دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 19:00
کد خبر: 50741

تعطیلی دولت آمریکا؛ دورخیز ترامپ برای شکستن رکورد چالش ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بخش های گسترده ای از دولت فدرال آمریکا به دلیل اختلاف نظر «دونالد ترامپ» با کنگره بر سر بودجه سال آتی میلادی برای سومین بار طی دو سال گذشته تعطیل شد؛ رخدادی که در این بازه زمانی رکوردی قابل توجه است.

اختلاف میان رئیس جمهوری و قانونگذاران آمریکا در سنا و مجلس نمایندگان موجب شد تا بار دیگر بخش هایی از دولت ایالات متحده تعطیل شود.
به گزارش رسانه های آمریکایی در تعطیلی که اکنون رخ داده 380 هزار کارمند فدرال مرخصی گرفته اند و 420 هزار نفر دیگر هم بدون حقوق کار می کنند. شش اداره فدرال از جمله وزارت دفاع بودجه خود را به تصویب رسانده اند و تحت تاثیر قرار نگرفته اند اما 9 وزارتخانه دیگر و ده ها آژانس و سازمان کوچک دولتی در حالت معلق قرار دارند.
وزارتخانه های کشاورزی، تجارت، دادگستری، امنیت داخلی، وزارت کشور، حمل و نقل، خزانه داری و توسعه شهری اکنون تعطیل شده اند. همچنین تعدادی از نهادهای کوچکتر نیز در این فهرست قرار دارند.
ترامپ رکورد دار چالش ها
رئیس جمهوری کنونی آمریکا در بسیاری از عرصه ها رکوردهای بی سابقه ای را از خود به جای گذاشته است. اخراج اعضای کابینه، پشت کردن به توافق های بین المللی و رفتارهای خارج از عرف با مقام های ارشد دیگر کشورها تنها نمونه هایی از رویه های منحصربفرد ترامپ به شمار می رود. گفته می شود وی با حداقل سه تعطیلی دولت در دو سال ریاست جمهوری، رکورد دیگری را در پایان چهار سال ثبت می کند.
روزنامه «یو.اس.ای تودی» در گزارش خود از وضعیت به وجود آمده برای برخی نهادهای دولتی آمریکا نوشت: تعطیلی دولت های فدرال برای واشنگتن موضوع تازه ای نیست اما وقوع آن در شرایط کنونی غیرعادی است زیرا به ندرت اتفاق می افتد که یک حزب کنترل کنگره و کاخ سفید را در اختیار داشته باشد و دولت تعطیل شود.
در دو سال ریاست ترامپِ جمهوریخواه، حداقل سه بار دولت فدرال تعطیل شده است حال آنکه این حزب در سنا و مجلس نمایندگان اکثریت را داشته است. از سال 1974 که قانون بودجه آمریکا به شکل نوین آن تدوین شد چنین اتفاقی برای هیچ دولتی رخ نداد.
در دهه 1970 و در دوره ریاست جمهوری «جیمی کارتر» دموکرات، تعطیلی ادارات آمریکایی در حالتی اتفاق افتاد که دموکرات ها کنترل سنا و مجلس نمایندگان را در اختیار داشتند.
به نوشته تارنمای شبکه خبری «ای.بی.سی نیوز»، اگرچه در دوره های متفاوت این تعطیلی رخ داده است اما امسال ساخت دیوار مرزی بسیار بحث برانگیز شده و با وجود حضور اکثریت جمهوریخواهان در سنا و مجلس نمایندگان، برنامه رئیس جمهوری پشتیبان لازم را برای تامین بودجه پیدا نکرد. پنج شنبه گذشته لایحه کوتاه مدت بودجه ای از سوی اکثریت جمهوریخواه سنا پیشنهاد شد که به علت اضافه شدن برخی موضوعات از جمله هزینه دیوار مرزی به آن رای نیاورد. پس از آنکه توافق حاصل نشد «میچ مک کانل» رهبر اکثریت، سناتورها را برای تعطیلات به منزل فرستاد. به همین دلیل تا پنجشنبه بعد امکان بازبینی این موضوع در سنا وجود ندارد و تا آن زمان بخشی از دولت باید تعطیل باقی بماند.
به گزارش این رسانه آمریکایی، «رونالد ریگان» با 6 بار تعطیلی ادارات فدرال در طول دو دوره ریاست جمهوری (8 سال) رکورد دار است. ترامپ تنها در دو سال، حداقل سه بار دولت را به تعطیلی کشاند. در سال جاری میلادی یک بار به علت مخالفت جمهوریخواهان با قانون درمانی موسوم به «اوباماکر» دولت فدرال تعطیل شد. بار دیگر در ماه فوریه به علت تنش میان دو حزب بر سر کسری پرداخت برای چندساعت دولت تعطیل شد. تعطیلی کنونی هم سومین مورد به شمار می رود.
ای.بی.سی نیوز این پرسش را مطرح می سازد «در حالی که در یک سال دولت سه بار تعطیل می شود؛ سال بعد چه اتفاقی رخ خواهد داد؟»
تعطیلات پر استرس کریسمس
از جمله موضوعاتی که تعطیلی اخیر دولت را برای افکار عمومی آمریکا حائز اهمیت ساخته نزدیکی آن به ایام تعطیلی پایان سال و مشکلات هزینه ای و برنامه های کریسمس است. شبکه ای.بی.سی نیوز در گزارش خود آورده است: بسیاری از کارمندان فدرال به خانه فرستاده شدند یا بدون حقوق به کار خود ادامه می دهند زیرا کنگره با درخواست هفت میلیارد دلاری ترامپ برای از سرگیری ساخت دیوار مرزی با مکزیک مخالف است. به کارکنان گفته شد دولت پولی بابت این شرایط و مرخصی های اجباری پرداخت نمی کند و آن ها مجبورند تا هزینه های بالای پیش از کریسمس را بدون دریافت حقوق مدیریت کنند.
البته بخش هایی همچون اف.بی.آی، نگهبانان مرزی، گارد ساحلی و افسران کنترل ترافیک در فرودگاه ها و بخش های بهداشتی و بازرسان غذایی و دیگر ادارات ضروری به کار خود ادامه می دهند؛ گروهی که جمعیت آنان به240 هزار نفر می رسد.
نکته اینجا است که در آستانه تعطیلات سال نو، بسیاری از مراکز تفریحی، پارک های سرگرمی و موزه ها و ... به روی بازدیدکنندگان بسته شده اند. به همین دلیل وزارت کشور تلاش می کند تا پارک ها را با حداقل کارکنان باز کند.
تارنمای شبکه خبری «سی.ان.ان »هم نوشت: تعطیلی برخی ادارات فدرال بر برنامه سفر مردم در دوره تعطیلات سال نو تاثیرگذار خواهد بود. این شرایط کریسمس را به تاخیر نمی اندازد اما بر زندگی مردم تاثیرگذار خواهد بود.
به نظر می رسد یک چهارم ادارات آمریکا مجبور به تعطیلی شده اند و این تعطیلی به ویژه در حوزه حمل و نقل با هواپیما و قطار به مقصدهای گردشگری بسیار به چشم می آید. از دیگر نگرانی های مهم مردم به موقع رسیدن هدایای سال نو به مقاصد است. از این رو اعلام شد ادارات پست تعطیل نمی شود و بسته های پستی به موقع به مقصد می رسد.
به نوشته این رسانه، در این شرایط وضعیت کارگران سخت تر خواهد بود زیرا بسیاری از ادارات برای پرداخت چک های دستمزد آن ها تعطیل است. حتی برخی خبرها حکایت از لغو پرداخت های اضافی برای تعطیلات به کارکنان دولت دارد. این برای کارگرانی که با توجه به ساعت کار خود حقوق می گیرند ضربه بزرگی محسوب می شود.
جدال زودهنگام ترامپ با مجلس جدید نمایندگان
گویا پس از آنکه سنا و مجلس نمایندگان نتوانستند به توافقی در زمینه تامین مقطعی بودجه جهت ادامه فعالیت ادارات دولتی در آستانه سال نوی میلادی دست پیدا کنند، برخی ادارات فدرال حداقل تا پنج شنبه بسته خواهند بود. مهمترین دلیل این امر نیز مخالفت دموکرات های سنا با درخواست پنج تا هفت میلیارد دلاری ترامپ برای تامین هزینه های ساخت دیوار در مرزهای جنوبی بوده است.
تحلیلگران شبکه ای.بی.سی نیوز می گویند این نگرانی وجود دارد که در حداقل دو سال باقی مانده از ریاست جمهوری ترامپ، با توجه به اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان، تنش های بیشتری برای ادارات دولتی آمریکا رخ بدهد.
با این حال به نظر می رسد ترامپ خود را برای منازعه سیاسی تمام عیار با مجلسی متفاوت آماده کرده است. ترامپ تهدید کرد شاید این تعطیلی هفته ها به طول بیانجامد. به نوشته شبکه سی.ان.بی.سی امیدواری ها برای بازگشایی سریع ادارات به یاس تبدیل شد به ویژه وقتی که رئیس جمهور ایالات متحده از احتمال طولانی تر شدن تعطیلی سخن گفت.
به گزارش این شبکه تلویزیونی مخالفت دموکرات ها با درخواست بودجه ای ترامپ، وی را بار دیگر به توئیتر متوسل کرد. ترامپ در یک پیام تهدید کرد «اگر او نتواند در راستای تقاضای خود، امنیت مرزها را تامین کنند ممکن است این حالت سکون در دولت فدرال طولانی شود».
اگرچه نشست های گوناگونی در کپیتول هیل(کنگره) برگزار شد اما هیچ کدام به نتیجه ای منجر نشد و ایالات متحده باید تا 27 دسامبر (پنجشنبه 6 دی) که سنا تشکیل جلسه می دهد صبر کند. بر اساس این گزارش یک مقام ارشد دولت ترامپ خواستار ادامه فعالیت های مورد نظر ترامپ بدون امضای یک توافق با مجلس شد اما سخنگوی «چاک شومر» رهبر اقلیت سنا عنوان داشت شومر قرار است با «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری دیدار کند و به اطلاع وی برساند دولت نمی تواند هیچ طرحی را برای احداث دیوار مرزی در سنا به تصویب برساند.
ترامپ هفته پیش هم اعلام کرده بود این مایه افتخار او است که دولت آمریکا به خاطر ساخته شدن دیوار مرزی با مکزیک بسته شود. از این رو به نظر می رسد جنگ میان دموکرات ها و ترامپ پیش از آغاز سال 2019 و تغییر ترکیب مجلس و کنگره آمریکا آغاز شده است. دموکرات ها می گویند پیشنهادهای گوناگونی را به جمهوریخواهان و رئیس جمهوری برای جلوگیری از تعطیلی دولت ارائه داده بودند اما مورد قبول وارد نشد. دموکرات ها تاکید دارند اگر رئیس جمهوری گزینه ادامه تعطیلی دولت را انتخاب کند، مجلس نمایندگان جدید که در آن دموکرات ها اکثریت را در دست خواهند گرفت قانونی را برای بازگشایی ادارات دولتی در ماه ژانویه به تصویب می رساند. 

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395