چهارشنبه, 19 تیر 1398 ساعت 09:24
کد خبر: 58495

موضوع تراریخته‌ها به جای مدیریت علمی به دست سیاسیون و تجار افتاده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:  وزیر بهداشت گفت: موضوع تراریخته در کشور به جای اینکه از مسیر علمای این رشته‌ها مدیریت شود، به دست سیاسیون و تاجران افتاده است.

سعید نمکی روز گذشته در نشست مشترک با رئیس سازمان محیط زیست، مدیران این سازمان و سرپرست سازمان غذا و دارو که با موضوع بررسی چالش تراریخته‌ ها برگزار شد، افزود: در زمینه تراریخته‌ ها اختلاف نظر وجود دارد و برخی از این جدل‌ها نیز شاید بیشتر ریشه اقتصادی و سیاسی داشته باشد تا علل علمی. البته ما به‌عنوان تولیت سلامت نباید به دام برخوردهای غیرعلمی در این حوزه گرفتار شویم.
وزیر بهداشت ادامه داد: وزارت‌بهداشت و سازمان غذا و دارو نقش تولیتی دارند و در این حوزه قطعاً براساس مستندات متقن علمی و شواهد و مدارک با در نظر داشتن مصالح مردم باید عمل شود. در این خصوص باید به یک مدل ملی در مواجهه و ارزیابی رویدادهای تراریخته دست یافت. البته خط قرمز ما هم در این حوزه، فقط سلامت، مصالح مردم و منافع ملی است.
تراریخته‌
نمکی بیان کرد: به تجربه دنیا در حوزه تراریخته‌ ها باید احترام گذاشت و مستندات، مدارک و شواهد علمی معتبر جهانی را در این حوزه بپذیریم. پیشنهاد من این است که کمیته مشترک علمی برای پژوهش درباره سلامت محصولات تراریخته تشکیل و پروژه‌های کلیدی با حمایت وزارت‌بهداشت در این کمیته انجام شود. این کمیته ملی می‌تواند تمامی ابعاد و جوانب عمده موضوع را مورد پژوهش، تجمیع و نتیجه‌گیری قرار دهد. تمام حرکت‌ها باید به سمت ابهام‌زدایی از موضوع تراریخته و ایمنی و سلامت آن پیش رود، البته با ذهنیت قبلی نمی‌توان در این زمینه به نتایج مورد اجماع دست یافت.
 وزیر بهداشت گفت: وظیفه ما شفاف‌سازی علمی، تنویر افکار عمومی و ابهام‌زدایی است، بنابراین نباید اجازه داد ذهنیت‌ها و پیش‌انگاری‌ها بر یک موضوع علمی سایه بیندازد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395