سه شنبه, 04 دی 1397 ساعت 19:00
کد خبر: 50858

اطلاعات تکميلي

  • نیویورک تایمز:

تصمیم گیری های آنی ترامپ، امنیت آمریکا را به خطر خواهد انداخت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
«نیویورک تایمز» نوشت: با تصمیم گیری های آنی و خطرناک ترامپ؛ امنیت آمریکا و متحدانش در معرض خطر جدی قرار خواهد گرفت.

نیویورک تایمز با اشاره به استعفای وزیر دفاع آمریکا در پی تصمیم ترامپ مبنی بر خروج نیروهای نظامی این کشور از سوریه ؛ نوشت : ' متیس' در مقام وزارت دفاع آمریکا؛ نهایت سعی خود را کرد تا از همه ائتلاف های جهانی که ظرف 70 سال گذشته آمریکا آنها را بوجود آورده است ؛ به نحو احسن پاسداری شود.
جهان بینی متیس کاملا متضاد با اعتقادات رئیس جمهور 'ترامپ' بود. بعضی افراد فکر می کردند ترامپ وقتی در مسند کار قرار بگیرد و مسئولیت ریاست جمهوری بر شانه هایش بنشیند، دیگر آن عادت ذاتی اش در آنی و لحظه ای تصمیم گرفتن را کنار می گذارد .
متیس بشدت مخالف این حکمرانی پر هرج و مرج و باری به هر جهت ترامپ بود. به غیر از متیس؛ دو تن دیگر از اعضای کابینه ( ' رکس تیلرسون' وزیر خارجه اسبق و 'هربرت مک مستر' مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا ) هم همین احساس را نسبت به رویه حکمرانی ترامپ داشتند اما خیلی زودتر از او کابینه را ترک کردند.
نیویورک تایمز می نویسد : متیس کار کرد تا جلوی تصمیم گیری های خطرناک و لجوجانه رئیس جمهور را بگیرد. او در اغلب موارد موفق بود و اوضاع را کاملا تغییر داد و جلوی خطر را گرفت.
یکی از شاهکارهای متیس در رابطه با رئیس جمهور؛ این بود که نگذاشت ترامپ از 'ناتو' خارج شود. متیس ضمنا به اروپا هم اطمینان خاطر داد که آمریکا به تعهدش برای دفاع از این قاره وفادار است.
متیس همین تضمین ها را به متحدان آمریکا در آسیا هم داد. آسیا از بابت داعیه های چین و رفتارهای غیر قابل پیش بینی کره شمالی بشدت در هراس است. ترامپ نسبت به حفظ رابطه نزدیک با کره جنوبی هم مردد است. او سئول را تهدید کرده است که چنانچه سهم بیشتری در حفظ پایگاه های نظامی آمریکا در کره جنوبی متقبل نشود؛ همه نیروهای آمریکا را از این کشور خارج می کند.
ترامپ در مدت زمانی که با کره شمالی یک زورآزمایی داشت؛ در فکر این بود که دستور بدهد خانواده های نظامیان آمریکایی حاضر در کره جنوبی به وطن باز گردند. پیونگ یانگ این رویکرد آمریکا را نشانه مقدمه چینی برای یک حمله محتمل آمریکا تصور کرد. در آن هنگام؛ متیس سخت کار کرد و نگذاشت که ترامپ یک چنین دستوری را صادر کند. همین هم شد و ترامپ از تصمیمش منصرف شد.
ترامپ یک سری امریه های دیگری هم از سر بی تدبیری صادر کرده بود که متیس در سکوت کامل و از مجرای تشریفات اداری پنتاگون؛ جلوی صدور همه آنها را گرفت. یکی از این دستورات؛ فرمان منع بکارگیری سربازان دگرباش و همچنین منع برپایی یک رژه نظامی بود که بیش از حد به توان نظامی خود مغرور بود.
متیس ضمنا با فسخ توافق هسته ای ایران هم مخالف بود. تلاشهای او هرچند مانع از این اقدام ترامپ نشد اما به هرحال این تصمیم گیری ترامپ را برای چند ماه به تاخیر انداخت.
متیس ضمنا با انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل از 'تل آویو' به 'بیت المقدس' بدون آنکه این اقدام زمینه ساز صلح میان اسرائیل و فلسطینیان شود هم مخالف بود و تلاش زیادی کرد تا نگذارد دهها سال سیاست خاورمیانه ای آمریکا به یکباره واژگون شود. اما به هر حال در مساعی اش موفق نماند.
تمام این تلاش های متیس ادامه داشت تا اینکه بالاخره ترامپ تصمیم گرفت همه سربازان آمریکایی را از سوریه خارج کند.
اینجا بود که متیس دیگر تاب ماندن در کابینه ترامپ را نیاورد.
ترامپ چهارشنبه گذشته اعلام کرد که همه 2 هزار سرباز آمریکایی را سریعا از سوریه خارج می کند.
این تصمیم گیری یک خبر خوش و یک شادباش برای روسیه، ایران و ترکیه بود. این تصمیم اما یک خیانت در حق بسیاری از گروهها بالاخص کردها بود که بیشتر از یک دهه است که دوش به دوش سربازان آمریکایی در سوریه جنگیده اند و کشته داده اند.
مسلم است. این در صلاحیت رئیس جمهور است که یک چنین تصمیمی بگیرد. اما عرف و سنت رایج این است که یک چنین تصمیم گیریهای مهم و سرنوشت سازی با تفکر عمیق قبلی و با هماهنگی با متحدان صورت بگیرد، به خصوص در مقاطعی که جنگ و درگیری همچنان جریان دارد.
وقتی در میدان رزم یکی از رزمندگان؛ سنگر را خالی می کند؛ بقیه رزمندگانی که در سنگر مانده اند احساس می کنند که بهشان خیانت شده است.
ترامپ می گوید که در یک مکالمه تلفنی با ' رجب طیب اردوغان' رئیس جمهور ترکیه به او خاطر نشان کرده است که ایرادی ندارد اگر ترکیه به سوریه تجاوز کند و به نیروهای کرد از جمله متحدان آمریکا حمله کند. آنکارا این کردها را تروریست می شناسد.
متیس خیلی سعی کرد که نگذارد ترامپ یک چنین تصمیم خطرناکی بگیرد اما موفق نبود. ترامپ نه تنها در مورد سوریه زیر بار نرفت بلکه در نظر دارد در مورد افغانستان هم یک چنین تصمیمی بگیرد و نیروهای آَمریکایی را بطور یکجانبه از افغانستان خارج کند.
البته مسلم است؛ صلاحیت و قدرت رئیس جمهور برای سیاست گذاری در حوزه امنیت ملی؛ فوق العاده شگرف است. منتها در این میان کنگره هم باید به وسط میدان بیاید و ایفای نقش کند. الآن در این مقطع؛ کنگره لازم است با قوت تمام در این زمینه انجام وظیفه کند.
روزنامه آمریکایی در ادامه این یادداشت می نویسد : کنگره می تواند قدم اول را بردارد و با یک قانونگذاری مصوب کند که از این پس به هنگام تصمیم گیری رئیس جمهور در زمینه استفاده از سلاح هسته ای، لازم است وزرای خارجه و دفاع هم نظرشان را اعلام کنند.
قدم بعدی می تواند این باشد که به هنگام تصمیم گیری رئیس جمهور در موضوعاتی نظیر خروج از 'ناتو' و یا سایر پیمانهای الزام آور مانند ' پیمان نیروهای هسته ای میانجی'، وزرای دفاع و امور خارجه هم اظهار نظر کنند.
در رأس همه؛ اقدام معقول و فوری تر کنگره این است که سنا، فردی را برای جایگزینی متیس در مقام وزارت دفاع معین نماید که بیشتر شبیه به متیس باشد؛ نه ترامپ.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395