چهارشنبه, 19 تیر 1398 ساعت 09:31
کد خبر: 58496

نوسان محدود در یک روز پر رونق بورس

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مسعود وطنخواه

عصراقتصادرشد 34.7 درصدی ارزش معاملات 318 نماد بورسی در حالی که فقط ارزش سهام 136 نماد صعودی بوده، در حالی اتفاق افتاد که تعداد معاملات هم از رشد 6.7 درصدی برخورددار شد.
گرچه شاخص کل بورس با 536 واحد افت به 248 هزار و 716 واحد رسید؛ اما رشد ارزش و تعداد معاملات در کنار کاهش 13.2 درصدی حجم معاملات، نشان دهنده مبادله سهام گرانقیمت در این بازار است.

گفتنی است که شاخص کل در ساعات پایانی معاملات روز گذشته، با افزایش 209 واحدی سیر صعودی به خود گرفت و با شیب مثبت به کار خود پایان داد تا انتظارات معاملاتی روز پایانی هفته یعنی چهارشنبه را امیدوارکننده نشان دهد.
با توجه به ترکیب نوسانات شاخص کل بورس در طول معاملات روز گذشته، می توان گفت: آنچه اتفاق افتاد، یک نوسان عادی در یک روز پررونق بازار سهام بود که می تواند روز پایانی معاملات هفته با شیرینی به پایان برساند.
روز اصلاح قیمت ها در تعدادی از نمادها
فعالان بازار سرمایه روز گذشته شاهد اصلاح قیمت‌ها مخصوصاً در سهم‌های بزرگ بودند؛ به طوری که شاخص کل ۵۳۶ واحد رشد کرد. این در حالی است که این شاخص توانسته بود در روز گذشته به مرز کانال ۲۵۰ هزار واحدی راه یابد.
به گزارش ایسنا، پس از دو روز متوالی رشد قیمت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران، روز گذشته قیمت سهام اکثریت شرکت‌ها مخصوصاً شرکت‌های بزرگ در بورس تهران با افت مواجه شد؛ به طوری که ۱۷۰ نماد با کاهش قیمت و ۱۵۹ نماد با افزایش قیمت مواجه شدند.
در حالی که شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران در روز گذشته توانسته بود خود را به مرز کانال تاریخی ۲۵۰ هزار واحدی برساند، روز گذشته این شاخص ۵۳۶ واحد کاهش یافت و از دستیابی به این کانال جا ماند.
اما رشد قیمت سهم‌ها در گروه‌های کوچک‌تر سبب شد شاخص کل هم‌وزن به رشد خود ادامه دهد و با ۱۱۳ واحد افزایش تا کانال ۶۱ هزار و ۴۳۰ واحدی بالا رود.
شاخص آزاد شناور نیز با ۱۰۱۶ واحد کاهش تا رقم ۲۷۸ هزار و ۷۸۹ پایین رفت. شاخص بازار اول و دوم نیز هر کدام به ترتیب ۴۸۰ و ۶۸۴ واحد کاهش یافتند.
بورس
گروه مدیریت سرمایه گذاری امید، معدنی و صنعتی چادرملو و پتروشیمی شیراز هر کدام به ترتیب ۲۱۴، ۱۵۲ و ۴۷ واحد تأثیر افزایشی روی شاخص بازار سرمایه داشتند و در طرف مقابل فولاد مبارکه اصفهان، شرکت ارتباطات سیار ایران و پالایش نفت بندرعباس به ترتیب ۱۱۰، ۱۰۶ و ۱۰۴ واحد در کاهش شاخص بازار تأثیر داشتند.
در گروه محصولات شیمیایی حجم معاملات تا رقم ۱۱۱۶ میلیون سهم و اوراق مالی بالا رفت و ارزش معاملات به حدود ۱۱۹ میلیارد تومان رسید. بدین ترتیب این گروه در صدر ارزش معاملات بورس در روز گذشته قرار گرفت.
پس از گروه محصولات شیمیایی خودرویی‌ها با ارزش معاملات حدود ۹۲ میلیارد تومانی در جایگاه دوم قرار گرفتند و حجم معاملاتشان نیز به ۴۵۱ میلیارد سهم و اوراق مالی رسید. در عین حال بیشتر سهم‌های این گروه با کاهش قیمت روبرو شدند.
فلزات اساسی پس از دو گروه مذکور با ارزش معاملات حدود ۸۱ میلیارد تومان در جایگاه سوم بورس به لحاظ ارزشی قرار گرفتند. در این گروه نیز بسیاری از سهم‌ها با کاهش قیمت روبرو شدند.
ارزش کل معاملات بورس تهران روز گذشته به رقم ۱,۷۵۶ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات آن عدد ۴.۴ میلیارد سهم و اوراق مالی را تجربه کرد. تعداد معاملات این بازار نیز به رقم ۳۰۲ هزار و ۸۱ نوبت دست یافت.
روز گذشته در فرابورس ایران آیفکس ۳.۴ واحد رشد کرد و به رقم ۳۲۲۲ واحدی رسید. ارزش معاملات این بازار نیز تا رقم ۸۸۶ میلیارد تومان افزایش یافت و حجم معاملات تا رقم ۱.۶ میلیارد سهم و اوراق مالی بالا رفت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395