یکشنبه, 07 بهمن 1397 ساعت 13:52
کد خبر: 52702

هیات بلندپایه اردن وارد بغداد شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک هیات بلندپایه اردنی متشکل از پنج وزیر روز یکشنبه وارد بغداد پایتخت عراق شد.

به گزارش از دفتر معاونت نخست وزیری عراق، این هیات اردنی متشکل از وزیران صنعت و تجارت، بهداشت، دارایی، شهرداری ها، انرژی و همچنین رئیس بانک مرکزی این کشور است.
'رجائی المعشر' معاون نخست وزیر اردن نیز قرار است تا ساعاتی دیگر وارد بغداد شود و نشست مسوولان دو کشور برای بررسی آخرین راهکارهای تقویت روابط دوجانبه تشکیل شود. 
ناظران سفر پی در پی مقامات و هیات های عالیرتبه اردن به عراق را نشانه تغییر جدی رویکرد امان و یا دست کم نیاز شدید این کشور به عادی سازی و تقویت روابط با بغداد می دانند و در این خصوص به افزایش فشارهای غرب و آمریکا به اردن بر سر تحولات اخیر منطقه بویژه موضوع 'معامله قرن' اشاره می کنند.
با این حال، حضور و فعالیت وابستگان حزب منحله بحث بویژه اعضای خانواده صدام دیکتاتور سابق عراق و نیز رسانه های ضد عراقی در اردن از جمله دغدغه های دولت و احزاب سیاسی عراق در سالهای اخیر بوده است. 
سفر رسمی این هیات بلندپایه اردن یک ماه پس از سفر 'عمر الرزاز' نخست وزیر و پس از سفر ده روز پیش عبدالله دوم پادشاه اردن به این کشور صورت می گیرد که هر دو مقام اردنی در راس یک هیات بلند پایه در یک سفر رسمی به عراق آمدند. 
نخست وزیر اردن و هیات همراه همچنین مذاکراتی را با طرف عراقی درخصوص راه های همکاری اقتصادی، افزایش حجم تبادل تجاری، تقویت خطوط بازرگانی دو کشور، تکمیل طرح لوله انتقال لوله نفت میان دو کشور انجام داد. 
افزایش سطح همکاری ها در حوزه صنعت و سرمایه گذاری و انتقال تجربیات اردن به عراق از دیگر محورهای مذاکرات دو طرف بوده است. 
عراق و اردن در ماههای اخیر برای گسترش همکاری های دو جانبه تلاش کرده اند.
'برهم صالح' رئیس جمهوری عراق اواخر آبان ماه امسال در سفر یک روزه به اردن با عبدالله دوم پادشاه این کشور دیدار و در خصوص تحولات منطقه و روابط دو جانبه با وی گفتگو کرد.
مردادماه امسال نیز یک توافقنامه نظامی – امنیتی میان دو کشور با هدف ارتقا همکاری های نظامی و امنیتی از طریق تبادل اطلاعات و تجارب در زمینه امنیت مرزهای دو کشور و توسعه توانمندی های اطلاعاتی و آموزشی با هدف مبارزه با تروریسم امضا شد.
دو کشور عراق و اردن دارای 181 کیلومتر مرز مشترک هستند که گذرگاه 'طریبیل' در 570 کیلومتری غرب بغداد و 370 کیلومتری شرق امان مهمترین گذرگاه مرزی دو کشور برای تبادل کالا و عبور مسافران است.
این گذرگاه در تابستان 2014 در نتیجه حمله گروه تروریستی داعش به عراق، بسته شد و به رغم تلاش دو کشور و خصوصا طرف اردنی برای گشایش این مرز، هنوز تبادلات تجاری و عبور مسافران در این گذرگاه به سطح مورد انتظار دو کشور نرسیده است.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395