سه شنبه, 04 دی 1397 ساعت 14:53
کد خبر: 50833

اطلاعات تکميلي

  • بنیاد دفاع ازدموکراسی ها:

رهبر ایران خروج آمریکا از سوریه را پیش بینی کرده بود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بنیاد دفاع از دموکراسی ها در مطلبی نوشت، آیت الله خامنه ای، رهبر عالی جمهوری اسلامی ایران خروج آمریکا از خاورمیانه را پیش بینی کرده بود.

'مارک دبو ویتز' مدیر اجرایی این اندیشکده و 'رائول مارک گرشت' از اعضای ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی ها در این مطلب با عنوان 'ترامپ پیروزی را تحویل ایران داد' افزودند : در دوران مبارزات انتخاباتی، چیزی که سخنرانی های 'ترامپ' را از بقیه جدا می کرد، سیاست خارجی وی در قبال ایران بود.
رفتار ترامپ در قبال ایران کاملا متفاوت از رئیس جمهوری سابق آمریکا بود. ترامپ توافق هسته ای را'بدترین معامله'ممکن می دانست که در دوران اوباما به امضا رسید.اوباما نسبت به تهران وتلاش برای هژمونی منطقه ای این کشور سست عمل می کرد و علاقه ای به برچیدن سلاح های کشتار جمعی درخاورمیانه نداشت. اما ترامپ در سخنرانی هایی که در کارزارهای انتخاباتی داشت، به شدت با نظرات اوباما مخالف بود.
در ادامه یادداشت درج شده دراین اندیشکده طرفدارتحریم های ایران آمده است:زمانی که ترامپ به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد همین دیدگاه را دنبال کرد . برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را کنار زد، تحریم ها را از سر گرفت و علی رغم دمدمی مزاج بودن، در مورد اعزام نیرو به سوریه، عراق و افغانستان به سرعت وارد عمل شد و تمایلی به عقب نشینی نداشت، اما به نظر می رسد حالا برای حاکمیت ایرانِ خود را آماده کرده است.
تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه با قصد وی برای کاهش شدید شمار سربازان آمریکایی در افغانستان همزمان شده و احتمالا به زودی اعلام می کند که تعداد بیشتری از نیروهای آمریکایی در عراق را هم کاهش می دهد، اهدافی که مقابله باایران را به شدت تحت الشعاع قرارمی دهد.اگرشماموافق هستید با این تصمیم چه کسانی پیروز میدان می شوند(ایران، روسیه،سوریه،حزب الله،عراق ورجب طیب اردوغان) وچه کسانی دراین میدان شکست خورده اند(اردن، اسراییل وکشورهای حوزه خلیج فارس)، به وضوح می توان گفت فهرست کشورهایی که از این عقب نشینی متضرر می شوند، حامیان منافع آمریکا هستند.
پیش از اینکه ترامپ تصمیم خود مبنی برخروج نیروهای آمریکا از سوریه را اعلام کند، تمام سیاست های وی بر راهبرد جدیدمتکی بود که در تاریخ 21می (اردیبهشت ماه) 2018 در بنیاد هریتج توسط 'مایک پمپئو' وزیر خارجه اعلام شد. پمپئو در سخنرانی خود در بنیاد هریتج فهرست 12بندی درخواست های دولت آمریکا از ایران را اعلام کردوبه عبارتی قصد داشت بر کارزار فشار حداکثری بر ایران تاکید کند و روشن نماید آمریکا هرگز در برابر ایران تسلیم نمی شود.
نگاهی کوتاه به درخواست های اعلام شده پمپئو در بنیاد هریتج نشان می دهد، تناقض های تاکتیکی بسیاری در نگاه او به ایران وجود دارد. وزیر خارجه بایدها ونبایدهای بسیاری در خواسته های دولت آمریکا از ایران اعلام و به وضوح نشان نداد که ایالات متحده هر کاری انجام می دهد تا ایران را مجازات کند.
بی شک همه مقامات دولت ترامپ از جمله پمپئو، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل، جان بولتون مشاور امنیت ملی و بسیاری دیگر طرفدار اعمال فشار برایران هستند.حتی'جیمز متیس' وزیر دفاع که در مورد نگهداشتن نیروهای آمریکا درعراق وسوریه همواره محتاطانه صحبت کرده است تمایل به حفظ نیرو در این کشورها دارد. همه این مقامات به طور قطع موافق بودند که نیروهای ایالات متحده در سوریه که هزینه زیادی هم در بر ندارند و تلفات کمی متحمل شده اند، باید باقی بمانند.اما بی شک تمامی مقامات ذکرشده درخروج نیروهای آمریکا از سوریه نقشی نداشته اند و این کنگره است که بودجه نیروهای فرستاده شده به خارج از کشور را تعیین می کند و اگر تشخیص دهد این نیروها از هدف اصلی خود دور مانده اند بودجه آنها را قطع می کند. اما سوریه تنها جایی است که دمکرات ها و جمهوریخواهان بر سر ماندن نیروهای آمریکایی در آنجا توافق دارند پس این تصمیم با کنگره هم نبوده است.
دراین میان توییت های ترامپ در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هم حاکی از سردرگمی وی است؛ در یک لحظه، او فکر می کند داعش نابودشده و به همین دلیل سربازان می توانند به خانه برگردند، در توئیتی دیگرپیشنهاد می دهد که پایان دادن به داعش ربطی به آمریکا ندارد زیرا این گروه علیه سوریه، ایران و روسیه است.('چرا ما برای دشمن مان، سوریه، ایران و روسیه بجنگیم و سربازان خود را برای آنها از دست بدهیم؟) اینها نشان می دهد که رئیس جمهوری فقط می خواهد از سوریه خارج شود و اهمیتی به پیامدهای آن نمی دهد.
از سوی دیگر فراموش نکنیم هنگامی که ترامپ برنده انتخابات ریاست جمهوری شد،آیت الله خامنه ای،رهبرجمهوری اسلامی،پیروزی احتمالی کشورش را حدس زد و آن خروج آمریکا از خاورمیانه بود. آیت الله خامنه ای می تواند نقاط ضعف و قوت دشمن و دوستان خود را ببیند. در اینجا هم به نظر می رسد که دشمن خود را به درستی شناخته است.
خروج ترامپ از سوریه به شدت سیاست وی در قبال ایران را تضعیف کردونشان دهنده خستگی، ناپایداری و ترس اوست.اومتحدان آمریکا در منطقه را تضعیف کرد.
حالا بزرگترین مسابقه طناب کشی میان ایران و آمریکا احتمالا به پایان رسیده است. اما عجیب تر از همه آنکه همه احزاب چپ و راست آمریکایی بر این باورند آنچه برای ایران خوب است، شاید برای ایالات متحده هم مفید باشد.
'بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها یا به اختصار، اف.‌دی.‌دی که در سال 2001 تاسیس شد، یک اندیشکده نومحافظه کار مستقر در واشنگتن، دی سی است که تمرکز آن بر امنیت ملی و سیاست خارجی این کشور است. رئیس این سازمان 'می کلیفورد' و مدیر اجرایی آن 'مارک دوبوویتز' است. این نهاد از جمله سازمان های خواهان تحریم نهادهای مختلف ایران از جمله بخش انرژی، بانک مرکزی و سوئیفت بوده است. بیشتر بودجه این بنیاد از سوی حامیان اسرائیل، تأمین گردیده است و از جمله اهداکنندگان مالی این نهاد می توان به 'شلدون ادلسون' مولتی میلیارد یهودی اشاره کرد که از حامیان مالی کارزار انتخاباتی 'دونالد ترامپ' نیز بوده است'.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395