چهارشنبه, 19 تیر 1398 ساعت 12:17
کد خبر: 58487

کمک 1/5 میلیون یورویی اتحادیه اروپا به شهر یزد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: مدیرکل بافت ها، بناها و محوطه های تاریخی سازمان میراث ‌فرهنگی در خصوص میزان اعتبارات اختصاص داده شده به شهر یزد گفت: امسال 1/5 میلیون یورو از طریق اتحادیه اروپا و با حمایت یونسکو به دانشگاه شهر یزد اختصاص داده شده است.

روز سه شنبه نشست خبری گرامیداشت دومین سال ثبت جهانی شهر تاریخی یزد با حضور مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، جمال‌الدین عزیزی شهردار یزد، هادی احمدی ممدیرکل بافت ها، بناها و محوطه های تاریخی سازمان میراث ‌فرهنگی و جمعی از اصحاب رسانه در سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.
احمدی ضمن اشاره به آن که ثبت جهانی مانند یک دوست خوب است که نگه داشتن آن سخت‌تر از پیدا کردنش است، گفت: نگهداری از ثبت یزد کار سختی بود اما بسیار خوب است 20 درصد بیشتر از داستان‌هایی که در یزد است را نمی‌دانیم و 80 درصد آن ناشناخته است باید درباره جنبه‌های ملموس و ناملموس یزد بررسی و شناخت بیشتری داشته باشیم.
او ادامه داد: توسعه سبب می‌شود تا با مشکلات زیادی در حوزه میراث روبرو شویم و اگر کمک خبرنگاران نباشد در این جدال شکست می‌خوریم. پیشنهاد می‌کنم مسئولان شهری کاری انجام ندهند چراکه برخی از کارها خود به خود پیش می‌رود.
او تاکید کرد: هر چند تعداد 100 هزار نفر گردشگر ورودی برای یزد که جهانی شده است کم است و باید این تعداد میلیونی باشد اما معتقد هستم بالاخره شاهد این اتفاق خواهیم بود و تحریم‌ها برداشته می‌شود. بهتر است از فرصت ایجاد شده برای آموزش و انجام کارهای نرم افزاری و آماده سازی زیرساخت‌ها برای حضور میلیونی گردشگرها استفاده کنیم.
احمدی نیز در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا گفت: زمانی که مالکان قبیل از ثبت جهانی شهر یزد خانه‌های خود را گذاشتند و رفتند افغان‌ها بودند که در آن بافت باقی ماندند و آنجا را نگاه داشتند درواقع می‌توان گفت همین نقش حضور افغان‌ها در بافت یزد بود که نمی‌توان نقش حفاظتی آنها را در بافت تاریخی شهر یزد فراموش کرد آنها بودند که بافت تاریخی یزد را نگاه داشتند.
مدیرکل حفظ و احیای بناهای تاریخی معتقد است کار کارشناسی برای تغییر کاربری‌ها نداریم و نیازمند ظرفیت‌سنجی هستیم با این وجود از احیای بافت تاریخی استقبال می‌کنیم قبل از ثبت جهانی شهر یزد بیشتر خانه‌هایی که در بافت قرار دارند متروک بودند و افغان‌ها و سایر اتباع در آن زندگی می‌کردند که گزارش‌های زیادی در این خصوص داشتیم اما بعد از ثبت جهانی این بافت زنده شد.
او همچنین به تعداد زیاد شهرهایی که قرار است از ایران در فهرست میراث جهانی ثبت شوند، اشاره کرد و گفت: شوش و بم نیز از جمله عرصه‌هایی هستند که ثبت جهانی شده‌اند با این وجود تعداد زیادی از شهرهای ایران در لیست ثبت و فهرست میراث جهانی قرار دارند.
احمدی در خصوص اعتبارات اختصاص یافته به شهر جهانی یزد گفت: اعتبارات ابلاغی و اختصاصی با هم متفاوت است؛ ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بودجه استانی میراث فرهنگی بوده است. یونسکو نیز به کشورهای عقب‌افتاده کمک می‌کند ولی ما جزو این کشورها نیستیم اما در مواقع بحران، به ما کمک کارشناسی می‌کند. امسال نیز ۱.۵ میلیون یورو از طریق اتحادیه اروپا برای تعیین برخی ضوابط با همکاری کرسی خشت یونسکو در نظر گرفته شد که قسط به قسط پرداخت می‌شود.

سال پیش تخریبی در شهر تاریخی یزد نداشتیم

در ادامه نشست فاطمی ضمن بیان اینکه پرونده جهانی شدن شهر از ۱۵ سال قبل آغاز شد اما با وقفه های زیادی مواجه شد، گفت: بالاخره با تلاش افراد در تاریخ ۱۸ تیر سال ۹۶ ثبت جهانی شد؛ حجم سرمایه گذاری با جهانی شدن شهر یزد به شدت افزایش یافته است و هم اکنون رتبه نخست سرمایه گذاری در میان شهر های کشور را دارد. تقریباً هر دو روز یکبار درخواست سرمایه گذاری در شهر یزد داریم.
وی با اعلام اینکه در سال ۹۱، ۹ هزار و ۳۰۰ گردشگر خارجی به یزد سفر می کرد اما در سال ۹۷، ۱۳۰ هزار گردشگر به یزد سفر کردند که البته بیشتر گردشگران از اروپا هستند.
فاطمی با اشاره به بافت تاریخی شهر یزد گفت: با جهانی شدن این شهر قیمت های زمین هزار درصد افزایش داشت و در سال ۹۷ هیچ آماری مبنی بر تخریب گزارش نشده است مردم بخصوص جوانان علاقه زیادی به این بافت پیدا کردند.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر حضور مهاجران در بافت تاریخی و بروز تخلفات گفت: تاریخ این شهر حاکی از حضور اقوام و ادیان مختلف دارد. البته اگر مرتکب جرمی شوند برخورد می شود. تا پیش از ثبت جهانی ۶۰ درصد ساکنان افاغنه بودند ولی در حال حاضر با افزایش بهای قیمت بافت، بسیاری از آنها مجبور به ترک آنجا شدند و به نظر می رسد این روند ادامه پیدا می کند.

افتتاح 127 پروژه سرمایه‌گذاری در سال گذشته

فاطمی با اشاره به آنکه بعد از ثبت جهانی یزد به سرعت میزان اقامت را در این مجموعه افزایش دادند، گفت: شاهد گسترش بوم‌گردی و ارتقا و افزایش تعداد اتاق هتل‌ها در شهر یزد بودیم چنانچه تعداد تختها از 3300 به 7500 رسید و طی سال گذشته 127 پروژه سرمایه‌گذاری را افتتاح کردیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد همچنین از انجام مرمت خانه فرخی یزدی خبر داد و گفت: این مرمت با هزینه‌های جاری انجام می‌شد و ردیف بودجه برای آن نیامده تمام تلاش ما آن است که 25 مهرماه همزمان با درگذشت فرخی یزدی این خانه را بازگشایی کنیم.
به گفته فاطمی، بسیاری از آثار میراث فرهنگی یزد در سه سطح روی زمین، روی پشت بام و زیر زمین قرار دارند چنانچه قبر وحشی بافقی نیز زیر خیابان قرار دارد. در این میان میراث توانایی آن را ندارد که همه این آثار را بیرون بیاورد بنابراین شاید برای حفاظت از آنها بهتر باشد که زیر زمین باقی بمانند.
وی در ادامه به بحث ساماندهی سرمایه‌گذاری و تغییر کاربری در بافت تاریخی شهر یزد اشاره کرد و اذعان داشت: با توجه به افزایش ارزش خانه‌های بافت تاریخی نمی‌توان زیست گذشته را ا دامه داد از این رو نیازمند تغییر کاربری هستیم با این وجود ظرفیت صندلی رستوران‌ها و تخت مراکز اقامتی فعال در بافت را مدنظر قرار دادیم چنانچه در حال حاضر از تمام 32 محله‌ای که در محدوده بافت تاریخی قرار دارند 18 محله از جمله فهادان، مسجد جامع، شاه ابوالقاسم، کشته نو و ... که در عرصه بافت تاریخی شهر یزد قرار دارند بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ همچنین ساخت مجتمع تجاری و مسائلی که در خصوص امامزاده جعفر و مسجد حظیره مطرح شده بود را متوقف کردیم.

یزد جهانی شد چون بسیاری از کارها در این شهر انجام نشد

عزیزی که یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود، اظهار کرد: ما در شهرداری موظف به حفظ این میراث جهانی هستیم و سعی کردیم که شرایط زندگی در بافت تاریخی را بهبود ببخشیم. یکی از مسائل مهم بحث تردد در بافت تاریخی بود؛ ما در این زمینه ۳۵ مورد تملک داشتیم تا پارکینگ ایجاد کنیم و ۱۲ مورد تملک برای ایجاد فرهنگسرا و نمایش صنایع دستی داشتیم تا زنده بودن بافت تاریخی شهر یزد رعایت شود.
وی ادامه داد: ما با مناسب سازی معابر و ایجاد روشنایی سعی کردیم که شرایط مناسب زندگی را در بافت تاریخی شهر یزد ایجاد کنیم.
عزیزی بیان کرد: تلاش کردیم تا بافت تاریخی یزد نمونه کامل امید به زندگی و پویایی باشد و شهر تاریخی یزد را ثبت کردیم، منحصراً بافت تاریخی مد نظر نیست هرچند در شهر تاریخی کارها انجام می‌شوند.
شهردار یزد به تصویب طرح هادی حفاظت محور یزد توسط شورای عالی معماری استان اشاره کرد و افزود: شاید به این دلیل شهر تاریخی یزد در فهرست میراث جهانی ثبت شد چون بسیاری از اقداماتی که در شهرهای دیگر انجام می‌شود، در این منطقه انجام نشده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395