چهارشنبه, 19 تیر 1398 ساعت 09:53
کد خبر: 58499

سامانه مدیریت توزیع اقلام اساسی آغاز به کار کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: سامانه مدیریت توزیع اقلام اساسی روز دوشنبه در مراسم روز جهانی تعاون و سالروز بیست و پنجمین سال تأسیس اتاق تعاون ایران که با حضور فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی، علی ربیعی سخنگوی دولت، بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران، الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و جمعی از فعالان اقتصادی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، رونمایی شد.

عدم اجرای قانون دلیل عقب ماندگی بخش تعاون است

در این مراسم رئیس اتاق تعاون ایران از راه اندازی دو سامانه باتا و مهتا خبر داد و گفت: باوجود آنکه جهان به سمت اقتصاد تعاونی و مردم‌محور حرکت کرده در کشور ما این امر مورد غفلت و بی‌توجهی قرار گرفته است.
بهمن عبدالهی اظهار کرد: سامانه باتا یا بانک اطلاعات تعاونی‌ها با هدف تشکیل بانک اطلاعاتی کامل در حوزه تعاون رونمایی می‌شود که این سامانه آماده شروع به کار است. سامانه مدیریت هوشمند توزیع کالاهای اساسی (مهتا) نیز توسط یک تیم حرفه‌ای آماده راه اندازی است تا تحت یک سامانه هوشمند کالاهای موردنیاز و اساسی را توزیع کنیم و معتقدیم در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست که بعد از ۴۰ سال به دوران نظام کوپنی برگردیم.
وی ادامه داد: نامگذاری روز جهانی تعاون در راستای توسعه و ترویج فرهنگ و رویکرد تعاون در کشور است. در حالی که ما به تعاون نگاه اقتصادی داریم در دنیا به جنبه‌های اجتماعی آن هم توجه شده است چرا که کارکردهای اجتماعی تعاون کمتر از ارزش اقتصادی آن نیست.
رئیس اتاق تعاون ایران تعاونی‌ها را یک بنگاه اقتصادی مردم‌محور نام برد و گفت: در تعاونی‌ها به صورت دموکراتیک و با حضور مردم تصمیم‌گیری می‌شود که این به همگرایی اجتماعی به توسعه جامعه کمک می‌کند و دنیا هم بر این وجه تعاونی‌ها تکیه بیشتری دارد.
عبدالهی ادامه داد: امروز بیست و پنجمین سالگرد تشکیل تعاونی در کشور است که در چنین روزی اتاق تعاون ایران تشکیل شد و منشأ شکل‌گیری آن اصل ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی کشور است که ظرفیت ویژه‌ای برای فعالیت تعاونی‌ها در این قانون پیش‌بینی شده است.
رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به ظرفیت ۲۵ درصدی پیش بینی شده توسط قانونگذار برای توسعه بنگاه‌های تعاونی اظهار کرد: شاید عده‌ای معتقد باشند تعیین سهم ۲۵ درصدی برای تعاون در اقتصاد منطبق با واقعیت‌ها نباشد اما معتقدم این نیاز اقتصاد کشور است و باید اقتصاد ایران به سمت مردمی شدن حرکت کند.
به گفته عبداللهی، اقتصاد ایران از دو آفت نفتی و دولتی بودن رنج می‌برد و باید فضا برای فعالیت بنگاه‌های غیردولتی افزایش یابد.
رئیس اتاق تعاون ایران درعین‌حال با بیان اینکه در حال حاضر ۷۵ درصد اقتصاد کشور در دست دولت و شرکت‌های خصولتی است، گفت: در شرایطی که تمام فضای اقتصادی برای فعالیت شرکت‌های غیردولتی حدود ۳۰ درصد است نمی‌توان انتظار داشت بخش تعاون رشد کند لذا برای تحقق این امر سهم دولت در اقتصاد باید کاهش یابد تا فضا برای فعالی شرکت‌های غیردولتی افزایش یابد.
وی با بیان اینکه ظرفیت‌های نهفته و بالقوه تعاون باید به ظرفیت‌های بالفعل تبدیل شود، گفت: در حال حاضر کمتر از ۱۰ درصد از قوانین مرتبط با تعاون به اجرا درآمده و یکی از دلایل عدم تحقق ۱ سهم ۲۵ درصدی تعاونی‌ها از اقتصاد عدم اجرای قوانین مرتبط با حوزه تعاونی بوده و وظیفه مجلس است که پس از تصویب قوانین، بر حسن اجرای قوانین نظارت داشته باشد.
عبدالهی افزود: متأسفانه برخی نهادها قوانین مصوب مجلس را به اجرا نمی‌رسانند از این رو پیشنهاد ما به کمیسیون اقتصادی مجلس این است که کارگروهی تشکیل شود تا اجرای قوانین در حوزه تعاون را پایش کند.
وی در پایان نبود زیرساخت‌ها و ساز و کار لازم برای توسعه بخش تعاون را از دیگر علل ناکامی بخش تعاون در دستیابی به سهم ۲۵ درصدی ذکر کرد و گفت: هم اکنون بانک توسعه تعاون را داریم اما کارایی قابل توجهی ندارد به همین دلیل به دنبال ایجاد یک بانک سهامی عام برای بخش تعاون هستیم که متأسفانه مجوز مرتبط با آن داده نمی‌شود.
این سامانه که توسط اتاق تعاون ایران طراحی شده است، با هدف اصلاح نظام توزیع و عادلانه شدن آن و شفاف سازی توزیع کالاها پیاده سازی شده است. امکان نظارت بر فرآیند توزیع کالا، حذف فساد و رانت در نظام توزیع و همچنین مدیریت توزیع کالا برای دهک‌های مختلف جامعه از جمله ویژگی‌های این سامانه است.
همچنین بر اساس مکانیزمی که برای سامانه مهتا طراحی شده، امکان مدیریت توزیع کالاها به شکل هوشمند و پیگیری لحظه‌ای میزان و نوع کالاها نیز وجود دارد.
در حاشیه این مراسم از سامانه جامع بانک اطلاعات بخش تعاون (باتا) نیز رونمایی شد که در این سامانه اطلاعات منسجم و یکپارچه حوزه تعاون به صورت دسته بندی شده در اختیار فعالان این بخش قرار خواهد گرفت.
سامانه مدیریت توزیع اقلام اساسی

آغاز کار سامانه رصدِ زنجیره تأمین کالاهای اساسی برای نخستین بار در کشور

همچنین سامانه رصدِ زنجیره تأمین کالاهای اساسی در کشور به صورت آزمایشی در هرمزگان آغاز به کار کرد.
معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش آموزشی معرفی این سامانه در بندرعباس گفت: این سامانه برای اولین بار در هرمزگان با رصد کالای شکر از امروز فعال می‌شود و به تدریج دیگر کالاهای اساسی مانند برنج، روغن، نهاده‌های دامی، مرغ، گوشت، لاستیک خودرو را در بر می‌گیرد.
عباس قبادی با بیان اینکه در یک ماه آینده این سامانه در دیگر استان‌های کشور راه اندازی می‌شود، تصریح کرد: در این سامانه مقدار کالاها هنگام ثبت سفارش، تخصیص ارز، واردات، انبارداری، شبکه توزیع خرده فروش‌ها تا زمان مصرف کننده نهایی رصد می‌شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: مردم و اصناف نیز با مراجعه به سامانه از همه اطلاعات قیمت و واردات کالا مطلع می‌شوند و می‌توانند از این طریق بر نحوه توزیع نظارت کنند.
قبادی اضافه کرد: هرمزگان از استان‌های موفق در تنظیم بازار است و به همین دلیل و به خاطر بهره مندی از شبکه جامع حمل و نقل دریایی، هوایی و زمینی و ریلی برای اجرای آزمایشی این طرح انتخاب شده است.
همچنین رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت هرمزگان گفت: سامانه رصد زنجیره تأمین کالاهای اساسی از زیرمجموعه‌های سامانه جامع تجارت است که به ۴ سامانه دیگر نظارتی متصل است
خلیلی قاسمی افزود: اصناف و عمده فروشان از فردا می‌توانند اطلاعات خرید و فروش کالاهای اساسی را در این سامانه ثبت کنند، و پیش از آن باید درخواست خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کرده باشند.
وی با بیان اینکه با استقرار این سامانه، نظارت از نوع فیزیکی به نرم افزای تغییر پیدا می‌کند و شبکه صنفی در معرض اتهام کمتری قرار می‌گیرد، اظهار کرد: در شش ماه گذشته بیش از ۷ هزار تن شکر در بازار توزیع شده است و تأمین کالاهای اساسی ادامه دارد.
سامانه مدیریت توزیع اقلام اساسی
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط