل تخصصی پرهیز می کنیم.

14-  با اعتقاد به همگرایی صنفی، هرگونه همکاری با سایر رسانه ها را منوط به هماهنگی سازمانی درسلسله مراتب روزنامه می­دانیم.

15-  به حقوق مادی و معنوی همکاران و روزنامه  در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه و توافقات آزادانه افراد و مدیران متعهد و مقید هستیم .

16-   در آمد موسسه، افراد شاعل در آن و نیز افرادی که ارتباطات حرفه ای روزنامه نگاری و تبلیغات را بنام و معرفی موسسه روزنامه عصر اقتصاد برقرار می کنند، در چارچوب و منطبق با مقررات مالی موسسه خواهد بود و غیر از آن را جایز نمی دانیم.

17-  مطالب مربوط به  خدمات تبلیغاتی و درآمدی روزنامه را برای خوانندگان تفکیک شده و بصورت شفاف ارائه و منتشر می کنیم.

18-  هرگونه سوء استفاده از موقعیت صنفی برای این که دیگران را به معاملات و پرداخت های ناخواسته و از روی کراهت وادار کند، پرهیز می کنیم.

19-  این مرامنامه بر اساس دانش و درک امروزین فعالان روزنامه عصراقتصاد تنظیم شده، هر سال یکبار در سالگرد تاسیس روزنامه" 13 دی ماه" بر اساس تجارب بدست آمده، بازخوانی و در صورت لزوم تکمیل خواهد شد.

20-  همه کارکنان و مدیران روزنامه عصر اقتصاد پاسخگوی انطباق رفتار و فعالیت های حرفه ای خود با این مرامنامه  در قبال خوانندگان، مخاطبین و ذینفعان هستند.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399