امور خارجه و بین الملل

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفت: آمریکا با بزرگنمایی آنچه را خود انجام می‌دهد به نام ایران تمام می‌کند، علاوه بر باج خواهی، هژمونی خود را در منطقه حفظ می‌کند و هم اینکه بازار اقتصادی فروش تجهیزات نظامی را گسترش می‌دهد.
دوشنبه, 31 تیر 1398 ساعت 08:47

اروپا نتوانست خود را ثابت کند

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه اروپایی‌ها نتوانستند خود را ثابت کنند، اظهار کرد: اروپا در مجموع، اقتصادی بزرگ‌تر از آمریکا است. مطمئنا اگر تمام شرکت‌های نفتی اروپا همراه با [شرکت‌های] هندی، چینی، روسی و ژاپنی تصمیم بگیرند تحریم‌های آمریکا را نادیده بگیرند، اقتصاد جهانی تحمل این را…
جواد ظریف: آنچه که آمریکایی‌ها انجام می‌دهند، تحریم نیست بلکه تروریسم اقتصادی است و ما نیاز داریم که دائم تکرار کنیم که با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی درباره تهدید به تحریم‌های بیشتر از سوی انگلیس گفت: ایران در ۲۵۰ سال گذشته هیچ گاه به کشورهای دیگر تجاوز نکرده است ولی در دفاع از تمامیت ارضی و حیثیت خود همچنان که در این ۴۰ سال نشان داده است با کسی شوخی ندارد.
عصراقتصاد: عصر روز جمعه یک فروند نفتکش انگلیسی با نام Stena Impero هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. نفت کش مذکور پس…
پمپئو اظهار داشت: باید همانند یک کشور نرمال رفتار کنند و اگر آن‌ها این کار را انجام دهند ما آماده مذاکره درباره طیف وسیعی از موضوعات بدون هیچ پیش شرطی خواهیم بود.
جواد ظریف در رابطه با وضعیت فعلی اینستکس اظهار داشت: باید این طور باشد. نگران‌کننده است اما فکر می‌کنم این بیشتر از ما، موجب نگرانی اروپایی‌هاست. اروپایی‌ها نتوانستند خود را ثابت کنند.
عصراقتصاد: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: حضور آمریکا در هر نقطه از جهان باعث بی ثباتی، فشار به مردم و افزایش تندروی و تروریسم است.
عصراقتصاد: با اجرای گام دوم ایران در تقابل با بدعهدی طرفین برجام، دلواپسی تروئیکای اروپایی تشدید شد. در این میان فرانسه به نوعی نقش میانجی را بر عهده گرفت و طی سفر دو روزه مشاور مکرون به تهران و گفت وگوی تلفنی رئیس جمهور فرانسه با روحانی طرحی با عنوان…
وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید براینکه افزایش حضور آمریکا در خلیج فارس کمکی به امنیت و ثبات این ناحیه نمی‌کند، اظهار کرد: ما باور داریم که کشورهای منطقه باید خود امنیت‌شان را از طریق همکاری و اتحاد منطقه‌ای تامین کنند.
وزارت امورخارجه آلمان توقیف نفتکش انگلیسی را محکوم کرد و از ایران خواست تا این کشتی و خدمه‌اش را هرچه فوری آزاد کند.
جواد ظریف گفت: مردم و دولت ایران هیچ خصومتی با مردم آمریکا ندارند. تمام آنچه ما می‌خواهیم این است که هیچ کس در امور داخلی ما دخالت نکند.
ترامپ اظهار داشت: ایالات متحده به دنبال دستیابی به یک توافق دراز مدت با ایران است.
عراقچی گفت: ایران هیچ پهپادی در تنگه هرمز از دست نداده استمعاون سیاسی وزیر امور خارجه در واگنش به ادعای رئیس‌جمهور آمریکا گفت: ما هیچ پهپادی را نه در تنگه هرمز و نه هیچ جای دیگر از دست نداده‌ایم.
کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، از انتخاب دکتر فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، به عنوان رییس شورای وزیران صندوق توسعه اوپک (اوفید) در جریان نشست چهلم آن در مقر این سازمان در وین خبر داد.
سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس روز چهارشنبه از برنامه ملاقات «ترزا می» با «فابیان پیکاردو» وزیر اعظم دولت محلی جبل‌الطارق برای گفت وگو درباره نفتکش توقیف شده گریس ۱ خبر داد.
«یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی قصد دارد به دلیل ابتلا به یک بیماری نامشخص،‌ زودتر از موعد از سمت خود استعفا کند.
وزیر امور خارجه انگلیس حملات لفظی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و هوادارانش علیه نمایندگان رنگین پوست آمریکا را کاملا توهین آمیز و عمیقا نگران کننده خواند.
پنج شنبه, 27 تیر 1398 ساعت 15:20

اقتصاد جهان به کدام سو می‌رود؟

مجتبی نادعلی-اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹ با تضعیف رشد اقتصادی، تشدید تنش‌های تجاری بین آمریکا و سایر کشورها و همچنین افزایش عدم قطعیت در فعالیت‌های اقتصادی و کاهش سرمایه‌گذاری‌ها مواجه است.
استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه سازوکار مدنظر اروپا، سازوکار جدیدی نیست که اروپایی‌ها مدعی کشف آن باشند، تاکید کرد: راهکار تسهیل مبادلات در اینستکس این است که شرکت‌ها و بخش‌های دولتی کشورهای اروپایی اقدام معامله و خرید از ایران شوند ولو آنکه این…
چهارشنبه, 26 تیر 1398 ساعت 14:42

بررسی وضعیت حقوقی توقیف نفتکش Grace

به گزارش سرویس خبری معاونت تحقیقات، آموزش و حقوق شهروندی طی پژوهشی، وضعیت حقوقی توقیف نفتکش Grace مورد بررسی ودر قالب گزارشی تحلیلی به معاونت حقوقی ارسال شد.
محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در نشست شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل متحد تهدیدهای منطقه ای و ناامنی ایجاد شده ازسوی حامیان خارجی تروریسم را مانع مقابله با بلاهای طبیعی و مشکلات اقلیمی دانست و گفت: مردم ایران در معرض تروریسم اقتصادی وحشیانه ای قرار گرفته اند. وزیر امور خارجه جمهوری…
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، حفظ برجام را نیازمند عزم طرف های دیگر در اجرای تعهداتشان دانست و گفت: اظهارات و بیانیه های زیبا درباره توافق هسته ای، منافع ایران را تأمین نمی کند.
سه شنبه, 25 تیر 1398 ساعت 02:00

برجام تنها با خوف و رجا نمی ماند

عصراقتصاد: برجام، محور اصلی نشست روز گذشته شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل بود که همچنان جز ابراز نگرانی و امید همزمان، هیچ راهکاری که جبران مافات برای ایران را در نظر گرفته باشد، از سوی اروپایی ها ارائه یا اجرا نشده است. تروئیکای اروپایی یک روز مانده به…
در پی توییت اخیر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در انتقاد از برخی از زنان مجلس نمایندگان، هیلاری کلینتون وزیر خارجه اسبق آمریکا روز دوشنبه با انتقاد شدید از مواضع ترامپ گفت: این دولت آمریکا است که نیازمند این زنان است.
یک کارشناس ارشد مسائل استراتژیک درباره توقیف نفتکش گریس ۱ گفت: اگر واقعا لندن نگران ارسال محموله به سوریه است، پیشنهاد میکنم، شرکت نفت بریتانیا (بی‌پی) محموله گریس۱ را بخرد و وجه انرا از طریق اینستکس به ایران منتقل کند! علیرضا اکبری تاکید دارد که انگلیس هیچ استدلال حقوقی برای…
وزیر امور خارجه کشورمان برای شرکت در نشست سازمان ملل وارد نیویورک شد.وزیر امور خارجه گفت به همین دلیل هم هست که اسرائیل مهمترین مخالف برجام بوده و آمریکا و تندروهای آمریکا هم این سیاست را دنبال کردند. البته عهدشکنی آمریکا منحصر به برجام نیست و تقریباً هر توافق بین…
استاد علوم سیاسی و روابط‌ بین‌الملل دانشگاه نیوهمپشایر بر لزوم پیوستن سایر اعضای برجام به اینستکس برای کمک به ایران تاکید کرد. اینتستکس تنها نشان‌گر تمایل و علاقه اروپا برای نجات برجام و داشتن روابط اقتصادی با ایران است. چیزی که آمریکا با آن مخالف است و برای مقابله با…
دونالد ترامپ با انتشار یک توئیت "اندرو مک‌کیب" معاون مدیر سابق اف بی‌ای را مورد حمله قرار داده و او را "یک موجود بسیار کثیف" خواند.
عبدالله گفت: تاکنون بیش از 500 شرکت ترکیه‌ای در عراق به ثبت رسیده و اخیرا عربستان، امارات و اردن نیز در حال افزایش تعداد شرکت‌های عراقی خود هستند. درست است که اکنون ایران دومین تامین کننده عراق پس از چین است اما با توجه به تحرکات و سرمایه گذاری‌های صورت…
صفحه 1 از 255

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395