شنبه, 22 تیر 1398 ساعت 09:26
کد خبر: 58531

اطلاعات تکميلي

  • ظریف: دیپلماسی ایران باعث انزوای سیاسی واشنگتن شد

آمریکا منتظر انزوای اقتصادی باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر امورخارجه کشورمان گفت: دیپلماسی ایران باعث انزوای سیاسی آمریکا شده و در مرحله بعد، آمریکا شاهد انزوای اقتصادی خواهد بود و دلار به تدریج ارزش خود را از دست می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری صداو سیما نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، محمدجواد ظریف که پنجشنبه شب ۲۰ تیرماه با شبکه عربی المیادین گفت‌وگو کرده، اظهار کرد: بهترین دلیل درباره انزوای آمریکا، نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بود. آمریکایی ها ثابت کردند که دیپلماسی ایران بار دیگر آنها را در جهان منزوی کرد. این انزوای سیاسی آمریکا منجر به انزوای اقتصادی این کشور خواهد شد. آمریکایی ها بیش از حد از قدرت دلار استفاده می کنند و این موضوع باعث می شود که به تدریج جایگاه خود را از دست بدهند.
ظریف اظهار کرد: فرانسوی ها برای دستیابی به راه حلی به منظور کاستن از تنش تلاش می کنند. این جنگ، جنگ اقتصادی است و می تواند با توقف تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ما، به این تنش پایان داد. فرانسویها تلاش می کنند آمریکا را راضی کنند که تحریم را کنار بگذارد و موفقیت آنها به میزان همکاری آمریکایی ها بستگی دارد.
وی افزود: فرانسوی ها اعلام کردند میانجی نیستند و فقط تلاش هایی صورت می دهند و ما از هر تلاشی برای کاستن از تنش استقبال می کنیم.

انگلیس رسما اعلام کند که نوکر آمریکاست

وزیر امور خارجه کشورمان در این مصاحبه با اشاره به توقیف نفتکش ایران در جبل‌الطارق گفت: اقدام انگلیس در توقیف کشتی ایرانی، دزدی دریایی است و روشن است که بر اساس خواست آمریکا صورت گرفت.
ظریف افزود: تحریم های نفتی علیه روسیه، ادعاهای بی معنی است و اتحادیه اروپا خودش مخالف تحریم های فرامرزی است. بهانه تراشی انگلیسی ها بچه گانه و مضحک بود. به طور رسمی اعلام کنند که نوکر آمریکا هستند و درخواست این کشور را اجرا می کنند. آمریکاییها در برابر این ابراز دوستی انگلیس، به سفیر این کشور، نخست وزیر و دولت انگلیس اهانت کردند.

بن سلمان و بن زاید می توانند خود را از نتانیاهو و بولتون جدا کنند

ظریف در بخش دیگری از این گفتگوی تلویزیونی گفت: امیدواریم همسایگان ما در منطقه به گروه جدیدی نپیوندند و به آغوش منطقه بازگردند. آنها فقط تصمیماتی علیه ایران اتخاذ نمی کنند، بلکه نگاه کنید عربستان و امارات علیه یمن چه می کنند؟ گروه ب ابتدا شامل بنیامین نتانیاهو و جان بولتون بود و سپس محمد بن سلمان و محمد بن زاید به آن پیوستند و می توانند از این گروه خارج شوند. ما آمادگی داریم از آنها به عنوان دوست و برادر دینی، همسایه و متحد حمایت کنیم.
وی افزود: اگر دخالت ایران نبود، آنها به دنبال محاصره قطر و در تنگنا قرار دادن این کشور بودند. نشانه هایی وجود دارد که امارات در حال اتخاذ سیاست جدید در منطقه است و این اقدام به سود دولت این کشور خواهد بود.

ایران آماده است «با همسایگان خود در منطقه رفاقت و از آن‌ها دفاع» کند

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه گفته که ایران آماده است «با همسایگان خود در منطقه رفاقت و از آن‌ها دفاع» کند.
وزیر امور خارجه کشورمان خاطر نشان کرد: ما از هر تلاشی برای بازگرداندن توافقنامه هسته ای به عنوان یک دستاورد بین المللی، به مرحله اجرایی استقبال می کنیم. در صورت توقف تحریم های آمریکا یا عمل کردن اروپایی ها به تعهدات شان، همه تدابیر ما قابل بازگشت است. ما این پیام را با صراحت به نماینده رئیس جمهور فرانسه منتقل کردیم و او هم این پیام را به امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه تقدیم خواهد کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395