چهارشنبه, 19 تیر 1398 ساعت 08:53
کد خبر: 58490

گله مندی نانوایان از آرد بی کیفیت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: يکي از مهمترين مشخصه هاي گندم پروتئین آن است که از نظر تکنولوژيکي، شيميايي و ارزش غذايي اهميت بسیار دارد و عوامل متعددي در ميزان پروتئين گندم موثر است؛ بیشترین فاکتوری که در بهبود کيفيت آرد و نان تأثیر دارد، کميت و کيفيت گلوتن آرد است که در اصل عمده ترين ترکيب پروتئين گندم است. آردهايي که براي تهيه انواع نان ها به ویژه نان هاي حجيم مورد استفاده قرار می گیرد باید کميت و کيفيت پروتئين آن در حد مطلوبي باشد تا بتوان نان خوبی پخته کرد. بنا به گفته رئیس اتحادیه نان های فانتزی(حجیم و نیمه حجیم) کیفیت آرد در فصل گرما پایین می آید و در نتیجه بر روی کیفیت و پخت نان تأثیر می گذارد. آردی که در داخل استان تهران و البرز مورد استفاده قرار می گیرد کیفیت پایینی دارد به طوری که همه نانوایان گله مند هستند. همچنین در تمام کشور کیفیت آردها پایین آمده است.

محمد جواد کرمی، رئیس اتحادیه نان های فانتزی(حجیم و نیمه حجیم) گفت: شرکت بازرگانی دولتی ایران سامانه جامع مديريت فروش آرد كشور را راه اندازی کرده است در ابتدا فعالیت این سامانه با مشکل کمبود آرد روبرو بودیم اما اکنون در تأمین آرد مورد نیاز واحدهای نان های فانتزی(حجیم و نیمه حجیم) هیچ مشکلی وجود ندارد. هم اکنون هر کیسه 40 کیلو گرمی آرد را از سامانه 59 هزار تومان خریداری می کنیم.

پایین آمدن کیفیت آرد در فصل گرما

وی افزود: کیفیت آرد در فصل گرما پایین می آید و در نتیجه بر روی کیفیت و پخت نان تأثیر می گذارد. آردی که در داخل استان تهران و البرز مورد استفاده قرار می گیرد کیفیت پایینی دارد به طوری که همه ناراضی هستند. همچنین در تمام کشور کیفیت آردها پایین آمده است.

گندم های قوی با ضعیف برای کیفیت بالا بردن کیفیت آرد ترکیب شوند

کرمی تصریح کرد: فصل برداشت گندم آغازشده و به سیلوها گندم تازه می رود. برای اینکه کیفیت آرد بالا برود باید با گندم های سال گذشته ترکیب و بعد تبدیل به آرد شود. در تمام دنیا برای بالا بردن کیفیت آرد، گندم هایی را که کیفیت بالا دارند از کشورهای دیگر خریداری می کنند و با گندم های خود ترکیب می کنند، بنابراین یکی از دلایلی که باعث پایین آمدن کیفیت نان می شود استفاده از یک نوع گندم از نوع ضعیف است.

کیفیت گندم استان های خوزستان، گلستان و فارس بسیار بالاست

رئیس اتحادیه نان های فانتزی(حجیم و نیمه حجیم) بیان کرد: کیفیت گندم استان های خوزستان، گلستان و فارس بسیار بالاست باید دولت به گونه ای برنامه ریزی کند که گندم های این مناطق را خریداری کند و به سایر استان هایی که کیفیت گندم آنها پایین است ارسال کند همچنین برای تأمین آرد مورد نیاز استان هایی که کیفیت گندم بالایی دارند از گندم سایر شهرهای کشور نیز استفاده کند.
وی ادامه داد: برای اینکه یک نان با کیفیت بالا پخته شود باید گندم های ضعیف و قوی با هم ترکیب شوند. شرکت های غله و خدمات بازرگانی مناطق در این زمینه باید برنامه ریزی کند تا هرچه زودتر مشکل کیفیت پایین آرد و نان در فصل گرما رفع شود.
 آرد

چند نرخی بودن گندم باعث ایجاد رانت می شود

کرمی تصریح کرد: دولت گندم را یک هزار و 750 تومان از کشاورز خریداری می کند و به قیمت ۶۶۵ تومان در اختیار نانوایی‌های یارانه پز و ۹۰۰ تومان آزاد پز و یک هزار و 850 تومان به به واحدصنفی و صنعت مانند کارخانه های ماکارونی، بیسکوییت و ... قرار می‌دهد، از این رو چند نرخی بودن قیمت گندم و آرد منطقی نیست و باعث ایجاد رانت های زیادی می شود؛ به نظر می‌رسد با یکسان سازی نرخ گندم و آرد به سبب قرار گرفتن رقابت سالم میان نانوایان شاهد افزایش کیفیت، قیمت منطقی نان و حذف رانت و سودجویی افراد هستیم.
رئیس اتحادیه نان های فانتزی(حجیم و نیمه حجیم) اظهار کرد: اگر می خواهیم صنعت سالمی داشته باشیم باید دولت گندم را به قیمت تمام شده و به یک نرخ در اختیار همه قرار دهد تا کیفیت گندم، آرد و نان افزایش یابد و رقابت سالمی میان کشاورز، کارخانه ها و واحدهای پخت نان ایجاد شود و شاهد تحول خوبی در بخش آرد و نان باشیم.

هنوز تصمیمی برای افزایش قیمت نان گرفته نشده است

کرمی درباره افزایش قیمت نان های فانتزی گفت: هنوز هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت گرفته نشده و قرار است در هفته های آتی در کارگروه ملی آرد و نان کشور و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان نرخ آرد و گندم توسط کارشناسان بررسی و سپس افزایش یابد.
هم اکنون 580 واحد صنفی در شهر تهران و 900 واحد در سطح استان تهران و در سراسر کشور 3 هزار و 850 واحد در زمینه تولید نان های فانتزی(حجیم و نیمه حجیم) فعال هستند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395