وزارت امور خارجه و دیپلماسی

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: با بررسی تصاویر ویدیویی موجود و شواهد اطلاعاتی جمع آوری شده، سرنخ‌های اصلی ماجراجویی خطرناک حمله به نفت کش ایرانی در دریای سرخ بدست آمده است.
وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به گفت‌وگوی خود با شبکه تی‌آرتی تاکید کرد که ترکیه و سوریه باید به همراه یکدیگر از مرزهایشان دفاع کنند و ایران می‌تواند به آنها کمک کند.
محمد جواد ظریف در مصاحبه با شبکه تی آر تی گفت: تحریم‌های آمریکا فشارهای سنگینی بر مردم ایران تحمیل کرده و به همین دلیل تحریم‌ها نوعی جنگ محسوب می شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه به هدف قرار گرفتن نفتکش ایران در دریای سرخ واکنش نشان داد.
جواد ظریف، با بیان اینکه استفاده از کلمه تحریم برای اقدامات آمریکا مبنای حقوقی ندارد، عنوان شد: تحریم یک واژه حقوقی به معنای استفاده از یک ابزار برای اقدام قانونی است.
وزیر امور خارجه گفت: در شرایطی که سعودی‌ها علاقمند به مذاکره با ایران شدند اگر مسائل منطقه را پای میز مذاکره و نه با کُشتن مردم دنبال کنند، جمهوری اسلامی را هم قطعا همراه با خود خواهند داشت.
سه شنبه, 09 مهر 1398 ساعت 09:00

مکانیسم «اسنپ بک» یک طرح مرده است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره احتمال ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت از سوی اروپایی‌ها گفت: چنین طرحی مرده است و از نظر حقوقی و قانونی امکان استفاده اروپا از مکانیزم اسنپ بک درباره برجام وجود ندارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آنچه یمن انجام می‌دهد، دفاع مشروع و مورد حمایت ماست. آنها چهار سال و نیم زیر شدیدترین فشارها هستند و این واکنش‌ها، طبیعی است. اتهاماتی هم که زده می‌شود، خودشان می‌دانند اساس و پایه‌ای ندارد و جز شرمساری چیزی نیست. تنها راه خروج آبرومندانه از…
جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در رابطه با شایعاتی مبنی بر توافق 25 ساله ایران و چین گفت: در اصل، توافقی در کار نیست که بندهایی داشته باشد. یک پیشنهاد برای برنامه‌ای 25 ساله است که تازه باید بنشینیم و شروع به نوشتن توافق کنیم.
شنبه, 06 مهر 1398 ساعت 12:05

عراقچی: رویکرد آمریکا مخرب است

سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزاری اجلاس وزرای اکو را به لحاظ همزمانی با شدت یافتن اقدامات غیرقانونی یکجانبه و هژمونیک ایالات متحده، مهم دانست.
معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا در حاشیه هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد با جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
وزیر امور خارجه گفت: ما در حال مقاومت هستیم و آمریکا قادر نخواهد بود ما را با فشار به زانو درآورد.
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه ایران آغازگر جنگ نخواهد بود، هشدار داد اطمینان دارم هرکسی که شروع کننده جنگ باشد، کسی نیست که آن را پایان می دهد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به شکست سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران تاکید کرد: تحریم اعلام شده موضوع جدیدی نبوده و فقط تحریم های قدیمی به شکل دیگری بیان شده است و آمریکایی‌ها باید قبول کنند که سیاست تحریم آن‌ها علیه ایران یک سیاست شکست خورده است.
جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: حتی سعوی ها هم داستان دخالت ایران در حمله به تاسیسات نفتی شان را باور ندارند.
سه شنبه, 26 شهریور 1398 ساعت 08:58

طرف مقابل ما اروپاست نه ترامپ

عصراقتصاد: سخنگوی وزارت خارجه در ‌‌پاسخ به سوالی درباره اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری (طرح ماکرون) و اینکه آیا ترامپ با این طرح موافقت کرده است یا نه، گفت: به ما ارتباطی ندارد ترامپ موافقت می‌کند یا نه، طرف گفتگوی ما اروپایی‌ها به ویژه فرانسوی‌ها هستند.
سخنگوی وزارت امور خارجه اتهام زنی‌ مقامات‌ آمریکا به ایران در ماجرای حمله به تاسیسات نفتی سعودی را بی اساس خواند و گفت:جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که از مردم یمن و حقوق آنها دفاع می‌کند ولی اینکه این گونه اقدامات به ایران نسبت داده شود، در راستای دروغ…
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: آمریکایی‌ها سیاستی به نام «فشار حداکثری» را علیه ایران در پیش گرفتند که به دلیل ناکامی‌ها به سمت «دروغ حداکثری» گرایش پیدا کرده است.
هاتف فرج اللهی عصراقتصاد: روابط سیاسی و تجاری چین پس از آغاز جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن رنگ جدیدی به خود گرفته است و برخی بر این باورند که جنگ تجاری می تواند عاملی باشد برای پیشرفت تعاملات دو کشور. اما آیا حقیقتا می توان ایران و چین را…
وزیر امور خارجه ایران با اشاره به ناتوانی اروپایی‌ها برای جبران خروج آمریکا از برجام تاکید کرد: اقدامات موقت ایران در صورت پایبندی کشورهای اروپایی به تعهداتشان قابل بازگشت هستند.
وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر این که شکوفایی اقتصاد آبی نیاز به امنیت و ثبات در کل منطقه دارد گفت: ایران اعتقاد دارد که این سرمایه، برآمده از همکاری کشورهای منطقه باشد و نمی‌توان آن را از بیرون خریداری کرد زیرا این امر منجر به افزایش پایگاه‌های نظامی…
سخنگوی وزارت امور خارجه از آزادی هفت خدمه کشتی توقیف شده انگلیسی خبر داد و تاکید کرد: ما با خدمه کشتی و ناخدای کشتی مشکلی نداریم. مشکل ما تخلفی است که کشتی انجام داده و کارهایی که نباید انجام می‌دادند را انجام داده است.
عصر اقتصاد: در چهارمین روز از هفته تعاون، سفیر ایران در ساحل عاج با رئیس اتاق تعاون دیدار و گفتگو کرد.
چهارشنبه, 13 شهریور 1398 ساعت 09:29

برجام هنوز نمرده است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "راشا تودی" روسیه با اشاره به اینکه برجام نمرده است و هنوز زود است که درباره پایان آن صحبت شود، افزود: اروپایی ها متاسفانه نتوانستند به تعهداتشان در این زمینه عمل کنند.
سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در خصوص برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می تواند موضوع گفت وگوها باشد.
چهارشنبه, 13 شهریور 1398 ساعت 02:00

ایران، عامل ریزش در ائتلاف آمریکایی

عصراقتصاد: ژاپن رضایت ایران را شرط استقرار نیروهای دفاعی خود در منطقه تنگه هرمز دانسته و بر عدم پیوستن به ائتلاف آمریکایی در خلیج فارس تاکید کرده است.
سه شنبه, 12 شهریور 1398 ساعت 08:43

روسیه یار روزهای سخت ایران بوده است

عصر اقتصاد: وزیر امورخارجه کشورمان با بیان اینکه تهران هیچ وقت دوستانی را که در روزهای سخت در کنارش بودند از یاد نمی‌برد گفت: در این سفر توسعه روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی مورد علاقه دو کشور در دیدار با مقام های روسیه مورد بحث و…
سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه گام سوم کاهش تعهدات ایران طراحی شده و آماده اجراست،‌ تاکید کرد: اگر تلاش‌های دیپلماتیک به نتیجه مطلوب برسد این گام‌ها قابل بازگشت است و ایران گام سوم را برنخواهد داشت.
۱۰ سفر به ۹ کشور و طی مسافت ۴۳ هزار و ۸۹۷ کیلومتر در ۱۸ روز پاسخ فعالانه محمدجواد ظریف و دیپلماسی پویای ایران به تحریم‌ وزیر امور خارجه ایران از سوی ایالات متحده بوده است.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: راهی که ما جلوی پای اروپایی ها گذاشته‌ایم، این است که یا با اخذ مجوز از آمریکا برای شرکت‌های خودشان از ما نفت بخرند و اگر نمی‌توانند، دولت‌های آنها معادل همان مقدار نفتی که ما باید بفروشیم خطوط اعتباری، اعتبارات صادراتی و یا به…
صفحه 1 از 27

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395