دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 13:34
کد خبر: 50700

وزیران دفاع و کشور افغانستان معروف به تضاد با طالبان و پاکستان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
گروه تروریستی طالبان که همواره انعطاف دولت افغانستان را برای صلح با رویکرد سخت جنگ پاسخ داده و تنها به مذاکره با آمریکا رضایت داده است، در نشست پنج جانبه ابوظبی حاضر به دیدار هیأت دولتی نشد و دولت نیز با انتصاب وزیران جدید دفاع و کشور آرایش دفاعی خود را تغییر داد.

دولت افغانستان از سال 2009 میلادی به این سو ، سیاست مذاکره صلح را برابر طالبان در پیش گرفته است و در شروع با ایجاد شورای عالی صلح تحت رهبری «برهان الدین ربانی» رهبر فقید حزب جمعیت اسلامی افغانستان از مسیر «لویه جرگه» یا مجلس بزرگان افغانستان از گروه طالبان خواسته اند از راه صلح به امنیت و آرامش کشور کمک کنند.
اما طالبان هرگز از سیاست جنگ طلبانه خود علیه دولت افغانستان عقب ننشسته است و ضمن نامشروع خواندن دولت ها در افغانستان طی 18 سال گذشته، تنها بر گفت و گو با آمریکایی ها به عنوان صحنه گران اصلی وقایع جاری در افغانستان تاکید کرده و خروج نیروهای خارجی را مقدمه هر مذاکره ای خوانده است.
«ذبیح الله مجاهد» که در فضای مجازی به عنوان سخنگوی طالبان فعال است ، بتازگی گفته است که برای این گروه خروج نظامیان خارجی از جمله آمریکایی ها، توقف حملات هوایی و خروج نام رهبران این گروه از فهرست تروریست های سازمان ملل اولولیت دارد که در مورد هیچ کدام از این مطالبات دولت افغانستان توان عملی ندارد و به همین دلیل ما خواستار گفت و گو آمریکا به جای دولت افغانستان هستیم .
هر چند طالبان هنوز بر این مواضع ایستاده است و آمریکایی ها که سال ها گفت و گو با طالبان را انکار می کردند در عقب نشینی آشکار از اوایل امسال برای مذاکره مستقیم با طالبان نشست هایی در پیدا و پنهان انجام دادند که در نتیجه همه آنها امروز دولت وحدت ملی افغانستان به شکلی آشکار جایی در حلقه این گفت وگوها برای صلح ندارد.
نشست صلحی که برای اولین بار آمریکا با گروه طالبان به صورت از پیش برنامه ریزی شده در ابوظبی مرکز امارات متحده عربی با حضور نمایندگانی از کشورهای پاکستان ، عربستان و میزبان روز دوشنبه 26 آذر ماه امسال برگزار کرد ، نمایشی واضح از وضعیت و جایگاه نقش آفرینان صحنه داستان صلح در افغانستان بود.
دولت افغانستان هم که بیرون از شورای عالی صلح ، به در خواست «زلمی خلیل زاد» مامور ویژه آمریکا برای صلح افغانستان هیاتی منتخب را بتازگی ایجاد و به ریاست «عبدالسلام رحیمی» رئیس دفتر خود به امید گفت وگوی مستقیم با نمایندگان طالبان روانه ابوظبی کرده بود ، به در بسته طالبان خوردند و بدون نتیجه به کابل بازگشتند.
این حرکت طالبان برای دولت وحدت ملی افغانستان گران تمام شد و «محمد اشرف غنی» به عنوان رئیس جمهوری این حرکت را نکوهش کرد و گفت که گروه طالبان نشان داد به صلح در افغانستان پایبند نیستند و بر سیاست جنگی خود همچنان تأکید دارند.
تنها با فاصله چند روز از رخداد نشست ابوظبی، رئیس جمهوری افغانستان دیروز یکشنبه برای «امرالله صالح» و «اسدالله خالد» به ترتیب حکم وزیر کشور و دفاع زد که هر دو این افراد با سابقه کار در اداره امنیت ملی افغانستان به عنوان چهره هایی ضد طالبان شناخته می شوند.
البته برخی این تغییر را نه به عنوان آرایش جدید دفاعی برای منکوب کردن طالبان ، بلکه پاسخی به دغدغه ای انتخاباتی دولت تفسیر کردند و معتقدند این انتصاب جدید نمی تواند کمکی به وضعیت جنگی دولت بکند.
«هارون چخانسوری» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان دیروز یکشنبه اعلام کرد که صالح و خالد برای پست وزارت کشور و دفاع تعیین شده اند و به شکل رسمی برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی شدند.
این انتصاب که می تواند واکنش عملی دولت وحدت ملی به رفتار طالبان در ابوظبی باشد همزمان شد با اعلام تصمیم آمریکا برای خروج هفت هزار نظامی این کشور از خاک افغانستان و این همزمانی بر پیچیدگی ابعاد این انتصاب افزوده است.
معرفی این دو چهره معروف ضد طالبانی در افغانستان که هر دو زمانی ریاست اداره امنیت ملی این کشور را برعهده داشتند ، با استقبال شماری زیادی از افغان ها مواجه شد.
«سعادت غزنوی» مشاور امور دینی و فرهنگی معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان در صفحه اجتماعی خود نوشته است: انتصاب اسدالله خالد وامرالله صالح به عنوان سرپرستان وزارت دفاع و کشور،در شرایطی که زمزمه های صلح درسطح افغانستان و جهان بالا گرفته است ، امر غیر منتظره تلقی می شود ، زیرا این دوشخصیت امنیتی معروف به تعارض و تضاد با طالبان و پاکستان اند.
وی نوشته است که آیا این انتصاب واکنش به تحرکات عجولانه زلمی خلیل زاد و پاکستان است که حکومت افغانستان آن را نمی پذیرد و با این انتصاب در عمل پاسخ داد؟
سعادت اضافه کرده است که فکر می کنم، هر نیتی پشت آن باشد از نظر مردم افغانستان مورد استقبال قرار گرفته و آرزو می کنند، کاش این انتصاب پیش از این صورت می گرفت تا جلو تحرکات و توسعه طالبان زود تر گرفته می شد.
وی تصریح کرده است در حال حاضر که حکومت با این اقدام جدی و انتصاب چهره های مورد حمایت مردم افغانستان، عزم بر جبران ناکامی های امنیتی دارد باید البته مراقب باشند که اطلاعات حامی تروریست ها هم بیکار نخواهند نشست.
«رحمت الله نبیل» یکی از رئیسان سابق اداره امنیت ملی افغانستان هم در واکنش به خروج نظامیان آمریکایی و انتصاب صالح و خالد نوشته است که دولت می تواند خروج نیروهای امریکایی را تبدیل به فرصتی به نفع افغانستان نماید.
وی نوشت که افغانستان تمام توجه خود را به آوردن اجماع ملی و منطقه ای متمرکز ساخته و از تمام ابزارهای لازم برای بسیج مردم در دفاع از منافع و دست آورد های 18 ساله و مبارزه علیه تروریسم استفاده کند و آوردن صلح را نه به عنوان وسیله ، بلکه هدف نهایی قرار دهد و خروج نظامیان آمریکایی را به فرصتی به نفع افغانستان تبدیل کند.
نبیل تأکید کرده است که پس از فرمان «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا راجع به خروج هفت هزار نیروی امریکایی به نحوی ترغیب طالبان جهت اشتراک فعال در روند صلح است که در کوتاه مدت بر روحیه نیروهای افغان تاثیر منفی خواهد گذاشت.
وی افزود : این اقدام همچنان انگیزه و روحیه تصاحب قدرت از راه جنگ را در بین طالبان تقویت خواهد کرد، اما بطور عملی تاثیری جدی بر روند جنگ نخواهد گذاشت، زیرا نظامیان آمریکایی حالا هم در جنگ با طالبان به صورت مستقیم دخالت ندارند.
نبیل اظهار داشت که از طرف دیگر، رهبران سیاسی و دولت افغانستان می توانند خروج این تعداد نیروی خارجی را تبدیل به فرصت کنند و معرفی صالح و خالد برای پست های وزارت کشور و وزارت دفاع انتخابی شایسته است.
مجلس نمایندگان افغانستان هم در نشست علنی از معرفی دو چهره جدید و خوش نام در بین مردم این کشور برای دو نهاد مهم امنیتی و دفاعی استقبال کردند.
کاربران در صفحات اجتماعی نیز به صورت گسترده از این تصمیم دولت استقبال کرده اند و برخی ها هم نوشته اند که تنها اداره عمومی امنیت ملی باقی مانده است که با انتصاب «رحمت الله نبیل» در این پست می شود مثلث امنیتی را تکمیل کرد.
افغانستان کشوری است که ثبات سیاسی و امنیتی در آن متاثر از مولفه های متعدد داخلی و خارجی و تحرکات گروه های تروریستی متنوعی است و تحولات در آن بسرعت رخ می دهد که این تغییرات اخیر را نیز نمی توان تحول نهایی دانست و باید برای نتیجه گیری نهایی منتظر ماند تا موج رویدادها به سکون نزدیک شوند.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399