سه شنبه, 18 دی 1397 ساعت 09:40
کد خبر: 51602

پایان دوران طلایی اقتصاد آلمان نزدیک است  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 عصراقتصاد: وزیر دارائی و قائم مقام صدراعظم آلمان در گفت و گو با یک روزنامه آلمانی اعلام کرد که سال های طلائی آلمان به پایان رسیده است و این کشور دیگر نمی‌تواند هرسال به کسب مالیات زیادتر از حد پیش‌بینی شده امیدوار باشد.

به گزارش رادیو فرانسه،  "اولاف شولتس" که یکی از رهبران اصلی حزب "سوسیال دموکرات" هم هست علاوه بر این اظهارات آمادگی خود را برای نامزدی مقام صدراعظمی در پایان دوران مرکل اعلام کرد.

آلمان سال‌های طولانی است که هرسال درآمد مالیاتی فراتر از آنچه در بودجه سالانه دولت پیش‌بینی می شود، کسب کرده است؛ به خاطر این مازاد درآمد، دولت مرکل توانسته است ظرف چند سال گذشته لایحه بودجه بدون کسری و بدهی تسلیم مجلس کند و علاوه بر این با استفاده از درآمدهای اضافی دست به اقداماتی بزند که از جمله سبب کاهش شدید آمار بیکاران شده است.

رقم بیکاران آلمان در سال ٢٠٠۵ هنگامی که آنگلا مرکل به عنوان صدراعظم این کشور برگزیده شد، نزدیک به ۵ درصد بود، اما از یک سال بعد روند نزولی طی کرد و در پایان سال گذشته به زیر ٢٫۵ درصد کاهش یافت که در تاریخ آلمان فدرال کم ‌سابقه بوده است.

قائم مقام صدراعظم آلمان در گفت‌وگو با روزنامه "بیلد ام زونتاگ" تصریح کرد که حزب "سوسیال دموکرات" حق دارد در دوره بعدی مسئولیت تشکیل دولت را به عهده بگیرد

وی گفت که خودش را صاحب این شانس می‌بیند که به عنوان نامزد مقام صدراعظمی موفق شود، زیرا هم بین مردم و هم بین اعضای حزب "سوسیال دموکرات" از مقبولیت کافی برخوردار است و هم به عنوان قائم مقام صدراعظم دارای توانائی انجام این وظیفه هست.

با این همه به عقیده برخی از کارشناسان اظهارات "اولاف شولتس" درباره خود او قابل پذیرش است، اما در مورد حزب "سوسیال دموکرات" واقعگرایانه نیست. این حزب که در دهه های گذشته همواره بین ٣٠ تا ٤٢ درصد ارای مردم آلمان را کسب کرده است، در حال حاضر تنها از سوی ١٤ تا ۱۶ درصد آنان پشتیبانی می‌شود.

بسیاری از کادرها و اعضای حزب، این شکست را ناشی از سیاست نولیبرالی "گرهارد شرودر" صدراعظم پیشین آلمان می‌دانند که حقوق بیکاری و برخی دیگر از خدمات اجتماعی بیکاران را قطع کرد و قانونی بنام "هارتس ٤" را جایگزین آن ساخت که سبب تشدید فقر قشر ضعیفتر جامعه آلمان شد.

گرهارد شرودر هنگامی که در انتخابات میان دوره ای سال ٢٠٠۵ از آنگلا مرکل شکست خورد، از سیاست کناره گرفت و به مشاور پوتین در بازاریابی نفت و گاز تبدیل شد.

اکنون بسیاری از کادرهای حزب سوسیال دموکرات آلمان خواستار لغو قانون "هارتس ٤" و تأمین حداقل معیشت برای همگان هستند، اما تاکنون نتوانسته‌اند حرف خود را در حزب به کرسی بنشانند.

"اولاف شولتس" جزو مخالفان لغو قانون "هارتس ٤" است، اما می‌گوید که باید وضعیت زندگی کسانی که سال‌ها کار کرده و به صندوق خدمات اجتماعی مالیات و بیمه پرداخته‌اند بهتر شود و این شانس به آن‌ها داده شود که به تخصص در رشته‌ای دیگر دست پیدا کنند تا بتوانند بار دیگر وارد بازار کار شوند.

قائم مقام صدراعظم آلمان در مورد اوضاع اقتصادی آلمان می گوید: «دوران خوبی که در آن دولت هر سال مالیات بیشتری کسب می‌کرد به پایان می رسد. ما در سال ٢٠۱٨ هم مالیاتی بیش از انتظار کسب کردیم، اما من از این به بعد انتظار کسب درآمد اضافی را ندارم».

مازاد درآمد مالیاتی آلمان در سال ٢٠۱٨ نزدیک به ٢٠ میلیارد یورو بود.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399