چهارشنبه, 19 تیر 1398 ساعت 06:00
کد خبر: 58484

دیپلماسی اقتصادی کشور ضعیف است

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

عصراقتصادصادرات خدمات فنی و مهندسی که شامل صادرات فعالیت های مهندسی مانند ، طراحی نظارت، تأمین، تعمیر و نگهداری، اجرا، ساخت، بهرهبرداری، آموزش، خدمات مشاورهای، نصب و راهاندازی در رشتههای تأسیساتی و تجهیزاتی، انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی، نیرو، آب و برق، ساختمان، زیرساختهای حمل و نقل، معدن، کشاورزی، خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات  ICT و نظایر آن به خارج از کشور به نحوی که تنها صادرات کالا محسوب نشود.


برخی فعالان اقتصادی مشغول در این حوزه با مشکلاتی مانند مبادلات ارزی و قوانین و مقررات دست و پاگیر در داخل مواجهه هستند و معتقدند دیپلماسی اقتصادی کشور ضعیف عمل کرده است در حالی که سفارتخانه های ما در کشورهای همسایه می توانست از بسیاری از این ظرفیت ها استفاده کند و در حقیقت پلی برای فعالان این حوزه در خارج باشد اما نقش کمرنگی ایفا کرده است.
از آنجایی که تسهیل و یا ایجاد بسترهای مالی یکی از نیازهای اساسی  صادرات خدمات فنی و مهندسی است دراین خصوص با یکی از کارشناس های فعال  که در حوزه مالی در این عرصه تجربه دارد، گفت و گو کردیم.
اصغراحمدی، عضو انجمن بانکداران خبره ایران درخصوص وضعیت صادرات خدمات فنی و مهندسی در ایران می گوید که در سال 1390 وضعیت خوبی تجربه کردیم و 5 میلیارد دلارفعالیت اجرایی انجام شد اما در حال حاضر به علت فراهم نبودن سیستم بانکی شرایط خوبی نداریم.
عضو انجمن بانکداران خبره ایران در خصوص ضعف های خدمات فنی و مهندسی اظهارکرده است که در خدمات فنی و مهندسی موضوع ضمانت نامه ها ی بانکی مطرح است مانند ضمانت نامه شرکت در مناقصه ، ضمانت نامه حسن انجام کار و ضمانت نامه های پیش پرداخت
وی ادامه می دهد که ایران روابط کارگزاری با کشورها ندارد که منجربه صادرات خدمات فنی و مهندسی قابل قبول باشد و این مسئله به سیستم بانکی مربوط  نمی شود .
عضو انجمن بانکداران خبره ایران در خصوص کشورهایی که ایران خدمات صادرات کرده است می گوید شرکت های cis  ظرفیت خوبی دارد و ایران با توجه به وجود دو رقیب چین و ترکیه در بعضی کشورها مانند قزاقستان درحوزه راهسازی بهترین شرکت برای صدور خدمات فنی مهندسی شناخته شد
به گفته وی افغانستان وعراق وسوریه و کشورهای آفریقایی کشورهای هدف هستند ولی کشورهایی آفریقایی در حال حاضر به علت اینکه تابع سیاست های کشور آمریکا هستند همکاری نخواهند کرد.
احمدی تشریح کرده است در بعضی کشورها بانک ها شعبه دارند مانند صادرات ، تجارت و ملی مانند بانک صادرات که در ازبکستان دفتر دارد و دولت در شرایط فعلی منابع ارزی که در خارج از ایران است یا از صندوق توسعه ملی قادر است در شعب بانک های ایرانی در خارج سپرده گذاری کند.
این کارشناس معتقد است که ظرفیت اقتصادی درسفارتخانهاشکل نگرفته است و باید همزمان با توسعه سیاسی و فرهنگی و فرایند اقتصادی هم مورد توجه قرار می گرفت.
شایان ذکر است شرایط فعلی اقتصادی و تحریم موانعی را برای این حوزه ایجاد کرده است اما ایران می تواند با  کشورهایی که تعامل سیاسی و اقتصادی خوبی دارد ارتباط مفید و سازنده ای ایجاد کند و از این ظرفیت ها بهره مند شود درست است که دیپلماسی اقتصادی نتوانست از شرایط برجام بهره مند شود .

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395