دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 13:40
کد خبر: 50697

اطلاعات تکميلي

  • مشاور سابق حزب جمهوریخواه در سنای آمریکا:

صدای مخالفت ها در واشنگتن بلندتر خواهد شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مشاور سابق حزب جمهوریخواه در سنای آمریکا می گوید روسیه گیت، فرار مالیاتی و فعالیت های مالی ترامپ موضوعاتی است که طرح استیضاح رئیس جمهوری را با توجه به اکثریت دمکرات ها در مجلس نمایندگان و همصدایی برخی جمهوریخواهان؛ به طور جدی به پیش می برد.

جیم جورج جترس روز دوشنبه در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر احتمالی خارج شدن نیروهای آمریکایی از سوریه بر روابط با مسکو؛ این مطلب را مطرح کرد.
وی افزود: احتمالا انتقادها در واشنگتن مبنی بر اینکه ترامپ با این کار به روسیه خدمت کرده است، منجر به اقدامات تازه ای ضد روسیه خواهد شد تا به این شکل، ترامپ جبران کند. تحریم های بیشتر ضد روسیه یا افزایش حمایت از اوکراین می تواند نتیجه این تحولات باشد.
این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه این وضعیت می تواند به بدتر شدن روابط با روسیه منجر شود، ادامه داد: هیچ یک از ادعاها درباره تبانی تیم انتخاباتی ترامپ و روس ها ثابت نشده است. همه این اتهام ها، داستان سرایی بوده است. دمکرات ها، 'دولت ناپیدا' و دستگاه اطلاعاتی بریتانیا این اتهام پراکنی ها را هدایت می کنند.
جترس اضافه کرد: این کاملا روشن است که می خواهند مانع از بهبود روابط با روسیه شده و ترامپ را خراب کنند. هیچ توضیح دیگری درباره اتهامات تبانی با روسیه وجود ندارد.
ولادیمیر پوتین هم در روزهای اخیر از تیرگی روابط مسکو-لندن سخن گفته بود.
استیضاح ترامپ بسیار جدی است
مشاور پیشین جمهوریخواهان در سنای آمریکا افزود: با وجود اینکه این اتهام ها بی اساس است، تضمینی وجود ندارد که به نتیجه نرسد. در واقع این اتهام پراکنی ها ترامپ را در موضع دفاعی قرار داده و با موفقیت در حال باز کردن راه خود به سوی استیضاح ترامپ است.
جترس با اشاره به آغاز دوره اکثریت دمکرات ها در مجلس نمایندگان طی دو هفته آینده، گفت: دمکرات ها موضوع روسیه گیت را به شدت مطرح و دنبال خواهند کرد. در کنار آن، تحقیقات مولر در راستای متهم کردن ترامپ به پیش می رود. در واقع او موظف است که این کار را انجام دهد.
وی افزود: مولر یک بازی از پیش طراحی شده را هدایت می کند. او موضوع فرار مالیاتی و فعالیت های مالی ترامپ را مطرح و از هر بهانه ای برای استیضاح ترامپ استفاده خواهد کرد.
این فعال جمهوریخواه با تاکید بر اینکه با توجه به وضعیت پیش آمده، احتمال استیضاح ترامپ بالای 70 درصد است، اظهار کرد: به نظرم با توجه به مخالفت ها در میان سناتورهای جمهوریخواه، بعید نیست که آنها با دمکرات ها برای برکناری ترامپ دست به یکی کنند.
جترس خاطرنشان کرد: در ماه های آینده، شاهد نزاع سیاسی شدید تر و بمب های خبری بیشتری در واشنگتن خواهیم بود.
راه دشوار خروج از سوریه
جترس درباره تصمیم ترامپ برای خروج نیروها از سوریه هم با اشاره به مخالفت شدید در میان دو حزب آمریکا با این تصمیم گفت: این فشارها در روزهای آینده افزایش خواهد یافت و عملی شدن دستور ترامپ را با دشواری روبرو خواهد ساخت.
وی تصریح کرد: باید دید که آیا واقعا ترامپ می تواند وعده خود را عملی و نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج کند یا نه. او پیش از این هم وعده خروج از افغانستان را داده بود، ولی عملی نشد. نگرانی من این است که خیلی از شخصیت های پیرامون ترامپ، تمام توان خود را برای به تعویق انداختن این تصمیم و جلوگیری از آن به کار خواهند بست.
مشاور پیشین سنای آمریکا با اشاره به موج انتقادها در واشنگتن به اعلام خروج از سوریه اظهار کرد: می گویند که داعش دوباره نیرو خواهد گرفت و خارج شدن سربازان آمریکایی، به سود ایران و روسیه تمام خواهد شد. اینها علامت های بدی است که نشان می دهد شاید تصمیم بجای رییس جمهوری ناکام بماند.
صدای مخالفت ها در واشنگتن بلندتر خواهد شد
جترس در پاسخ به اینکه جریان های مخالف در واشنگتن، دربرگیرنده چه گروه هایی است، تصریح کرد: می شود گفت تقریبا همه سیاستمداران را شامل می شود! دو جریان اساسی در واشنگتن در مساله سوریه درگیر هستند.
وی توضیح داد: یکی وزارت دفاع و پنتاگون است که به شدت از کردها طرفداری می کند. به موازات آن، سیا (سازمان جاسوسی آمریکا) فعال است که با نیروهای دمکراتیک سوریه که در داخل آن القاعده و گروه های مرتبط با آن هم حضور دارند؛ همکاری می کند.
این سیاستمدار آمریکایی ادامه داد: این دو جریان، دو پایگاه مختلف در سوریه دارند که با هم رقابت کرده و حتی گاهی با هم درگیر می شوند. این دو جریان در واشنگتن مخالف خروج از سوریه هستند.
جترس افزود: موضوع داعش، پوششی است و مساله اصلی ایران است که البته همه اطرافیان ترامپ، از بولتون تا متیس، درباره مهار آن هم نظر هستند. در واقع ترامپ هم درباره موضوع ایران با آنها همراه است اما او برای اینکه می خواهد از سوریه خارج شود، دیگر موضوع حضور نظامی ایران در سوریه را مطرح نکرد.
وی با بیان اینکه اطرافیان ترامپ به خاطر ایران می گویند که باید در سوریه باقی ماند، اظهار کرد: به همین دلیل هم، ترامپ در بیانیه خود گفت که تنها دلیل 'من' و نه 'ما' برای حضور نظامی در سوریه، شکست دادن داعش بود که انجام شد.
جترس تصریح کرد: به نظرم مخالفت ها ادامه خواهد یافت و حتی در روند خارج کردن نیروها، شاهد انواع بازهای خواهیم بود.
این مشاور سابق کنگره به نارضایتی مقام های رژیم صهیونیستی از تصمیم ترامپ هم اشاره کرد و گفت: اجرای این تصمیم بدون هماهنگی با اسرائیلی ها، برای آنها ناراحت کننده بوده است. قطعا شاهد فشار آنها برای تغییر نظر ترامپ خواهیم بود و آنها از نفوذ خود در واشنگتن و دوستانشان بهره برداری خواهند کرد.
جترس افزود: ممکن است این فشارها کارساز شود و برای همین هم می گویم تا اجرایی شدن کامل خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، من روی هیچ چیزی شرط نخواهم بست.
دونالد ترامپ روز چهارشنبه در یک یادداشت توئیتری از تصمیم خود برای خروج 2 هزار نیروی آمریکایی از خاک سوریه خبر داد.
این تصمیم موجی از مخالفت ها را در واشنگتن به همراه داشت و منجر به استعفای جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا هم شد.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395